Bitcoin Haberleri

2021’in ilk FOMC toplantısının öncesinde Bitcoin tüccarlarının dikkat etmesi gereken 3 nokta…

Bitcoin 27 Ocak Çarşamba günü haftalık olarak en yüksek seviye olan 32.960 dolardan başlattığını düşüşünü devam ettirdi. Kripto para piyasaları şu anda Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) 2021’in ilk toplantısı odaklanmış durumda.

Lider kripto para Bitcoin bugün %6’dan daha fazla değer kaybetti gün içinde 30.336 dolara kadar düştü. ABD doları karşısında risk varlıklarının güç kaybetmesi ve 10 yıllık ABD bono getirilerinin artması ile hem Bitcoin hem de altın düşüşe geçti.

Tüccarlar, analistler ve yatırımcılar şu anda FED’in ekonomik görünümünü, destek paketlerini ve gelecek tahvil alım azaltımını açıklayacak Jerome Powell’ın açıklamasını dört gözle bekliyor. Jerome Powell’ın yeni açıklamaları Bitcoin tüccarları için orta ve uzun vadeli olarak bir görünümü detaylandıracaktır. İşte 2021’in ilk FOMC toplantısının öncesinde Bitcoin tüccarlarının dikkat etmesi gereken 3 nokta…

Bitcoin (BTC) ve Dolar

Ekonomik toparlanma

FED yetkilileri Aralık 2020’deki toplantılarını bitirdikten sonra ABD ekonomisinin hiç olmadığı kadar zayıf olduğu hakkında birçok bilgi ve veri toplandı. Bu veriler arasında işsizlik oranları, perakende satışların azlığı gibi beklenenden daha yavaş toparlanma olduğunu gösteren bilgiler var. Yine de ABD ekonomisinin 2021’in 2. yarısında toparlanma olasılığı Covid-19 aşıları ile olumlu ilerliyor. Bu Jerome Powell’ı bekle ve gör stratejisi yapmasına itebilir.

Piyasa katılımcıları şu anda FED başkanının kısa vadeli olarak daha belirgin açıklamalar yapmasını bekliyor. Buna ek olarak yatırımcılar ABD ekonomisinin gerçekten 2021’in 2. yarısında daha hızlı bir toparlanma görüp görmeyeceğini merak ediyor. Jerome Powell’dan gelecek herhangi bir olumlu açıklama Bitcoin’in işine yaramayacaktır. Herhangi bir olumsuz görüş ise Bitcoin’in işine yarayacaktır.

FED varlık alım satım programı küçültülebilir

dolar-1

Yatırımcılar FED’in finansal marketler için parasal desteğini artırması hakkında açıklamalar olup olmayacağını bekliyor. Böyle bir şey gelirse 2021’de ABD ekonomisi keskin bir şekilde toparlanabilir. Yatırımcıların endişeleri bir avuç FED banka başkanının Ocak ayının başlarında ABD merkez bankasının aylık 120 milyar dolarlık varlık satın alma programını azaltmasını iddia ettiğinde kaynaklanıyor.

Jerome Powell’ın bu konu hakkındaki eski açıklamalarına göre FED sınırsız varlık satın alım programını ilerleyen bir tarihte aniden durdurmayı düşünmüyor. Amundi varlık yönetim şirketin CIO’su Ken Taubes ekonomik görünümün 2021 yaz ve sonbahar aylarında düzeleceğini söyledi.

Ken Taubes:

FED için zorluklar artmaya devam ediyor. Büyük ihtimalle toparlanma düzene girerse Jerome Powell varlık satın alım programını azaltacaktır.

Kısa vadeli olarak borçların satın alınmaması getirileri yükseltecektir. Bu da yatırımcıların Bitcoin gibi çok riskli varlıklardan çıkarak hisse senedi piyasalarına girmesine neden olacaktır. Tarihe göre hazine getirileri artınca hem Bitcoin hem de altcoin düşüş yaşar.

FOMC’den gelecek barışçıl tepki

FED’in Ocak ayından barışçı bir görünüm ile çıkma olasılığı FOMC’de yeni üyeler olması ile artmaktadır. FOMC’nin yıllık değişen üyeleri arasında kısa süre önce Richmond’dan Thomas Barkin, San Francisco’dan Mary Daly, Atlanta’dan Fed başkanı Raphael Bostic ve Chicago’dan Charles Evans katıldı.

Oxford Economics’in finansal ekonomist başkanı Kathy Bostjancic, FOMC’nin yeni üyelerinin son derece barış yanlısı olduğunu söyledi. Bu ABD merkez bankasının büyük oranda satın alım yapma politikasında uzaklaşmasına neden olabilir.

FOMC’den barışçıl gibi bir tepki gelirse bono getirileri azalacağından ve parasal genişleme politikaları büyüyeceğinden dolayı bu Bitcoin’in işine yarayacaktır.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu