Bitcoin Rehberi

1 Bitcoin Ne Kadar Sürede Üretilir?

ABONE OL:

Bitcoin’in ortaya çıkışı ve ona alternatif olarak üretilen altcoinlerin yaratılışı ile beraber kripto para sektörüne ilgi duyanların sayısının da önemli derecede arttığını görüyoruz. Bu ilgi duyanların kafasındaki soruların başında da 1 Bitcoin’in ne kadar sürede üretilebileceğinin geldiğini söyleyebiliriz. Bu yazımız içerisinde Bitcoin üretimi hakkında merak ettiğiniz tüm detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz…

Bitcoin Nasıl Üretilir?

https://www.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Bitcoin üretimi, madencilik adı verilen ve blok kazılmasına bağlı olarak ödül verilmesine dayanan bir sistem ile gerçekleştirilir.

Bitcoin madenciliği, BTC üzerinden yapılan işlemlerin, Blockchain denilen deftere kaydedilmesidir. Bütün işlemlerin doğrulanabilmesi adına var olan bu deftere, ağdaki bütün kullanıcıların erişim hakkı bulunur. Blockchain adlı bu defter, belirli zaman aralıkları içerisinde yapılan işlemlere blok zinciri denmesinden ismini alır. Bir bloğun meydana gelmesi ile madenciler de içerisinde yer alan bilgi üzerinde bazı karışık matematiksel formüller uygular. Bunun ardından da blok, ‘hash’ adında bir rakam ve harf dizisi haline gelir ve daha kısa olur.

Madencilerin başarılı hash dizilimi yaratmaları halinde ise onlara BTC olarak ödüller dağıtılır. 210 bin blokta bir yarılanma yaşayan bu ödüller, ilk çıktığında 50 BTC iken 2020 Mayıs ayında yaşanan halving sonrasında 6,25 BTC’ye kadar gerilemiş durumda. Ortalama olarak 4 yıla denk gelen bu 210 binlik üretim gerçekleştiği sürece, ödüller de yarılanma yaşamaya devam edecek.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Bitcoin madencileri, büyük düşüş esnasında BTC satışlarını azalttı

1 Bitcoin Kaç Hash Oranına Sahiptir?

Madenciler tarafından gerçekleştirilen hash işlemi, Bitcoin ağında gerçekleştirilen işlemlerin, herhangi bir anlam içermeyen rakam ve harflerden oluşan bir satıra dönüştürülmesidir.

Hash oranı ya da hash rate ise bir madencilik cihazının çalışma hızı anlamına gelir ve karma oranı da denilebilir. Hash rate, birçok bilgisayar kullanıcısının anlayacağı mega, giga, tera, peta gibi terimler ile tanımlanır.

Blockchain defterindeki bir bloğun 60 hash oranına sahip olması, çözümü için saniyede 60 tahmin yapılabilmesi demektir. Buradan yola çıkarak;

  • Kilohash: 1000 hash
  • Megahash: 1000 kilohash
  • Terahash: 1000 megahash
  • Petahash: 1000 terahash oranlaması yapılabilir.

Ancak, her kripto para madenciliği için aynı hash oranı olmaz. Bitcoin’den örnek vermek gerekirse, Ethereum’a göre çıkarılması daha zordur ve bu zorluğun artmasından dolayı hash oranı da artar. Çünkü madenciler, Bitcoin madenciliği için saniye başına daha çok tahmin yapmalılardır, bu da madenciliğin zorluk seviyesini yukarı çeker.

Madenciliğin zorluk seviyesi göz önüne alınırsa 1 Bitcoin üretmek için gereken hash oranı saniyede 132 petahash olarak gösterilebilir.

Günde Kaç Bitcoin Üretiliyor?

Bitcoin, üretilirken toplamda 21 milyon arza ulaşılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Günümüzde 18,6 milyondan fazla üretimi gerçekleşmiş olsa da 210 bin blok üretiminde bir yaşanan yarılanmalar dolayısıyla, toplam arza ulaşılmasının çok daha uzun seneler süreceği tahmin edilir.

Bir gün içerisindeki Bitcoin üretimini hesaplamak için ise üretilen blok sayısından yola çıkılabilir. Bir gün içerisinde ortalama blok üretimi 144’tür ve bu bloklar içerisinde 6,25 Bitcoin bulunur. Buradan yola çıkarak, 144×6,25 işlemi sonucunda, günde 900 Bitcoin üretildiğini söyleyebiliriz. Ancak günümüzde madencilik hızının artmasından dolayı, blok üretimi 10 dakika yerine 9,5 dakikada bir gerçekleşiyor. Bu nedenle üretilen Bitcoin sayısı da 900’ün biraz üzerinde olabiliyor.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Dünyada Kripto Paraların Durumu

Evde Bitcoin Üretmek Mümkün mü?

https://www.google.com/finance

Evde Bitcoin üretimi yapmak mümkün olur ancak, bunun için bazı adımlara dikkat edilmesi gerekir. Öncelikle ilk olarak Bitcoin madenciliğinin size uygun olup olmadığına karar vermeli ve belirlemelisiniz. Bunun için de madencilik için almanız gereken cihazları ve donanımları iyice gözden geçirmeli ve bütçenize uyup uymadığına bakmalısınız. Eğer gerçekten kazandıracağına inanıyorsanız ve bütçenizi engellemiyorsa, evde Bitcoin üretimine başlayabilirsiniz.

Bu kararı almanızın ardından, gerekli madencilik cihazını ve onun çalışma verimliliğini arttıracak donanımları temin etmelisiniz. Ayrıca, işlem gücünüzü arttırmak adına, evde Bitcoin üretseniz bile madencilik havuzlarına katılmanız faydalı olacaktır. Son olarak ise sahip olduğunuz donanımların kontrolünü yapması ve görüntülemesi adına bir madencilik programını bilgisayarınıza kurmalısınız. Tüm bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra siz de evinizde Bitcoin madenciliğine başlayabilir ve üretim gerçekleştirebilirsiniz.

1 Bitcoin Kaç Günde Çıkar?

1 Bitcoin’in ortaya çıkışı için gereken süreyi hesaplamak çok bilinmeyenli bir denkleme benzeyeceği için varsayımda bulunmak doğru olmaz. Sahip olduğunuz donanım ve madencilik cihazına bağlı olarak bu süre 1 gün de olabilir 1 yıl da. Elinizde bulunan madencilik cihazının hash oranı da üretilecek Bitcoin’in süresi için önemli bir kriterdir.

Bitcoin Programı

Bitcoin madenciliği ile üretim yapmak isteyenler için hazırlanmış birtakım programlar vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  ABD seçimleri öncesinde ve sonrasında Bitcoin ne olur?

NiceHash Miner

Oldukça basit bir kontrol paneline sahip plan bu program ile yalnızca tek tıkla madencilik yapılabilir. Program içerisinde, sisteminizde bulunan bütün cihazların kontrolü gerçekleştirilebilir. Bu kontrollerde sıcaklık, yük, fan devri ve elde edilen kar görülebilir. Ayrıca, programda desteklemek istediğiniz algoritmaları hem manuel hem de otomatik olarak seçebilirsiniz. Eğer otomatiği seçerseniz, cihazınız size en uygun olan algoritmaları belirler.

NiceHash Miner programını bilgisayarınıza indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Computta Smart Miner

Bitcoin üretimini arka planda çalışarak yapabilecek bir diğer program ise Computta Smart Miner olarak karşımıza çıkar. Yalnızca bilgisayara indirilip çalıştırılması yeterli olan bu program, çalıştırılmasıyla beraber bilgisayarınızın sahip olduğu CPU / GPU kapasitelerini hesap ederek optimizasyon gerçekleştirilir. Bunun ardından da sizin için günlük, aylık veya yıllık olmak üzere bir kazanç tablosu oluşturur.

Bitcoin Makinesi Ne İşe Yarar?

Bitcoin makineleri birçok madencinin son dönemde tercih ettiği üretim cihazları arasında bulunuyor. Bunun sebebi ise madencilik yapanlarının sayısının artmasından dolayı rekabetin tavan yapması olarak görülüyor.

Bitcoin makinesi ile madenciler, üretim performanslarını ve hızlarını arttırabiliyorlar. Bu makineler, bilgisayarların işlemcilerinden 1000 kat daha hızlı çalışabiliyor. Bu da makineye sahip olanların, diğerlerine göre daha yüksek bir performansla madencilik yapabilmelerini sağlıyor.

1 Bitcoin Ne Kadar Eder?

1 Bitcoin an itibarı ile 449.261,05 Türk Lirasına denk gelmektedir. Aynı şekilde bu Bitcoin, 59.446,99 Amerikan Dolarına da eşittir.

2020’de Bitcoin Al Sat Programları hakkında bilgi edinmek için rehberimizi okuyabilirsiniz: https://www.koinbox.net/bitcoin-al-sat-programlari-2020/

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu