Anasayfa Sektörel 100 Milyon Dolarlık Ponzi Şemasının Kurucusuna 12 Yıl Hapis!

100 Milyon Dolarlık Ponzi Şemasının Kurucusuna 12 Yıl Hapis!

Sektörel

Yatırımcıları 100 milyon dolar dolandıran ponzi şeması AirBit Club'ın kurucu ortağına 12 yıl hapis cezası verildi.

100 Milyon Dolarlık Ponzi Şemasının Kurucusuna 12 Yıl Hapis!

AirBit Club'ın kurucu ortaklarından Pablo Renato Rodriguez, 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Rodriguez, yatırımcıları yaklaşık 100 milyon dolar dolandıran küresel bir kripto ponzi şemasının kilit oyuncularından biriydi.

Rodriguez ve diğer sanıklara; ABD para birimi, Bitcoin ve gayrimenkul de dâhil olmak üzere sahte gelirlerden vazgeçmeleri emredildi.

New York Güney Bölgesi ABD Savcısı Damian Williams cezayı açıkladı. Rodriguez ve Gutemberg dos Santos, AirBit Club'ı birlikte kurarak bir kripto madenciliği ve ticaret firması olarak pazarladılar. Fakat bu, yatırımcıları paralarını vermeleri için kandıran karmaşık bir kara para aklama operasyonuydu.

Eş sanıklar Dos Santos, Scott Hughes, Cecilia Millan ve Karina Chairez de suçlarını kabul ettiler ve cezalarını bekliyorlar.

AirBit Club dolandırıcılığı, iyi düzenlenmiş bir şemaydı. Rodriguez ve suç ortakları, AirBit Club'a yatırım yapmaları için şüphelenmeyen kurbanları kandırdılar. Söz konusu kişiler, kulüp üyeliklerine yapılan nakit yatırımlar karşılığında garantili kârlar vadettiler. 

Williams, konu ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

Rodriguez, paralarının kripto para ticaretine ve madenciliğine yatırıldığına dair sahte vaatlerle çoğunlukla deneyimsiz yatırımcıları avlayan uluslararası milyonlarca dolarlık bir ponzi şemasının kurucu ortağı ve lideriydi. 

Rodriguez, yatırımcılar adına yatırım yapmak yerine kurbanların parasını Bitcoin, avukat tröst hesabı ve uluslararası paravan şirketler kullanarak karmaşık bir aklama planında sakladı ve kurbanların parasını kendi ceplerini doldurmak için kullandı.

Fakat yatırımcılar adına hiçbir zaman Bitcoin madenciliği ya da ticareti yapılmadı. Bunun yerine suç ortakları, kurbanların parasını kişisel zenginleşme için kullandılar, lüks evler, arabalar ve mücevherler satın aldılar ve daha fazla kurban toplamak için abartılı fuarlara ev sahipliği yaptılar.

100 Milyon Dolarlık Ponzi Şemasının Kurucusuna 12 Yıl Hapis!

Daha Önce de Dolandırıcılık Nedeniyle Dava Açılmıştı

Rodriguez'in dolandırıcılık faaliyetleri yeni değil. AirBit Club dolandırıcılığından önce Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Vizinova olarak bilinen benzer bir piramit yatırım planı için ona ve Dos Santos'a dava açmıştı. Söz konusu isimler, sonunda 1,7 milyon dolar tazminat ve para cezası ödemişlerdi. 

Kripto para birimleri, popülerlik kazandıkça dolandırıcılar için verimli bir zemin haline geldi ve yatırımcıların bu tür girişimlere yatırım yaparken dikkatli ve gerekli özeni göstermelerini çok önemli hale getirdi.

Chainalysis'in son kripto suç ve dolandırıcılık raporu, kripto tabanlı suçların azaldığını ancak özellikle yeni gelenler için hala büyük bir engel olmaya devam ettiğini gösteriyor.

AirBit Club vakası, yatırımcılar için uyarıcı bir hikâye ve dolandırıcılar için sert bir uyarıdır. Yatırımcı eğitiminin öneminin ve yatırım fırsatlarının iyice incelenmesi gerektiğinin altını çizmektedir.

Rodriguez'in mahkûm edilmesi, kripto para piyasasının bütünlüğünün sağlanması ve yatırımcıların gelecekte benzer dolandırıcılık planlarından korunması yönünde önemli bir adımdır.

Kaynak: BeInCrypto

100 Milyon Dolarlık Ponzi Şemasının Kurucusuna 12 Yıl Hapis! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Zettelkasten Coin (ZTTL) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik