Anasayfa Sektörel 125 Milyon Dolarlık Poloniex Hack'i için Hacker'a Teklif Sunuldu!

125 Milyon Dolarlık Poloniex Hack'i için Hacker'a Teklif Sunuldu!

Sektörel

Justin Sun, 125 milyon dolarlık Poloniex hack'ine karşılık yüzde 5 beyaz şapka ödülü teklif etti.

125 Milyon Dolarlık Poloniex Hack'i için Hacker'a Teklif Sunuldu!

Justin Sun, 125 milyon dolar değerinde kripto paranın çalınmasıyla sonuçlanan son Poloniex borsası hack'inden sorumlu hacker'a yüzde 5 beyaz şapka ödülü teklif etti.

Poloniex'i 2019'da satın alan Sun, X üzerinden yaptığı bir paylaşımda, hacker'ı varlıkları bir hafta içerisinde orijinal cüzdanlarına iade etmeye çağırdı.

Sun, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

Poloniex hacker'ına yüzde 5 beyaz şapka ödülü teklif ediyoruz. Lütfen fonları aşağıdaki ETH/TRX/BTC cüzdanlarına iade edin. Kolluk kuvvetlerini devreye sokmadan önce bu teklifi değerlendirmeniz için size 7 gün süre vereceğiz.

Verilen cüzdan adresleri arasında ETH (0x176F3DAb24a159341c0509bB36B833E7fdd0a132), TRX (TUgSgCQL6pMSy9zByn4sgxqrJa95sZExBG) ve BTC (14XKsv8tT6tt8P8mfDQZgNF8wtN5erNu5D) bulunmaktadır. 

Sun, bilgisayar korsanının belirtilen süre içinde teklifi kabul etmemesi halinde kolluk kuvvetlerinin devreye gireceğini açıkça belirtti. Sun, ayrıca kripto topluluğuna Poloniex'in çalınan fonları tamamen geri ödeyeceği ve varlıkları kurtarmak için diğer borsalarla iş birliği yapacağı konusunda güvence verdi.

Şu anda Poloniex hack olayını araştırıyoruz. Poloniex sağlıklı bir finansal duruma sahiptir ve etkilenen fonları tamamen geri ödeyecektir. Ayrıca, bu fonların kurtarılmasını kolaylaştırmak için diğer borsalarla iş birliği fırsatlarını araştırıyoruz.

125 Milyon Dolarlık Poloniex Hack'i için Hacker'a Teklif Sunuldu!

Hack Sırasında Hangi Varlıklar Çalındı?

Siber güvenlik firması PeckShield'e göre; hacker 56 milyon dolarlık Ethereum (ETH), 48 milyon dolarlık TRON (TRX) ve 18 milyon dolarlık Bitcoin (BTC) ile kaçmayı başardı. Çalınan varlıklar arasında Voyager (VGX), PEPE, Polygon (MATIC), AAVE, TrueUSD (TUSD), Chainlink (LINK) ve daha fazlası gibi çeşitli altcoinler de yer aldı.

Zincir üstü veriler, çalınan varlıkların hızla dönüştürüldüğünü ve birden fazla adrese aktarıldığını ortaya koymaktadır. Bilgisayar korsanı, dondurulmadan önce TRON adresinden 21,73 milyon USDT, 14,05 milyon USD BTC, 3,65 milyon USDD ve 1,78 milyon USD USDC dâhil olmak üzere toplam 42,83 milyon doların üzerinde önemli miktarları taşımayı bile başardı. Şu anda yalnızca 6,54 milyon USD dondurulmuş durumda.

Saldırının kaynağı Poloniex tarafından resmî olarak açıklanmadı. Fakat X-explore, borsanın özel anahtarının tehlikeye atılmış olabileceğini öne sürerek Eylül ayındaki Stake hack'iyle benzerliklere işaret ediyor.

Poloniex olayındaki fon hareketleri, her biri belirli bir token türünü işleyen ayrı adreslerde depolanan farklı tokenleri içeren önceki hack'i yansıtıyor. Buna ek olarak bilgisayar korsanı, ETH/TRX'i yeni bir adrese aktarmadan önce DEX'te ERC-20 ve TRC-20 tokenlerini takas etmek için aracı adresler kullandı.

125 Milyon Dolarlık Poloniex Hack'i için Hacker'a Teklif Sunuldu! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar