Analizler

4 Aralık BTC, ETH, XRP, LTC, BCH, LINK, DOT, ADA, BNB ve XLM Fiyat Analizi

Bitcoin fiyat 1 Aralık 2020’de 19,892 dolara çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldi. Bu yükseliş 2017 rallisinin balon olmak yerine Bitcoin temellerinden kaynaklandığını ortaya çıkardı. Genel olarak bir kripto para balonu patladığında bir kripto paranın balon sırasında görülen en yüksek seviyeye çıkması için uzun zaman gerekir.

1989 Japonya hisse senedi balonu buna en iyi örnektir. 1989’da görülen seviyelere hala ulaşılmamıştır. Bir diğer örnekte 1980’de gümüşün 50 dolar üzerinde kapanış yapmasıdır. Gümüş en son 2011’de 50 dolara yaklaşmıştır. 2000 Dot-com balona sırasında benzer bir şey Nasdaq’da görülmüştür ve Nasdaq o zamanlarda görülen seviyeleri 2015’de geçebilmiştir.

Şimdi Bitcoin balon olmaktan çıktıktan sonra en çok merak edilen soru lider kripto paranın ne kadar yükselebileceği oldu. Şu anda çoğu ünlü analist kendi tahminlerine göre çok uçuk ya da muhafazakâr hedefler belirlemiştir. Yine de tüccarların çok yüksek seviye tahminlerine inanmaması gerekir. Unutmayın, en güçlü rallilerden sonra her zaman çok keskin düzeltmeler gelir. Bu yüzden tüccarlar mevcut büyük trend etrafında kârlı olmayı hedeflemelidir.

Kurumsal yatırımcıların Bitcoin’e duyduğu ilginin artması ile Bitcoin yükseliş trendinde hala yukarı yönde bir yer olduğu açıkça ortaya çıkmıştır. Örneğin, New York Digital Investment Group kısa süre önce 150 milyon dolarlık fonlamasını sadece 2 yatırımcının katılımı ile tamamlamıştır. Bitcoin’in temelleri ne kadar güçlü gözükse de teknik veriler ne diyor?

BTC

Bitcoin

Bitcoin (BTC), 1 Aralık’ta tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve fiyat hızla tersine döndü. Bu da daha yüksek seviyelerde kar alıp çıkma olduğunu gösterdi. Bununla birlikte bugünkü aşağı yönlü uzun mum çubuğu boğaların gün içi düşüşlerden satın aldığını ve böylece BTC piyasa duyarlılığının yükseliş olduğunu gösteriyor.

Her iki hareketli ortalama da yükseliyor ve pozitif bölgedeki göreceli güç endeksi (RSI) boğaların üstünlüğe sahip olduğunu gösteriyor. Alıcılar ilerleyen günlerde tekrardan Bitcoin’i 20,000 dolarlık psikolojik direncin üzerine çıkarmaya çalışacaklar. Başarılı olurlarsa, Bitcoin fiyat hareketi toparlanabilir ve BTC/USD kuru 22,727 dolara ve ardından 25,000 dolara yükselebilir.

Aşağı yönde ise fiyat 19,500 dolar ve 20,000 dolarlık direnç bölgesinden dönerse, bu ayıların agresif bir şekilde daha yüksek seviyelerde satım yaptığını gösterecektir. Böyle bir durumda Bitcoin yükseliş trendini devam ettirmeden önce birkaç gün boyunca konsolide olabilir. Bitcoin fiyatı 20 günlük üssel hareketli ortalamanın yani 17,723 doların altına düşerse yükseliş hareketi tersine dönecektir ve Bitcoin 16,191 doların altına düşerse, ayılar avantajlı konuma geçecektir.

ETH

Ethereum-ETH

Ethereum (ETH) geçtiğimiz günlerde 622 dolarlık direncinin üzerine çıktı ve 1 Aralık’ta gün içi 635 dolara kadar yükseldi. Ancak, boğalar yükseliş hareketini devam ettiremedi ve bu ETH pozisyonlarının aceleyle kapatılmasına neden oldu. Bu düşüş fiyatı 600 doların altına çekti. Yukarı eğimli hareketli ortalamalar ve pozitif bölgedeki RSI, boğaların ETH’den kontrole sahip olduğunu gösteriyor.

Ancak, bugünkü gün içi Doji mum formasyonu boğalar ve ayılar arasında kararsızlık olduğunu gösteriyor. Boğalar fiyatı genel direnç seviyesinin üstüne çıkarırsa yükseliş trendinin bir sonraki hedefi 800 dolar olabilir. Bu varsayımın aksine, ayılar fiyatı 20 günlük EMA’nın yani 535 doların altına çekerse ETH 488 dolara düşebilir.

XRP

Ripple (XRP) Nasıl Alınır?

XRP, 30 Kasım’da %61,8 Fibonacci geri çekilme seviyesi olan 0,649138 doların üzerinde kapanış yaptı. Ancak boğalar bu güçlü fiyat hareketinden yararlanamadı. Böylece XRP ayılarının rallilerde satış yaptığı kanıtlandı.

XRP / USD ticaret çifti 1 Aralık’ta keskin bir düşüş yaşadı, ancak mum çubuğundaki uzun kuyruk daha düşük seviyelerde alım olduğunu gösterdi. Ayılar rallilerde sattığında ve boğalar düşüşte alım yaptığında, bu bir fiyat aralığı oluşumunun erken bir işaretidir. XRP bugün bir gün içi mum çubuğu formasyonu oluşturdu ve bu da boğalar ve ayılar arasında bir sonraki hareket konusunda kararsızlık olduğunu gösteriyor.

Ayılar fiyatı 0,565 doların altına çekerse 20 günlük EMA’ya yani 0,50 dolara düşüşolabilir. Ancak boğalar fiyatı 0,68 doların üzerine çıkarırsa XRP 0,780574 dolara yükselebilir.

LTC

Litecoin

Litecoin (LTC) 1 Aralık’ta 93.9282 dolarlık direncinden geri döndü, ancak boğalar 84.3374 doların altındaki seviyelerde satın alım yaptı. Bu LTC piyasa duyarlılığının son derece olumlu olduğunu gösterdi. Litecoin grafiklerinde yükselen hareketli ortalamalar ve 61’in üzerindeki RSI, boğaların kontrol altında olduğunu gösteriyor.

LTC fiyatı 84.3374 doların üzerinde kalırsa, boğalar genel direncin üzerine çıkmak için başka bir girişimde bulunacaktır.  Boğalar başarılı olurlarsa, 100 dolara doğru bir yükselişin ilk adımı başlayabilir. Tam tersi bir durumda LTC fiyatı genel dirençten düşerse kripto para birkaç gün boyunca konsolidasyon yapmaya devam edebilir.

LTC’de 20 günlük EMA’nın yani 76 doların altında bir kırılma, ayıların geri dönüş yaptığının ilk göstergesi olacaktır.

BCH

Bitcoin Cash fiyat analizi

Boğalar, 30 Kasım ve 1 Aralık’ta Bitcoin Cash’i (BCH) %61,8 Fibonacci geri çekilme seviyesinin üzerine 324,01 dolara çıkaramadı. Bu, kâr alıp çıkışları tetikledi ve altcoin 20 günlük EMA’ya yani 283 dolara düştü. 20 günlük EMA’daki zayıf toparlanma, boğalar arasında mevcut seviyelerde satın alma aciliyetinin olmadığını gösterdi. BCH / USD ticaret çifti yükseliş hareket kazanmazsa 280 dolarlık desteğinin altına gerileyebilir.

Ayılar fiyatı 50 günlük basit hareketli ortalamanın altına çekerse BCH 246,85 dolara ve ardından 231 dolara düşebilir. Tam tersi bir durumda BCH fiyatı hareket kazanır ve 324,01 doların üzerine çıkarsa bu düşüş tahmini geçersiz olacaktır. Böyle bir durumda BCH 344,98 dolara ve ardından 371,70 dolara ralli yapabilir.

LINK

Chainlink (LINK)

Chainlink 1 Aralık’ta 14.4433 dolarlık %61,8 Fibonacci geri çekilme seviyesinin üzerine çıktı, ancak boğalar daha yüksek seviyeleri desteklemedi. Bu, ayıların küçük rallilerde satış yaptığını gösterdi.

Bununla birlikte, ayılar LINK fiyatını 13,28 dolar desteğinin altına çekti ama boğalar bu düşük seviyelerde satın alım yaptı. Düzleşen 20 günlük EMA yani 13,43 dolar ve orta noktaya yakın RSI, birkaç günlük menzile bağlı sıkıcı fiyat hareketi olacağını gösteriyor.

Boğalar fiyatı 14,8328 doların üzerine çıkarırsa LINK 16,39 dolara yükselebilir. Aksine, ayılar fiyatı 13,28 doların altına çekerse LINK 50 günlük SMA’yı yani 12,34 doları tekrardan test edebilir.

DOT

Polkadot

Polkadot’un DOT’u 1 Aralık’ta 5.5429 dolardan düştü, bu da ayıların 5,5899 dolarlık direnci agresif bir şekilde savunduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, küçük bir pozitif, altcoin’in 20 günlük EMA’dan (5.04 $ çıkmasıdır.

Kademeli olarak yükselen 20 günlük EMA ve 57’nin üzerindeki RSI, boğalara küçük bir avantaj sunuyor. Alıcılar şimdi fiyatı yine 5,5899 – 6,0857 $ direnç bölgesinin üzerine çıkarmaya çalışacaklar.

Başarılı olurlarsa, yükseliş trendinin bir sonraki ayağı 6,8619 dolara, ardından 7,64 dolara başlayabilir. Ayılar fiyatı 20 günlük EMA’nın altına düşürürse bu yükseliş görünümü geçersiz olacaktır. Böyle bir durumda, DOT / USD çifti 50 günlük SMA’ya (4,56 $) düşebilir.

ADA

Cardano (ADA)

Ayılar, ADA fiyatını 0,175 dolar seviyesini savundu. Yine de 1 Aralık’ta kâr alıp çıkma hareketi görüldü ve ADA fiyatı 20 günlük EMA’ya yani 0,140 dolara geriledi. Boğalar, 20 günlük EMA’daki düşüşleri agresif bir şekilde satın alıyor ve fiyatı 0,155 doların üzerinde tutmaya çalışıyor. ADA fiyatı bu seviyenin üzerinde kalmayı başarırlarsa altcoin tekrardan 0,175 dolara çıkabilir.

Cardano fiyatı bu direnç seviyesinden düşer ve 20 günlük EMA’nın altına geri çekilirse altcoin 50 günlük SMA’ya yani 0,115 dolar kadar düşebilir.

BNB

Binance Coin (BNB) Nedir? Nasıl Alınır?

Binance Coin (BNB) 1 Aralık’taki 32 dolarlık genel direnç seviyesinden reddedildi ve hareketli ortalamalara geriledi. Bu, ayıların altcoinin fiyat aralığını 25,6652 dolar ile 32 dolar arasında tutmak istediğini gösterdi.

Boğalar 1 Aralık’taki son düşüşte hareketli ortalamalarda satın alsa da BNB bugün alım baskısını sürdüremedi. Bu boğaların genel direncin yakınında alım yapmaktan çekindiği anlamına geliyor. Ayılar fiyatı hareketli ortalamaların altına çekerse, BNB / USD kuru 25,6652 dolara gerileyebilir. Düzleşen hareketli ortalamalar ve 51’in üzerindeki RSI, boğalar veya ayılar için büyük bir avantaj olduğunu göstermiyor.

XLM

 

Boğaların fiyatı düşüş trendi çizgisinin üzerine çıkarmadaki başarısızlığı, 1 Aralık’ta Stellar Lumens’de (XLM) kâr alıp çıkma hareketini tetikledi. Ancak, bugünkü düşüşlerden de görüldüğü gibi boğalar daha düşük seviyeleri korumak istemiyor.

Bugünkü mum çubuğu formasyonu, boğalar ve ayılar arasında bir sonraki yön hareketi konusunda kararsızlık olduğunu gösteriyor. Boğalar, fiyatı düşüş trendi çizgisinin üzerine çıkaramazsa, 20 günlük EMA’da yani 0,15 dolara doğru daha keskin bir düzeltme mümkündür.

XLM’de her iki hareketli ortalama da yükseliyor ve RSI pozitif bölgede. Bu, duyarlılığın olumlu olduğunu ve boğaların düşüşleri 20 günlük EMA’da satın alabileceğini gösteriyor. Bu seviyeden güçlü bir toparlanma gelirse XLM / USD kuru birkaç gün içinde kendine sağlam bir yer edinebilir. Düşüş trendi çizgisinin üzerinde bir kırılma olursa XLM 25 Kasım 2020’nin en yüksek seviyesi 0.231655 doları tekrardan test edebilir.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu