Bitcoin RehberiCoin RehberiMadencilik Rehberi

10 Adımda Evde Bitcoin Üretmek! Detaylı Anlatım

Kripto para sektörüne adım atmak isteyenler, lider kripto para birimi Bitcoin’in nasıl evde üretilebileceğini merak ediyorlar. Bu yazımızda sizlere Bitcoin’in evde nasıl üretilebileceği ile ilgili detaylı bilgiler hazırladık…

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, Blockchain adı verilen ve blok zinciri olarak dilimizde yer alan teknoloji ile çalışmakta olan, kriptografi yöntemi ile şifrelenmiş dijital bir varlıktır. Geleneksel para birimlerinin aksine, herhangi bir merkez tarafından kontrol edilmediği için merkeziyetsiz olarak nitelendirilir. Dağıtık bir ağ üzerinde yer alan Bitcoin’lerin hiçbiri birbiri ile benzerlik göstermez ve bunlar kopyalanamaz veya imha edilemez.

Bitcoin Ne İşe Yarar?

Bitcoin, aracı kurumları devre dışı bırakarak, çevrimiçi para transferi işlemlerini yapmaya yarar ve bu işlemleri oldukça hızlı bir şekilde gerçekleştirir. İnternet üzerinden yapılan alışverişler, oyun içi ürün alımları gibi alanlarda kullanım gösterir. Bunun yanı sıra Bitcoin sahipleri, varlıklarını kolaylıkla gerçek para birimlerine dönüştürebilir veya bunları başka bir cüzdan sahibine aktarabilir.

Bitcoin Nasıl Üretilir?

Bitcoin’in üretiminde, madencilik olarak da bilinen mining işlemine başvurulur. İsmini altın madeninin çıkarılması işleminden esinlenerek alan madencilik işlemi, Bitcoin üretimi yapmanın yanı sıra ağın korunması, kullanıcıları senkronize etme gibi işlevlere de sahiptir.

Yeterli bilgi birikimi olanların kendi başlarına yapabilecekleri bireysel madencilik sisteminin yanı sıra toplu havuzlara katılarak da madencilik yapılabiliyor. Yalnızca bu işlem için üretilmiş mining cihazlar ve ekran kartları üzerinden yapılabilen madencilik işlemi, işlem gücünün yüksekliğine bağlı olarak çalışıyor ve yüksek işlem gücüne sahip olan kişi veya havuzlar, daha fazla Bitcoin üretme imkanı buluyorlar.

Bitcoin-madencilik

Yeni Başlayanlar için Bitcoin Madencilik Rehberi

Bitcoin madenciliği yapmak istiyorsanız, öncelikle çevrimiçi olabilecek bir ortama ve gerekli donanım ile sisteme sahip olmanız gerekiyor. Madencilik işlemi, üretilmiş olan blokları şifrelemek ve bunlara onay vermek şeklinde çalışır. Bu işlemi yapabilmek için ise birden fazla yol vardır. Şimdi bunları inceleyelim:

1. Donanımla Bitcoin Madenciliği

Bitcoin madenciliğinin en fazla kâr sağlayan yolu olarak bilinen donanım ile Bitcoin madenciliği, adından da anlaşılacağı üzere birtakım donanıma sahip olmayı gerektiriyor. Bitcoin madenciliği yapılması amacıyla üretilmiş olan ASIC cihazlar, bu madencilik yönteminde kullanılıyor.

Bitcoin’in yıllar geçtikçe kullanıcı sayısının çoğalması ve blok seviyelerinin arşa çıkması nedeniyle, donanım gereksinimleri de aynı oranda artış gösteriyor. Günümüzde bir ay içerisinde 0,16 BTC elde edilebilecek bir ASIC cihazı, bin dolarlık bir yatırımın ardından 1 seneden daha az bir sürede parasını çıkarabiliyor.

Bu işlem için en yaygın tercih edilen cihazların ise Artminer, Dragonmint ve Avalon olduğunu görüyoruz. Birçok modeli bulunan bu cihazların, en dezavantajlı yanı ise elektrik giderlerini oldukça yükseltmesidir. Ev ortamında yaydığı ısı ve güçlü elektrik kullanımı, cihazların en büyük eksileri olarak gösteriliyor.

2. Cloud Mining ile Bitcoin Madenciliği

Cloud Mining yöntemi ise donanım ile yapılan Bitcoin madenciliğindeki maliyetleri ve elektrik giderlerini göze alamayanlar için uygun bir tercih. İçerisinde birden çok cihazın yer aldığı bulut tabanlı web servisleri üzerinde kayıt oluşturuluyor ve online cihaz gücü kiralanıyor. Zaman içerisinde Bitcoin üretmenin geldiği zorluk seviyesi, bulut madenciliğinde de birtakım maliyetlerin gözden çıkarılmasını gerektiriyor. Cloud Mining yapılabilecek bazı platformları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Dualmine
 • Genesis Mining
 • S4 Mining

Bu platformlar üzerinden, yapacağınız yatırıma göre ne kadarlık bir Bitcoin üretebileceğinizi hesaplayabilir ve madenciliğe başlayabilirsiniz.

Bitcoin-madencilik

3. Bilgisayarla Bitcoin Madenciliği

Bilgisayar ile Bitcoin madenciliği ise 2010’lu yılların başında en çok başvurulan yöntem olsa da günümüzün teknolojisi ve Bitcoin üretiminin zorlaşması gibi nedenler dolayısı ile artık tercih edilmiyor. Günümüzde 0.01 değerindeki bir Bitcoin’i 12 ay içerisinde üretmek için 320 GHz değerinde bir işlemciye sahip olmak gerekiyor. Bu da 1 sene içerisinde 2 veya 3 TL gibi bir gelir elde edilebileceği anlamına geliyor.

Evde Bitcoin üretimi yapmak için bazı programlar kullanılıyor. Bu programları da şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Nicehash
 • Computta
 • Minergate

Bu programlardan birisini indirerek hemen madenciliğe başlayabilirsiniz. Ancak belirttiğimiz gibi artık bu yöntem ile gelir sağlamak oldukça zor bir hale geldi.

10 Adımda Evde Bitcoin Üretmek

Birçok kişi, evde Bitcoin’in nasıl üretileceğini merak ediyor. İşte sizlere 10 adımda evde nasıl Bitcoin üretilebileceğini hazırladık:

 1. Öncelikle evde Bitcoin üretimi yapmak, yani madenciliğe başlamak için hazır olup olmadığınızı kendinize sormanız gerekiyor. Bu iş için harcayabilecek kadar boş zamanınız olup olmadığınızı belirlemeniz gerekiyor.
 2. Bitcoin üretimine hangi amaç ile girdiğinizi belirlemelisiniz. Eğer amacınız daha fazla Bitcoin sahibi olmak ise bir miktar yatırımı göze almanız gerekiyor.
 3. Anında Bitcoin elde etmek isteyip istemediğinizi kendinize sormalısınız. Bitcoin’i zamanla elde ederim ve bunun için gerekli yatırımı yaparım diyorsanız, madencilik sizin için doğru bir yöntem olur.
 4. Kendinizi hazır hissettiğinizde ve amacınızı belirlediğinizde ise sıradaki adımınız, gerekli donanımı temin etmektir. Sizi hedefinize ulaştıracağına inandığınız cihazı satın almanız gerekiyor.
 5. Cihaz satın almadan önce, mutlaka cihazın üretim zamanını öğrenmelisiniz. Üretimi 6 ay önce yapılmış bir cihaz bile günümüzde yetersiz kalabiliyor.
 6. Daha fazla kazanç sağlamak için havuzlara katılmalısınız. Güçlü bir işlem kapasitesine sahip olmak, Bitcoin üretimini kolaylaştırır ve bu kapasiteye tek başınıza ulaşmanız neredeyse imkansızdır.
 7. Madencilik yapacağınız bilgisayarınıza bu amaç ile geliştirilmiş programları kurmalısınız. Genellikle cihaz ile program aynı anda alınıyor olsa da ufak bir araştırma ile almış olduğunuz donanımınız ile uyum içerisinde çalışabilecek madencilik programını bulabilirsiniz.
 8. Sıradaki adımınız ise her şey kontrolünüz altında ise sisteminizi prize takmak ve madenciliğe başlamak. Almış olduğunuz ASIC cihazınızı, USB aracılığıyla bilgisayarınıza bağlayabilirsiniz.
 9. Daha sonra ise havuza giriş yapmalısınız. Gireceğiniz havuza, bilgilerinizi yazarak katılabilirsiniz.
 10. Havuz sisteminde kurulan bloklar, sizin de buradan sağlanan kazançtan pay elde etmenizi sağlayacak.

Bitcoin-madencilik

Bitcoin Madenciliği Siteleri 2020

Bitcoin madencilik yapılan siteler, 2020 yılında da popülerliğini koruyor. İşte 2020 senesinin en iyi Bitcoin madenciliği siteleri:

IQ Mining: Bitcoin madenciliğinin yanı sıra Bitcoin Cash, Ethereum, USDT gibi kripto paraların da madenciliği yapılabilen IQ Mining, bu alandaki en meşhur platformlardan birisidir. 2016 senesinden beri hizmet veren bu alandaki en eski üyelerden olan IQ Mining, 6 dolardan başlayan sözleşme bedelleri ile de sektörün en uygun maliyet politikasına sahip.

CryptoUniverse: 2018 senesinde Estonya’da tescil edilmiş olan CryptoUniverse de en popüler bulut madenciliği platformlarından birisidir. Bir program görevi görmesinin yanı sıra borçlanma işlevinde de bulunan CryptoUniverse üzerinden belli ölçülerde hash gücü veya madencilik donanımı ödünç alınabiliyor.

Genesis Mining: Genesis Mining ise İzlanda ülkesinin jeotermal enerji kaynaklarını kullanmakta olan bir platformdur. 2014 senesinden bu yana hizmetine devam eden Genesis Mining hem Bitcoin hem de Dash için iki senelik sözleşme seçeneği veriyor.

Hashflare: Hashflare ise 2015 senesinden beri hizmet veren İskoçya merkezli bir platformdur. Bitcoin başta olmak üzere Ethereum, Litecoin, Dash, ZCash gibi kripto para birimleri için birer yıllık sözleşme teklifleri bulunuyor.

BitDeer: BitDeer ise 2018 senesinde Singapur’da kurulan bir bulut madenciliği platformudur. Bitcoin’in yanı sıra birçok altcoine yönelik sözleşme teklifleri bulunan BitDeer, yüksek yasal talepleri ile piyasada biliniyor.

RHY: Listenin en genç üyelerinden olan RHY ise Çin merkezli ve 2019 senesinde kurulmuş bir platformdur. Sadece Bitcoin sözleşmeleri bulunan RHY platformunda bu sözleşmeler en az 9 dolar olarak biliniyor.

Nuvoo: Nuvoo ise Kıbrıs merkezli olan ve 2016 senesinden beri Kanada madenciliği kapasitesini işleten bir platformdur. En düşüğü 45 dolar olmak üzere iki senelik sözleşme teklifleri bulunuyor.

Ultra Miner: Büyük Britanya merkezli Ultra Miner ise bu alanda hizmet veren en yeni platformdur. Dört ayrı sözleşme seçeneği sunan Ultra Miner, bu sözleşmelerin en düşük fiyatını 4,25 dolar veya 0,0005 BTC olarak belirlemiş durumda.

Bitcoin Madenciliği Ne Kadar Kazandırır?

Bitcoin madenciliği, doğru bir uygulama sonunda ciddi kazançlar sağlayabilir. Üretilen her blok ve onayı yapılan her işlem, belirlenen ölçüde ödüller kazanılmasını sağlar. Bu ödüller ise yaklaşık olarak 4 senede bir olan halving işlemleri ile yarılanıyor. Sonuncusu Mayıs ayında gerçekleşen bu yarılanmanın ardından, blok başına kazanılabilecek ödül miktarı 6,25 BTC değerine geriledi.

Bitcoin-madencilik

Evde Bitcoin Üretmek Yasak mı?

Şu an için ülkemiz de dahil olmak üzere dünyanın birçok yerinde Bitcoin ile ilgili yasal bir düzenleme mevcut değildir. Bu da hukuki açıdan henüz para değeri kazanmamasına neden oluyor ve hiçbir şekilde gözetlenemiyor ve denetlenemiyor.

Bu durum madencilik yani Bitcoin üretimi için de geçerli oluyor. Ceza kanunu içerisinde herhangi bir şekilde yer almayan Bitcoin üretimi, bu doğrultuda suç olarak kabul görmüyor ve yasak olarak nitelendirilmiyor.

Bitcoin Makinesi Ne İşe Yarar?

Bitcoin madenciliği için kullanılan cihazlar, bağlandıkları bilgisayar üzerinden çalışır ve harcanmakta olan enerji üzerinden veri üretirler. Üretmiş oldukları bu verilerin belirli bir kısmını ise paraya çevirirler. Ancak, verilerin elde edilmesi adına cihazın 7/24 çalışır durumda olması ve herhangi bir elektrik kesintisine maruz kalmaması gerekiyor.

Bitcoin Üretimi Çok Elektrik Harcar mı?

Bitcoin üretiminde kullanılan cihazların en düşük kalibrede olanı bile ciddi elektrik masrafları yaratabilir. Günlük hayatta kullanılan ev aletleri ile kıyaslandığında harcadığı elektrik miktarı kat be kat fazladır. Hatta eski elektrik tesisatı bulunan bazı yerlerde ciddi sorunlara sebep olduğu biliniyor.

“1 Bitcoin Ne Kadar Sürede Üretilir?” adlı rehberimizi okumak için: https://www.koinbox.net/1-bitcoin-ne-kadar-surede-uretilir/

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu