Anasayfa Sektörel 114 Milyon Dolarlık Hack'le Sarsılan Borsadan Yeni Duyuru Geldi!

114 Milyon Dolarlık Hack'le Sarsılan Borsadan Yeni Duyuru Geldi!

Sektörel

Kripto para borsası Poloniex, 114 milyon dolarlık hack'in ardından faaliyetlerine devam edeceğini duyurdu.

114 Milyon Dolarlık Hack'le Sarsılan Borsadan Yeni Duyuru Geldi!

Justin Sun'ın kripto para borsası Poloniex, büyük hack olayının ardından önümüzdeki hafta içinde para yatırma ve para çekme işlemlerine devam edecek. Duyuruya göre, güvenlik ekibi hala yamalar ve kontroller üzerinde çalışıyor.

Resmî X hesabı, işlemlerin kapsamlı bir cüzdan güncellemesinin ardından canlı yayınlanacağını da belirtti. Firma, finansal kayıplara yol açabileceği için kullanıcılardan güncelleme sırasında para yatırmamalarını istiyor.

Poloniex CEO'su Justin Sun, bir X gönderisinde, saldırı sırasında çok sayıda cüzdanın tehlikeye atıldığını ve yaklaşık 114 milyon dolarlık fonun çalındığını doğruladı. Bu arada bilgisayar korsanının fonları serbest bırakması durumunda yüzde 5 beyaz şapka ödülü verileceği de vadedildi.

Poloniex, Saldırganın Fonlarını Dondurdu

Bir blockchain güvenlik firması olan Peckshield, şu anda hack olayını araştırıyor. Poloniex yetkilileri, saldırganın adresinin tespit edildiğini ve fonların dondurulduğunu ve diğer finansal taraflar arasında taşınamayacağını doğruladı.

Poloniex, bilgisayar korsanını 25 Kasım 2023'ten önce tüm fonları iade etmesi konusunda uyardı. Aksi takdirde birden fazla ülkenin yetkililerinin yardımıyla yasal işlem yapılacağı bildirildi. 

Saldırganın kimliğinin teyit edilmesi; Justin Sun'ın, saldırganın kimlik teyidiyle aynı mesajları taşıyan tüm sahte cüzdanlara 0,10 dolarlık bazı işlemler yapmasıyla gerçekleşti. Borsa, yaptığı açıklamada, 100 milyon dolarlık hırsızlığın ardından restorasyon çalışmalarını "büyük ölçüde tamamladığını" teyit etti.

114 Milyon Dolarlık Hack'le Sarsılan Borsadan Yeni Duyuru Geldi!

Ne Olmuştu?

10 Kasım'da Poloniex, saldırganların borsadan 100 milyon dolardan fazla kripto para almasıyla feci bir güvenlik ihlali yaşadı.

Anormal çıkışları tespit ettikten sonra Poloniex ekibi, cüzdanı devre dışı bıraktı. Blockchain güvenlik firması olan CertiK, olayın büyük olasılıkla bir "özel anahtar tehlikesi" olduğuna inanıyor.

Saldırganlar, 3,1 milyon XRP ve 577 milyar Shiba Inu (SHIB) çaldı. Poloniex, para çekme işlemlerini dondurdu ancak kullanıcılara kayıpların karşılanacağına dair güvence verdi. Bir hafta sonra borsa, para yatırma ve para çekme işlemlerinin önümüzdeki hafta yeniden başlatılacağını söyledi.

2023 yılının başlarında Poloniex, farklı yaptırım programlarının 65.000'den fazla şüpheli ihlaliyle bağlantılı olarak ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlık Kontrol Ofisi'ne 7,6 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Şu an için Poloniex, 2013'ten bu yana en eski kripto borsalarından biri.

Kaynak: CoinGape

114 Milyon Dolarlık Hack'le Sarsılan Borsadan Yeni Duyuru Geldi! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
En İyi ve Güvenilir Kripto Para Borsası Hangisi?
Rehber Hüseyin Özlan
Gate.io Nedir? Gate.io Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
BitTorrent (BTT) Nedir, Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
En İyi 12 Türk Bitcoin Borsası
Rehber Burak Atik
Icrypex Nedir? Icrypex Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
Barimeks Nedir? Barimeks Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik