Bitcoin Haberleri

180 milyon Sterlinlik kripto para varlığına kavuşması için iki şifre tahmini kaldı

Stefan Thomas şifresini hatırlayamazsa gerçek anlamı ile servetini kaybedecek. Bitcoin şifresini kaybeden bir bilgisayar programcısı olan Stefan Thomas’ın hesabı sonsuza kadar kilitlenmeden önce sadece iki tahmin hakkı kaldı.

7,002 adet Bitcoin içeren cüzdanı şifresini kaybetti

Bitcoin-Cuzdanı-Nasıl-Olusturulur-Bitcoin-Hesabı-Nasıl-Acılır

Stefan Thomas, 180 milyon Sterlin değerindeki 7,002 adet Bitcoin’in bulunduğu cüzdanın kilidini açmak için şifrelerini yazdığı kâğıt parçasını kaybetti. Stefan Thomas hesabının kilidini açmak ve para kazanmak için IronKey olarak bilinen küçük bir sabit diskin önemli kodunu hatırlayamadığını söyledi.

Şu anda San Francisco’da yaşayan Almanya doğumlu Stefan Thomas, parolayı önümüzdeki 2 denemede tahmin edemezse servetini sonsuza kadar kaybedeceğini söyledi.

Stefan Thomas 2011’de animasyon yapmak karşılığında Bitcoin ödemesi aldığını ve o zamanlarda Bitcoin’in çok pahalı olmadığını ama artık BTC’nin değerinin o zamandan beri çılgınca yükseldi. Ayrıca bilgisayar programcısı şifresini 10 yıl önce bir kağıda yazdığını ama bu kağıdı kaybettiğini söyledi.

IronKey, bir hesabı sonsuza kadar kilitlemeden önce, kullanıcılara dijital cüzdanlarına erişmeleri için yalnızca 10 deneme hakkı veriyor. Stefan Thomas bir çözüm bulunana kadar son 2 deneme hakkını saklayacağını söyledi.

Stefan Thomas:

Yatakta uzanıp düşünüyordum. Yeni bir strateji bulunca kalkıyor ve şifreyi deniyor ama işe yaramayınca tekrardan çaresiz kalıyordum. IronKey’i kırmanın daha iyi bir yolu bulunana kadar güvenli bir şekilde saklayacağım.

Stefan Thomas, nakit paraya çevirmeye hazır yüklü BTC hesaplarına sahip ancak hesap şifresini bilmeyen birçok Bitcoin yatırımcısının arasında kaldı. 10 yıl önce kripto paraya yatırım yapanların çoğu tek bir BTC’nin yüzlerce sterlin değerinde olduğu bir zamanda kendilerini bir servetin üzerinde otururken buldu. Buna ek olarak Bitcoin dünya ekonomisini kasıp kavuran korona virüs salgınına rağmen keskin bir şekilde yükseldi.

Bitcoin ABD’deki ayaklanmaların ardından ortaya çıkan siyasi belirsizlik nedeniyle Pazartesi günü altın gibi geleneksel emtialarla birlikte değer kaybetti. Ancak Bitcoin geçen hafta rekor seviyeye ulaştı.

Bitcoin nedir?

Bitcoin
https://coinmarketcap.com/currencies/bitcoin/

Bitcoin, yatırımcıların yardım istemek için iletişime geçebilecekleri merkezi bir yönetime sahip değildir. BTC, hükumetler veya bankalar tarafından düzenlenmeden dünyanın herhangi bir yerinde dijital bir cüzdanda tutulabilecek bir para birimi olarak Satoshi Nakamoto adını kullanan gizemli bir kişi tarafından yaratılmıştır.

Sınırlı sayıda Bitcoin dünyanın dört bir yanındaki bilgisayarlar tarafından ‘çıkarılır’ ve işlemler, blok zinciri adı verilen dijital bir defterde kaydedilir. Herkes herhangi bir kimlik kontrolünden geçmek zorunda kalmadan Bitcoin çıkarabileceği için Bitcoin suçlular arasında ve internet karaborsasında popüler hale geldi.

BTC’nin ilk zamanların beri birçok olası milyoner kripto para cüzdanlarına erişim anahtarını kaybettiklerini fark etti. Hatta bazı cüzdan kurtarma hizmetleri günlük olarak hesaplarına erişmekte zorlanan insanlardan yaklaşık 70 istek alıyor.

Bitcoin cüzdan şifresini kaybeden başka bir kişi: Brad Yasar

2020 Yılının En İyi 20 Bitcoin Cüzdanı

Başka bir Bitcoin yatırımcısı olan girişimci Brad Yasar kısa süre önce BTC’nin ilk günlerinde çıkardığı binlerce Bitcoin içeren birkaç masaüstü bilgisayarı olduğunu ama  şifrelerini yıllar önce kaybettiğini ve daha sonra bilgisayarın sabit disklerini vakumla kapatılmış bir çantaya koyduğunu söyledi.

Brad Yasar:

Yıllar boyunca bu cüzdanlara geri dönmeye çalışmak için yüzlerce saat harcadığımı söyleyebilirim. Bu Bitcoin artık yüz milyonlarca dolar değerinde olsa da, şifrelerini yıllar önce kaybettim ve bunları içeren sabit diskleri vakumlu çantalara koydum.

Yıllardır geleneksel piyasalar ve bankalar tarafından reddedilen bir para birimi olarak görülen Bitcoin, şu anda ana akım haline geliyor. Ancak, astronomik yükselişinin ardından yatırımlarından kâr almaya çalışan kişiler 11 Ocak Pazartesi günü BTC’nin rekor seviyelerden düşüşüne neden oldu.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu