Coin Rehberi

2020’de Nasıl Yatırım Yapılır?

Yatırım yapmaya başlamak istiyor fakat nereye yatırım yapacağınızı bilmiyor olabilirsiniz. Aşağıdaki rehberde yatırıma yeni başlayan kişiler için basit bir neden, nasıl ve nereye yatırım yapılır bilgileri vardır.

Kimler Yatırım Yapabilir?

Yatırımcı olmak çok zor değildir fakat başarılı olmak tamamen farklı bir şeydir. Herkes yatırım yapabilir. En az 18 yaşında ve paranız olduğu sürece yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.

Ayrıca, yatırım yapmak için hiçbir zaman geç değildir. 50’lerinde ve daha yeni yatırım yapmanın faydalarını fark eden kişilerin bile hala zamanı vardır. Birkaç ay içinde önemli sonuçlar gösterecek yatırımlar vardır ve bu yüzden çok yaşlı veya çok genç olmanızın bir önemi yoktur. İstediğiniz zaman yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.

Yatırım yapmaya başlamak istiyorsanız, ancak henüz paranız yoksa kişisel bir kredi alabilir ve kullanabilirsiniz. Yatırım yapmaya başlamak için çok fazla yol vardır, bu yüzden iki kez düşünmeden işin içine girmeniz tavsiye edilir. İyi bir eğitim geçmişine sahip değilseniz veya şu anda çok fazla borcunuz olsa bile hala yatırım yapmaya hakkınız vardır.

Neden Yatırım Yapmalısınız?

Neye yatırım yaptığınız hakkında hiçbir bilgiye sahip olup olmadığınıza karar vermek oldukça zordur. Bir yatırımdan ne gibi fayda elde edeceğini bilmeyen mantıklı bir yatırımcı hiçbir zaman bu bilmediği yatırıma katılmaz. Arkadaşlarınız yatırım yaptığını ve sizin de bundan kazanabileceğinizi söylüyorsa bu yatırım hakkında ilham almış olmazsınız.

Yatırım yaparak ne gibi faydalar elde edilir?

1. Paranızı Arttırın

Yatırım yapmanın en bariz nedeni daha fazla para kazanmaktır. Hisse senetleri, bonolar veya mevduat sertifikalarına bakıyorsanız, birkaç yıl sonra bu yatırımınızın geri dönüş almayı bekleyebilirsiniz. Kripto para yatırımı yaparsanız da kısa sürede kar etme ihtimaliniz vardır fakat kripto paralar riskli olduğundan dolayı yatırım yapmak istediğiniz kripto parayı araştırmak çok önemlidir. İsterseniz kripto para yatırımlarını da uzun süreli yapabilirsiniz. En sonunda, paranız toplanacak ve yatırımdan kazandığınız para ile tekrardan kazanmaya başlayacaksınız.

Ancak, serveti yatırım yoluyla büyütmenin bir gecede gerçekleşmediğini bilmek çok önemlidir. Yatırımın geri dönüşünü almanız ve gerçekten kazanmaya başlamanız zaman alacaktır.

2. Emekliliğiniz İçin Para Biriktirin

Emekliliğe hazırlanmak için asla erken değildir. Gelecek hakkında düşünmek kötü bir şey değildir ve bu yüzden tereddüt etmekte fayda yoktur.

Tasarruflarınızın bankada çürümesine izin vermek yerine, bunları tahvil, yatırım fonları, hisse senetleri, gayrimenkul, kripto para ve daha fazlası gibi farklı yatırımlara koyabilirsiniz. Emeklilik yaşınıza ulaştığınızda kazandığınız parayla rahatça yaşamak için yeterli paranız olacaktır. Yatırımınızı hazırlamaya başlamak için geç kalmamak çok önemlidir. Halâ gençken emekliliğinizi planlamaya başlamalısınız.

3. Bileşik Faiz

Yatırım söz konusu olduğunda, kazandığınız paradan daha fazla para kazanabilirsiniz. Temel olarak, para kazanırsınız ve kazandığınız para size daha fazla para kazandırır ve döngü bu şekilde devam eder, bu bileşik faizdir.

Diyelim ki yıl içinde 10.000 dolar yatırım yaptınız ve yatırdığınız paradan yaklaşık %10 kazanıyorsunuz. Yatırımınızdan 1.000 dolar kazanacaksınız, böylece toplamda 11.000 dolarınız olmuş olur.

Bundan sonra daha fazla para yatırmasanız bile, kazandığınız para daha fazla para kazandıracaktır. 11.000 dolarlık yatırımı tekrardan yatırırsanız bu seferde 100 dolar daha fazla kazanarak 1.100 dolar elde etmiş olursunuz. Bu döngü devam edecek ve çok fazla para kazandığınızı fark bile etmeyeceksiniz.

Bunu yalnızca bir kez yaparsanız ve daha fazla para eklemezseniz bile erken başladığınız için bileşik faizlerden çok para kazanabilirsiniz. Ne kadar çok zamanınız olursa, elde ettiğiniz kazanç o kadar büyük olur.

4. Hata Yapabilirsiniz

İlk kez yatırım yapanların aklınıza gelen ilk şey hata yapma korkusudur. Kimse ilk seferde doğru yapamaz. Thomas Edison, elektrik ampulünü mükemmelleştirmeden önce 10.000 kez başarısız olmuştur. Bu yüzden hata yapmaktan korkmak sizi yatırım yapmaktan engelleyebilir.

Hala gençken ve yatırım yapmayı öğrenmek istediğinizde birkaç hata yapmayı göze alabilirsiniz. Deneme yanılma yapabilirsiniz ve hata yaparsanız bunu geri almak için hala zamanınız olduğundan dolayı çok fazla kaybetmezsiniz ve bu hatanızdan paha biçilemez bir ders alırsınız.

5. Finansal Hedeflerinize Ulaşın

Yatırım yaparak finansal hedeflerinize daha hızlı ulaşabilirsiniz. Zaten bir yatırım getirisi aldıysanız, bunları yeni bir ev ya da araba satın almak veya kendi işinizi kurmak gibi temel finansal hedefleriniz için kullanabilirsiniz. Yatırımdan elde ettiğiniz karı çocuklarınızın eğitimi için bile kullanabilirsiniz.

Tüm bunlar paradan tasarruf edilerek satın alınabilir ancak yatırım yapmaya başlarsanız daha hızlı bir şekilde bu hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Yatırım Yapmaya Nasıl Başlanır?

Yatırım yapmaya karar verdiğinizde nasıl başlayacağınız bilmiyor olabilirsiniz. Yatırım kariyerinize nasıl başlayacağınıza dair birkaç basit ipucu:

1. Yatırım Miktarına Karar Verin

Yatırım yapmaya başlamadan önce, yatırım yapmayı göze alabileceğiniz tutara karar vermeniz gerekir. Yatırım yapmayı planlasanız bile, sahip olduğunuz tüm parayı yatırım için kullanamazsınız. Küçük başlayabilir ve nasıl olduğunu öğrenebilirsiniz.

Yatırım yapmak için büyük miktarda paraya ihtiyacınız yoktur. Hesabınızda 100 dolar varsa, bu miktarla yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.

Emekliliğinizi planlıyorsanız dolarla eşleşen katkı payı emeklilik hesabı 401 (k) açabilirsiniz. Hesaba yeterince katkıda bulunduğunuz ve tam miktarı karşıladığınız sürece bu bedava para fırsatını kaçırmak istemezsiniz.

2. Araştırmanızı Yapın

Yatırım yapmaya başlamadan önce, en azından yatırım hakkında biraz araştırma yapmalısınız. Denemek için farklı yatırım türlerini bilmeniz ve araştırma yapmaya açık olmanız gerekir.

Ayrıca, zaten yatırım yapan arkadaşlarınız veya akrabalarınız ile konuşabilirsiniz. Bu kişiler ne yapacakları hakkında bilgi sahibi oldukları için nasıl başlanacağı hakkında size yardımcı olabilir.

3. Yatırım Seçenekleri

Çok fazla yatırım seçeneği vardır ve bunların her birini öğrenmek yatırımcılara fayda sağlayacaktır:

  1. Hisse senetleri
  2. Tahviller
  3. Yatırım fonları
  4. Tasarruf Hesabı
  5. Endeks Fonları
  6. Kripto Para

Paranızı Nereye Yatırmalısınız?

Hangi yatırım türünün sizin için uygun olduğunu tam olarak anlamak için deneyebileceğiniz en iyi ve basit yatırımlar aşağıdadır.

1. Hisse Senetleri

Hisse senetleri kolay olduğundan dolayı en popüler yatırım türlerinden biridir. Hisse senedi, seçtiğiniz şirkete yatırım olarak kabul edilir. Belirli bir şirketten hisse satın aldığınızda, şirketin küçük bir kısmına sahip olursunuz ve kazançlarından ve varlıklarından bir pay alabilirsiniz.

Dünyanın dört bir yanındaki şirketler, işlerine para katmak ve daha fazla sermaye elde etmek için hisselerini satarlar. Yatırımcılar bu hisseleri satın alabilir ve satabilirler.

Hisse senedi yatırımcısı aldığı hisse senedinin değeri yükseldiğinde para kazanabilir. Sahip oldukları hisse senetlerini satabilir ve kar elde edebilirler. Hisse senetlerini düşük fiyatlardan satın alabilir ve yükseldiğinde satabilirler.

Ayrıca kâr payı ödeyen hisse senetleri de vardır. Bu, şirketin kârının hisse sahibi olan herkese düzenli olarak dağıtılmasıdır.

2. Tahviller

Tahvil, hükumete veya belirli bir şirkete verdiğiniz bir kredi türüdür. Hükumet projelerini finanse etmek için genellikle paraya ihtiyaç duyar ve şirketler mülk ve ekipman satın almak için sermayeye ihtiyaç duyarlar.

Bir tahvil satın alarak ihraççının parayı ödünç almasına izin verirsiniz ve ilerleyen zamanlarda faiz kazanırsınız. Stoklardan daha güvenlidir fakat yatırımın getirileri daha düşüktür.

Sabit gelirli bir yatırımla tahvillere yatırım yaparak para kazanabilirsiniz. Yatırımcılar düzenli ödemeler beklerler ve böylece faiz olarak gelir elde edilir. Genellikle yılda bir veya iki kez kâr payı ödenir ve anapara miktarı tahvilin vade tarihinde ödenir.

3. Yatırım Fonları

Yatırım yapmak için tahvil ve hisse senetlerini almak istemiyorsanız, bunu yapmak zorunda değilsinizdir. Sadece yatırım fonlarına yatırım yapabilir ve para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Yatırım fonlarını değerlendirecekseniz, yatırımcılar çok sayıda satın alabilirler ve böylece bu yatırımla ilgilenmek için profesyonel bir yönetici işe alabilirler. Bu Yatırımlar hisse senetlerine, bonolara veya diğer varlıklara yatırılacaktır.

Temel olarak, hisse senedi kar paylarından ve tahvil faizlerinden para kazanırsınız. Hisse senetleri ve tahviller hemen hemen aynıdır. Ancak hisse senetlerine veya tahvillere yatırım yapan kişi tam olarak yatırımcının kendisi olmaz.

4. Tasarruf Hesabı

Birçok insan nasıl yatırım yapılacağını bilmez. Genellikle tasarruf hesaplarında paraları olduğunu söylerler ve bunu yatırım için nasıl kullanacaklarını bilmezler.

Bir tasarruf hesabınız varsa, zaten bir yatırım yapıyorsunuzdur. Bu, yapabileceğiniz en basit ve en kolay yatırımdır. Bununla birlikte, getirileri çok düşüktür. Ancak, tasarruf hesabına paranızı bırakırsanız paranız artmaya devam eder böylece bu da bir yatırım olarak kabul edilir.

5. Endeks Fonları

Endeks fonları yatırım fonları ile hemen hemen aynıdır, ancak yatırımları idare etmek için bir yönetici tutulmaz. Sadece yatırımı pasif olarak izlemek ve performansını kontrol etmek önemlidir. Endeks fonlarından hisse senedi kar payları ve tahvil faizleri yoluyla da para kazanabilirsiniz.

6. Kripto Para

Geleneksel yatırım yöntemlerine ilgi duymuyorsanız ve daha riskli ve hızlı bir endüstride yer almak istiyorsanız kripto paralar tam da bu tarife uygun bir yatırım seçeneğidir. Kripto para endüstrisi çok yeni olduğundan çoğu ülke de yasal olarak sayılmamasına rağmen tam olarak yasak da değillerdir.

Kripto para yatırım yapmak için kripto para borsalarında hesabınız olmalıdır. Bu borsalardan kripto para alarak bu paralarınızı bilgisayarınızda ya da telefonunuzda yer alan uygulama cüzdanına koyabilir, borsada tutabilir ya da kendinize ait bir donanım cüzdanı alabilirsiniz.

Yatırım yapmak istediğiniz kripto parayı derinlemesine araştırmak çok önemlidir. Kripto para endüstrisi hızlı bir şekilde değişebileceğinden dolayı yatırımınız kontrol etmek yatırımcının faydasına olacaktır. Kripto paraların bu değişkenliği fazla olduğundan dolayı hem çok fazla para kazanabilir hem de çok para kaybedebilirsiniz. Bu yüzden kripto para yatırımlarını araştırmak ve sürekli izlemek çok fazla öneme sahiptir.

Sonuç

Erken yatırım yapmanın çok fazla avantajı vardır. Zaman en iyi arkadaşınızdır, bu yüzden şimdi yatırım yapmaya başlarsanız yakın gelecekte faydalarının farkına varacaksınız.

Yatırım yaparken risk de alırsınız ve bu risk ne kadar büyükse kazançlar da o kadar yüksek olur.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu