Kripto Para Haberleri

2021 yılında kripto para birimi mi alacaksınız? En iyi kripto para birimini bulmanın 2 yolu…

ABONE OL:

En iyi kripto para birimini seçmek, tamamen öncelikleri belirlemekle ilgilidir. En iyi kripto para birimini seçmek kısmen mevcut seçeneklerden dolayı zor olabilir, ancak aynı zamanda bu seçim kripto parayı ne için kullanmak istediğinize de bağlıdır.

Örneğin, bir yatırım olarak kripto para satın almak isteyen biri ödeme yapmak için kullanmak isteyen birinden farklı önceliklere sahip olacaktır. Bazı kişiler ise kripto paraların ne olduğunu anlamak için sadece küçük bir miktarda satın almak isteyebilir.

Genel olarak konuşursak en iyi kripto para birimini seçmek gizlilik, fayda veya hız için optimize etmekle ilgili olacaktır. Bununla birlikte, satın almak için bir kripto para birimi seçmeden önce kripto paranızı saklamak için en iyi cüzdanı seçmek ve amaçlarınız doğrultusunda en iyi kripto para borsasını belirlemek isteyebilirsiniz.

Kripto paraların fiyatlarındaki büyük oynaklıklardan dolayı genel olarak çok değişken bir varlık sınıfı olduğunu hatırlamak da önemlidir. İlk defa kripto para satın alan herkes için en önemli kural, kaybetmeyi göze alamayacağınızda daha fazla bir yatırım yapmamaktır.

2021’de en iyi kripto para birimleri

Bitcoin

Orijinal kripto para birimi

 data-lazy-srcset=
Bitcoin

SATIN ALMA NEDENLERİ

 • İyi kurulmuş
 • Şeffaf, anonim
 • Geniş destek

SATIN ALMAMA NEDENLERİ

 • Son derece dengesiz fiyat

Bitcoin (BTC) dünyanın ilk, en ünlü ve en değerli kripto para birimidir. İlk olarak 2008 yılında “Satoshi Nakamoto” takma adıyla bilinen bir kişi veya grup bir “Eşler arası elektronik nakit sistemi” başlıklı bir whitepaper yayınladığında Bitcoin dünyaya geldi.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Hindistan Ulusal Blockchain Stratejisi Geliştiriyor

Bitcoin bir ağın tüm üyelerine dağıtılan, değişmez ve zaman damgalı bir işlem defteri olan blok zinciri teknolojisinin ilk dikkate değer uygulamasıdır ve şu anda birçok kullanım alanı vardır.

Bitcoin’i destekleyen blok zinciri, Bitcoin sahiplerinin bir banka veya ödeme sağlayıcısı gibi herhangi bir üçüncü taraf aracının müdahalesi olmadan ve tamamen anonim olarak para gönderip almasına olanak tanır.

Şu anda Bitcoin 3 aylık bir boğa koşusunun BTC başına dolardan işlem görüyor. Bununla birlikte, yatırımcılar 2017’de zor zaman geçirdi. Bitcoin fiyatı 2017’de çok kesin bir şekilde düştü ve BTC piyasa değerinden milyarlarca dolar değer kaybetti.

2. Ethereum

Ethereum: “Dünya bilgisayarı”

 data-lazy-srcset=

SATIN ALMA NEDENLERİ

 • Son derece çok yönlü
 • Güçlü topluluk

SATIN ALMAMA NEDENLERİ

 • Anlaşılması zor bazı kullanım alanları var

Ethereum (ETH) halk arasında “dünya bilgisayarı” olarak bilinen ve Ethereum ağının temelini oluşturan kripto para birimidir.

2015’te piyasaya sürülen Ethereum, Bitcoin’in halka açık blok zinciri modelini aldı ve bir dizi parametre ekleyerek otomatik olarak yürütülen otomatik anlaşmaları (akıllı sözleşmeler olarak adlandırılır) kodlama özelliğini ekledi.

Bu yeni blok zincir ağı aynı zamanda ağın dağıtılmış doğasından yararlanan merkezi olmayan uygulamalar kavramını da dünyaya tanıttı. Hatta Ethereum son zamanlarda çiçek açan DeFi ve NFT pazarlarının inşa edildiği ağdır.

Ethereum kripto para birimi ise ağın üzerinde gerçekleşen tüm operasyonun üzerinde çalıştığı yakıttır, yani ETH derin bir potansiyel kullanım alanına sahiptir. Ethereum ekosistemine katılmak istiyorsanız, ETH satın almak iyi bir başlangıç ​​noktası olabilir.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Bitcoin fiyatı 400 günün en yüksek seviyesini gördü: 9.870 dolar

3. Monero

Gizliliğe önem veren kripto para birimi

 data-lazy-srcset=

SATIN ALMA NEDENLERİ

 • Yüksek düzeyde işlem gizliliği
 • Tasarımı gereği özel

SATIN ALMAMA NEDENLERİ

 • Suç teşkil eden faaliyetlerle ilişkili

Monero (XMR), işlemleri tamamen izlenemez hale getirmek için tasarlanmış bir kripto para birimidir ve gizliliği her şeyden önce ilk konuma getiren herkes için sağlam bir seçenektir.

Halka açık ve tamamen şeffaf blok zincirlerinin üzerinde yer alan Bitcoin ve Ethereum’un aksine Monero, gönderim ve alım adreslerinin yanı sıra işlem değerini de gizlemek için kriptografi kullanır.

Monero’nun web sitesindeki belgelere göre, Monero kendisini diğer kripto paralardan ayırmak için 3 farklı gizlilik teknolojisi kullanıyor. Bunlar; halka imzalar, halka gizli işlemler ve gizli adresler.

Yine de bilmeniz gereken tek şey ağın tasarım gereği özel yani gizli olmasıdır, yani kazara izlenebilir bir işlem gerçekleştirmenin bir yolu yoktur.

Bununla birlikte, gizlilik merkezli mimarisinin bir sonucu olarak Monero genellikle siber suç faaliyetleri ve dark web ile ilişkilendirilir. Örneğin birçok fidye yazılımı operatörü, bir istihbarat kurumunun “parayı takip etme” ihtimalini en aza indirmek için Monero gibi kripto paralar ile ödeme talep eder.

4. Litecoin

İşlem hızı için en iyi kripto para birimi

 data-lazy-srcset=

SATIN ALMA NEDENLERİ

 • Hızlı işlemler
 • Sağlam itibar

SATIN ALMAMA NEDENLERİ

 • Tüccarlar arasında sınırlı destek

Bitcoin inkâr edilemez bir şekilde en popüler kripto para birimi olsa da ağa gelen trafik seviyesi ve inşa edilme biçiminin bir sorunu vardır. Bu sorun düşük işlem hızlarıdır.

Bitcoin blok zincirinin bir kopyasından oluşturulan Litecoin (LTC) işlem hacmi söz konusu olduğunda Bitcoin’i neredeyse 4 kat geride bırakarak bu sorunu çözmek için özel olarak tasarlanmıştır.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  ABD'li senatörler: Ülkemiz Blockchain teknolojisi lideri olmalı!

Bitcoin ve Litecoin mimari açıdan çok benzerdir, ancak Litecoin belirli bir süre içinde ağdan çok daha fazla sayıda işlemin geçmesine izin vermek için oluşturulmuş tamamen farklı bir madencilik hash algoritması kullanıyor.

Tüccarlara ödeme yapma ve dünya genelinde mümkün olan en hızlı şekilde para gönderme becerisiyle ilgileniyorsanız, Litecoin sizin için en iyi kripto para birimi olabilir.

5. Tether

Ödeme odaklı en iyi kripto para birimi

 data-lazy-srcset=

SATIN ALMA NEDENLERİ

 • Sabit fiyat
 • Ödemeler için harika

SATIN ALMAMA NEDENLERİ

 • Rezervler ile ilgili sorular

Tether (USDT) bu listedeki diğer kripto para birimlerinden farklıdır. Tether bir stablecoin olduğundan dolayı diğer kripto paralardaki piyasa oynaklığına tabi değildir. 1 Tether (USDT) 1 dolara sabitlenmiştir. Bu durumda, dolaşımdaki her bir Tether için rezervlerde duran bir ABD doları vardır, bu da kripto para biriminin fiyatının itibari para biriminin tam fiyatına eşleştirildiği anlamına gelir.

Tether’in fiyatındaki bu tutarlılık kullanıcıların Tether’i kullanarak işlem yapmalarına olanak tanır. Tether kullanılarak yapılan satın alımlar ertesi gün veya bir sonraki ay satın alımın eşdeğer dolar değerine karşılık dolar rezervlerde yerini alır.

Dolaşımda başka pek çok stablecoin olmasına rağmen, Tether şu anda piyasadaki en büyük stablecoindir. Bu yüzden Tether piyasa değerine göre dünyanın en büyük 5. kripto para birimidir.

Bununla birlikte Tether’i ihraç eden Bahamanian bankasının açıklamalarına rağmen dolaşımdaki Tether miktarının rezervlerdeki dolarlarla tam olarak desteklenmediğine inananlar da var. Bu kanıtlanırsa, USDT’nin fiyatı uzun bir süre sabit kalmayacaktır.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu