Coin Rehberi

2021 Yılında Yatırım Yapılabilecek En İyi 10 Kripto Para Birimi

Kripto para birimi, hükumet gibi merkezi bir sistem tarafından yönetilmeyen dijital paradır. Bunun yerine Bitcoin ve diğer kripto paralar blok zinciri teknolojisine dayanır. Dijital para Wall Street’te ilgi görmeye devam ettikçe, giderek daha fazla seçenek kullanılabilir hale geliyor. Şu anda piyasada 6.000’den fazla kripto para birimi var.

Bazı yerlerde alışveriş yapmak için kripto para birimlerini kullanabilirsiniz, ancak çoğu insan kripto paraları uzun vadeli bir yatırım olarak görür. Ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, kripto para birimlerine yatırım yapmak riskli olabilir. Peki, 2021 Yılında Yatırım Yapılabilecek En İyi 10 Kripto Para Birimi Nedir?

En İyi Kripto Para Birimi Seçenekleri

Hızlı bir çevrimiçi arama yapın ve kripto para birimlerine nasıl yatırım yapacağınıza dair düzinelerce öneri bulacaksınız. Aşağıdaki en iyi ilk 10 kripto paranın seçilmesinde aşağıdaki faktörler dikkate alındı.

Uzun ömürlülük

Kripto para birimi ne kadar zamandır var? Yeni kripto para birimleri hemen göz ardı edilmez, ancak karşılaştırma için geçmiş verilere sahip olmak, bir şirketin şimdiye kadar nasıl performans gösterdiğini görmenize yardımcı olur.

Geçmiş

Şirket, faaliyet gösterdiği yıllar boyunca nasıl bir performans gösterdi? Fiyatlarda istikrar görüyorsanız, bu iyiye işarettir. Kripto para biriminin zamanla ilgi kazandığını ve daha değerli hale geldiğini fark ederseniz, bu daha da iyidir.

Dikkat edilmesi gereken noktalar

Geçmiş performans, gelecekteki performansın bir göstergesi değildir. Ancak herhangi bir zamanda işler değişebilir ve bir yatırım geçmişte olduğundan daha iyi veya daha kötü performans gösterebilir.

Teknoloji

Platform, kullanılabilirlik ve güvenlik açısından diğerlerine kıyasla nasıl? Aramak isteyeceğiniz ilk şey, işlemlerin gerçekleştiği hızdır. Ağ, işlem trafiğini kolaylıkla idare edebilmelidir.

Ayrıca yatırımınızın güvende olduğundan emin olmak istersiniz. Çoğu kripto para birimi, tüm işlemleri şeffaf ve izlemesi kolay hale getiren blockchain teknolojisini kullanır. Blockchain teknolojisi, bilgisayar korsanlarının kripto paranızı çalmasını zorlaştırmaz. Dolandırıcılıktan sonra fonlarınızın kaybolmaktam ziyaden geri alınması için takip süreçlerini kolaylaştırır.

Benimsenme

Düşündüğünüz kripto para birimine kaç kişi yatırım yapıyor? Yüksek düzeyde bir benimseme gördüğünüzde, bu, kripto para biriminin daha iyi bir likiditeye sahip olduğu anlamına gelir. İlerleyen zamanlarda ticaret yapmak, satmak veya harcamak daha kolay olacaktır.

2021’de En İyi 10 Kripto Para Birimi Yatırımları

1. Bitcoin (BTC)

Bitcoin, ilk kripto para birimidir. Diğer yatırım seçeneklerinden çok daha yüksek bir fiyat, piyasa değeri ve hacme sahiptir. Bunlardan dolayı Bitcoin’in neden lider olduğunu anlamak kolaydır. Piyasadaki diğer binlerce kripto para birimiyle bile, Bitcoin hala toplam kripto para birimi piyasa değerinin %40’ını temsil ediyor.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Bitcoin Nasıl Satılır?

Birçok işletme zaten Bitcoin’i ödeme olarak kabul ediyor, bu da Bitcoin’i akıllı bir yatırım haline getiriyor. Visa, Bitcoin ile işlem yapıyor ve Tesla CEO’su Elon Musk kısa süre önce Bitcoin’e 1,5 milyar dolar yatırım yaptı. Hatta, büyük bankalar bile Bitcoin işlemlerini hizmetlerine eklemeye başladı ya da bunu araştırıyor.

Bitcoin’e Yatırım Yapmanın Riskleri

Bitcoin fiyatı çok değişkendir. Herhangi bir ay boyunca fiyatın binlerce dolar arttığını veya düştüğünü görebilirsiniz. Bunun gibi vahşi dalgalanmalar sizi endişelendiriyorsa, Bitcoin’den kaçınmak isteyebilirsiniz. Aksi takdirde, kripto para biriminin akıllıca uzun vadeli bir yatırım olduğunu aklınızda bulundurduğunuz sürece, bu dalgalanmalar çok takılmaması gereken bir şeydir.

Bitcoin’e yatırım yapmayı yeniden düşünmenin bir başka nedeni de fiyatıdır. Tek bir BTC’nin 50.000 dolardan fazla bir fiyata sahip olması çoğu insan için tam 1 BTC satın alma lüksüne sahip olmadığı anlamına geliyor. Kısmi olarak Bitcoin almaktan kaçınmak isteyen yatırımcılar için bu olumsuz bir durumdur.

2. Ethereum (ETH)

Ethereum, Bitcoin’den farklıdır çünkü sadece bir kripto para birimi değildir. Ethereum aynı zamanda, geliştiricilerin Ethereum ağını kullanarak kendi kripto para birimlerini oluşturmalarına izin veren bir ağdır. Ethereum, değer olarak Bitcoin’in çok gerisinde olsa da diğer rakiplerinin de çok ilerisindedir.

Diğer kripto para birimlerinden yıllar sonra ortaya çıksa da benzersiz teknolojisi nedeniyle Ethereum piyasadaki yerini sağlamlaştırmıştır.

Ethereum’a Yatırım Yapmanın Riskleri

Ethereum, blockchain teknolojisini kullanırken, işlem yapmak için yalnızca bir ağı vardır. Bu, ağ aşırı yüklendiğinde işlemlerin onaylanmasının çok uzamasına neden olabilir.

2016’daki bir hack yaşanmıştır. Bir Ethereum cüzdanındaki kusur nedeniyle 60 milyon dolardan fazla Ether çalınmıştır. Şirket, güvenliğini artırma konusunda adımlar atarken, bu tarz boşluklar her zaman herhangi bir kripto para birimi yatırımında risk teşkil eder.

3. Binance Coin

Binance Coin, 2017’den sonra zirveye ulaşan birkaç kripto para biriminden biridir. 2017’deki boğa piyasasında BNB ve diğer tüm kripto para birimlerinin fiyatı yükseldi, BNB ise yükselişten önce zirve yaptı ve daha sonra fiyatı düştü.

Diğer kripto para birimlerinin aksine Binance Coin, 2017’den sonra yavaş ama istikrarlı bir yükseliş eğilimini sürdürdü. Bu performansı nedeniyle Binance Coin, daha az risk oluşturan ve daha istikrarlı yatırım seçeneklerinden biri olduğunu kanıtladı.

Binance Coin’e Yatırım Yapmanın Riskleri

Binance Coin’i rakiplerinden ayıran şey, bir grup teknoloji geliştiricisi yerine bir şirket tarafından yaratılmış olmasıdır. Binance Coin’in güçlü bir blok zincirini sürdürme taahhüdü birçok kişinin desteğini kazanmış olsa da bazı yatırımcılar BNB’yi ve BNB’nin potansiyel güvenlik sorunları konusunda temkinli davranmaya devam ediyor.

4. Tether (USDT)

Tether, ABD dolarına bağlı olduğu için tüm kripto para birimleri arasında en istikrarlı olanıdır. Her Tether için Federal Rezerv Bankasında bir dolar vardır. Bu, Tether’i kripto para birimleri ile işlem yapmak isteyen yatırımcılar için harika kılar.

Tether’e Yatırım Yapmanın Riskleri

Yatırımcıların Tether’in gerçek rezerv stokuyla ilgili soruları var. Her Tether birimi için rezerv bankasında gerçekten bir ABD doları olduğuna dair şüpheler var. Bu kanıtlanamazsa, Tether’in değeri hızla düşebilir.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Cosmos (ATOM) Yorum ve Tahminleri 2021

5. Cardano

Cardano ağı, birkaç nedenden dolayı yatırımcılara cazip gelen daha küçük bir etkiye sahiptir. Cardano ile bir işlemi tamamlamak, Bitcoin gibi daha büyük bir ağdan daha az enerji gerektirir. Bu, işlemlerin daha hızlı ve daha ucuz olduğu anlamına gelir.

Cardano ağının daha uyarlanabilir ve daha güvenli olduğunu iddia ediyor. Cardano, bilgisayar korsanlarının bir adım önünde olmak için gelişimini sürekli olarak iyileştiriyor.

Cardano’ya Yatırım Yapmanın Riskleri

Daha iyi bir ağ olsa bile, Cardano daha büyük kripto para birimleriyle rekabet edemeyebilir. Daha az benimsenme ise daha az geliştirici anlamına gelir. Bu, yüksek bir benimseme oranı görmek isteyen çoğu yatırımcıya çekici gelmez. Cardano platformunun büyük planları var, ancak bu potansiyele ulaşıp ulaşamayacağına dair şüpheler de var.

Tavsiye 1:

Pazardaki dalgalanmalardan korkmayın. Yatırımınız bir gün para kaybedebilir ve ertesi gün kâr edebilir. Günlük değişimlere kapılmak yerine büyük resme bakın.

6. Polkadot (DOT)

Polkadot, daha iyi bir ağda kendi kripto para birimlerini oluşturmak için eski Ethereum liderleri tarafından yaratıldı. Polkadot’ta işlemleri tamamlamak için tek bir ağ yerine birkaç tane ağ vardır.

Polkadot gerçek yatırımcıları ödüllendirmek ve hızlı para kazanmak için sadece borsada işlem yapan insanları ayıklamak için tasarlandı. Polkadot ile ilgilenen yatırımcılar, aşağıdaki gibi konulara dikkat edebilir.

  • Ağ ücretleri
  • Ağ güncellemeleri
  • Parachain kurmak veya kaldırmak

Polkadot’a Yatırım Yapmanın Riskleri

Polkadot’un kurucusu Gavin Wood, kripto para birimini ilk kez 2016 yılında bir whitepaper aracılığıyla tanıttı. 2020’nin sonunda Polkadot, kripto para borsalarında işlem görmeye başladı. Bu kadar kısa bir geçmişe sahip olan Polkadot’un karşılaştırma yapmak için bir sicili yok, bu da Polkadot’u potansiyel alıcılar için daha riskli bir yatırım haline getiriyor.

7. Ripple (XRP)

Ripple, XRP kripto para birimini ihraç eden ve yatırımcıları cezbeden bir şirkettir. Ripple, uluslararası işlemler sunarak kendisini diğer kripto para birimlerinden ayırmaktadır. Bir banka ile uluslararası para transferleri 10 iş gününe kadar sürebilir. Ripple ile aynı işlemler yalnızca saniyeler sürer.

Ripple’ın dünyanın dört bir yanındaki büyük bankalarla sözleşmeleri vardır. Bu sözleşmeler ne kadar fazlaysa, Ripple kripto para birimini seçen kişiler için XRP o kadar çok erişilebilir hale geliyor.

Ripple’a Yatırım Yapmanın Riskleri

Ripple, 2017’de değeri %36.000 arttığında güvenilir olduğunu kanıtladı. Bununla birlikte, XRP fiyatının sadece 2,40 dolara çıktığı gerçeğine baktığınızda, XRP daha az etkileyicidir. Kripto para birimlerini araştırırken, yüksek yüzdelerle dikkatinizi dağıtmayın. Gerçek rakamlara inin ve büyümenin gerçekte ne anlama geldiğini görün. Ayrıca Ripple ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasında hala devam etmekte olan bir dava vardır.

8. Litecoin

İlk olarak 2011 yılında kurulan Litecoin, Bitcoin ile aynı zamanda piyasaya çıktı. Ancak aynı şekilde ilgi toplamadı. Litecoin, işlemleri Bitcoin’den dört kat daha hızlı tamamlama özelliğine sahiptir.

2017 yılında Litecoin, bir Lightning Network işlemini tamamlayan ilk kripto para birimi oldu. Bu ticari işlem bir saniyeden daha kısa sürede tamamlandı. Şirket, daha hızlı işlemler için Lightning Network kullanımını genişletirse, Litecoin’in değeri önemli ölçüde artabilir.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  İşte Bitcoin Boğa Rallisini Bozabilecek 7 Faktör

Litecoin’e Yatırım Yapmanın Riskleri

Litecoin ve diğer kripto para birimleri Bitcoin ile yakından bağlantılı olduğundan dolayı fiyatları genellikle Bitcoin ile birlikte hareket edecektir. Bu, daha düşük bir değerlenmede olsa da fiyatın tıpkı Bitcoin gibi yukarı ve aşağı gideceği anlamına gelir. Bitcoin’in oynaklığını negatif olarak görüyorsanız, Litecoin sizin için iyi bir seçim olmayabilir.

9. Chainlink

Chainlink, cazip bir fiyata sahip olduğundan dolayı benzersizdir. Chainlink satın almak için uygun bir kripto para olsa da aynı zamanda kuruşluk kripto para olarak kabul edilmeyecek kadar yüksek bir fiyata sahiptir. Bu yatırımcılar için cazipti. Sonuçta Chainlink fiyatının artabileceğini kanıtladı ve hala büyümek için daha çok yeri var.

Ayrıca Chainlink dünyanın en büyük kripto para birimi borsalarından biri olan Coinbase’de de işlem görüyor. Daha erişilebilir olması, Chainlink’i yatırımcılar için çekici kılıyor.

Chainlink’e Yatırım Yapmanın Riskleri

Chainlink piyasa değeri ile hala diğer binlerce kripto para biriminin üzerinde olmasına rağmen, daha çekici kripto para birimlerinden daha düşük bir hacme ve piyasa değerine sahiptir. Chainlink’in piyasa değeri ile ilk 10 kripto para listelerinde ve hatta bu listede bu kadar alt sıralarda yer almasının nedeni budur.

10. Stellar (XLM)

XLM olarak da bilinen Stellar Lumens, kripto para birimi dünyasında bir hedefe sahip, XLM bir ihtiyaca hizmet etmek için kuruldu. Esasen Stellar, kripto para ağlarının PayPal’ıdır ve bankalar ile blok zinciri ağları arasında bir köprü görevi görür.

Merkezi olmayan bir ağ olarak Stellar, herhangi bir para birimini dönüştürebilir ve kanallar arasında takas edebilir. Bu işlemleri, geleneksel bir bankayla olduğundan daha ucuz ve daha hızlı hale getirir.

Stellar’a (XLM) Yatırım Yapmanın Riskleri

Stellar (XLM) özel bir piyasaya hitap ettiğinden dolayı muhtemelen diğer şirketler Stellar ile rekabet etmeye çalışacaktır. Başka bir kripto para birimi ağı daha iyi bir platform oluşturur ve Stellar’dan trafik alırsa bu XLM fiyatını derinden etkileyebilir.

Tavsiye 2:

Piyasa hakkında öğrenmeye devam etmeden herhangi bir miktardan kripto para birimi almaya razı olmayın. Yeni bir kripto para birimi ağı kolayca sıralamalarda tırmanabilir ve diğer platformların üzerinde bir lider olarak ortaya çıkabilir. Bir yatırımcı olarak yapabileceğiniz en akıllıca şey, piyasadaki gelişmelerden haberdar olmaktır.

Sonuç

Kripto para birimleri hiçbir yere gitmiyorlar, bunda hiç şüphe yoktur. Asıl soru, en iyi kripto para kripto para birimleri hangileridir? Hangi kripto para biriminin sizin için en iyi yatırım olduğuna karar verirken, işte aklınızda bulundurmanız gereken diğer şeyler:

  • İşlemlerin tamamlanma hızı
  • İşlemle ilgili ücretler
  • Kripto para biriminizi düzenli satın alımlar ve banka havaleleri için kullanma yeteneği

Ağ içinde herhangi bir işlem yapmadan yatırım yapmayı düşünüyorsanız, kripto para birimlerinin hızlı bir şekilde zengin olma yöntemi olmadığını unutmayın. Bunun yerine kripto para birimlerini uzun vadeli bir yatırım olarak düşünmelisiniz.

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: 4 Puan: 4]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu