Anasayfa Sektörel 240 Milyon Dolarlık Kripto Dolandırıcılığında Gelişme: Tutuklandı!

240 Milyon Dolarlık Kripto Dolandırıcılığında Gelişme: Tutuklandı!

Sektörel

Hindistan'da 240 milyon dolarlık kripto dolandırıcılığı ile suçlanan Abhishek Sharma tutuklandı.

240 Milyon Dolarlık Kripto Dolandırıcılığında Gelişme: Tutuklandı!

Hindistan'daki Özel Soruşturma Ekibi (SIT), iddia edilen 240 milyon dolarlık kripto dolandırıcılığıyla ilgili devam eden soruşturmanın bir parçası olarak Pazar günü Himachal Pradesh eyaletindeki 41 yerde kapsamlı aramalar gerçekleştirdi.

Polis, bugün yerel medyaya yaptığı açıklamada, operasyonun, ana sanıklardan biri olan Abhishek Sharma'nın tutuklanmasıyla sonuçlandığını söyledi.

Una bölgesinde ikamet eden Sharma, 2018 yılında yasa dışı faaliyetlerine başlayan dolandırıcılığa karışan başlıca kişilerden biri olarak tanımlandı.

Subash olarak tanımlanan multi milyonluk kripto dolandırıcılığının sözde kralı ise hala kayıp. Bu dolandırıcılık planının özünde, Korvio Coin veya KRO coin olarak bilinen yerel olarak oluşturulmuş bir kripto para birimiyle ilgili bir yatırım planı aracılığıyla önemli getiri vaatleri vardı.

Başlangıçta, dolandırıcılığın 24 milyon dolar civarında olduğu iddia ediliyordu. Fakat devam eden soruşturmaların ortasında polis, dolandırıcılığın 2000 crore INR (240 milyon dolar) civarında olduğunu tahmin ediyor.

Yetkililer, Kripto Dolandırıcılığında Önemli Kanıtlar Elde Etti

SIT tarafından Himachal'da 25 farklı yerde yapılan kapsamlı aramalar, devam eden soruşturma için çok önemli kanıtları ortaya çıkardı.

Resmî bir açıklamada belirtildiği üzere bu kanıtlar arasında suçlayıcı belgeler, mülk kayıtları, cep telefonları ve çeşitli dijital cihazlar bulunuyor.

Baskın yapılan yerler çok sayıda ücra köye kadar uzanırken, binaları arananlar arasında bazı nüfuzlu kişilerin de bulunduğu belirtiliyor.

İncelenen kişiler arasında devlet çalışanları, eski çalışanlar ve hatta polis personeli de dâhil olmak üzere geniş bir yelpaze yer almakta olup, bu da planın çeşitli sektörlere nüfuz etme derinliğini yansıtıyor.

Daha önce Sukhdev ve Hemraj adlı iki kilit zanlı Gujarat'ta yakalanmıştı. Soruşturmalar sırasında, toplam 400 crore tutarında şaşırtıcı derecede ödenmemiş borçları olduğunu itiraf etmişlerdi. 

240 Milyon Dolarlık Kripto Dolandırıcılığında Gelişme: Tutuklandı!

Sanık Beş Gün Süreyle Gözaltında Tutulacak

Yeni tutuklanan sanık Sharma'nın yerel bir mahkeme tarafından beş gün süreyle gözaltında tutulmasına karar verilmesi, davada önemli bir gelişmeye işaret ediyor.

Bu aramalar sırasında elde edilen delil niteliğindeki bulguların devam eden soruşturmada önemli bir rol oynaması ve yetkilileri, sorumlu tarafları eylemlerinden sorumlu tutmaya daha da yaklaştırması bekleniyor.

Yaygın kripto para dolandırıcılığıyla bağlantılı olarak şu ana kadar 10 kişi tutuklandı. İddia edilen bu dolandırıcılıkta 100.000'den fazla kurban kandırıldı ve SIT, aynı kişinin birden fazla kimliği de dâhil olmak üzere 250.000 kimlik keşfetti.

Daha önce de bildirildiği üzere, mağdurlar arasında binden fazla polis personeli de vardı ve bunlardan bazıları önemli mali kayıplara uğradı. Emniyet Genel Müdürü Sanjay Kundu, soruşturmanın metodik bir şekilde ilerlediğini ve dolandırıcılığa karışan tüm bireylerin yasalara göre ele alınacağını vurguladı.

Kripto endüstrisi için herhangi bir düzenleme bulunmayan Hindistan, şu anda kripto ile ilgili dolandırıcılıklarda büyük bir artışa tanıklık ediyor. 

Kaynak: Cryptonews

240 Milyon Dolarlık Kripto Dolandırıcılığında Gelişme: Tutuklandı! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
En İyi ve Güvenilir Kripto Para Borsası Hangisi?
Rehber Hüseyin Özlan
Gate.io Nedir? Gate.io Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
Shit Coin Nedir? Dikkat Çeken Shit Coin’ler!
Rehber Banu Fırıncılar
En İyi 12 Türk Bitcoin Borsası
Rehber Burak Atik
Icrypex Nedir? Icrypex Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik