Anasayfa Sektörel 40 Milyar Dolarlık USDT Basan Yatırım Şirketi İnceleme Altında!

40 Milyar Dolarlık USDT Basan Yatırım Şirketi İnceleme Altında!

Sektörel

Alameda Research'ün 40 milyar dolarlık Tether (USDT) basması tartışmalara yol açtı.

40 Milyar Dolarlık USDT Basan Yatırım Şirketi İnceleme Altında!

Kripto para alanında önemli bir oyuncu olan Alameda Research, 40 milyar dolar değerinde Tether (USDT) basması nedeniyle incelemeye alındı. Bu devasa ihraç, Tether'in mevcut dolaşımdaki arzının yaklaşık yüzde 47'sini temsil ediyor ve bu işlemlerin şeffaflığı hakkında soru işaretleri yaratıyor.

İhraç, zincir üstü verilerle ortaya çıktı ve Coinbase Direktörü Conor Grogan tarafından da doğrulandı. Protoss'un ilk tahminlerine göre; söz konusu rakam, 36,7 milyar dolar civarındaydı ancak Conor'un ek cüzdan keşiflerini de içeren bulguları bu rakamı daha da yukarı çekti.

Endişe verici olan  şey, Alameda Research ve kardeş şirketi FTX arasındaki bu işlemlerin gerçekleştirilme şeklidir. Bu şirketlerin kayıplarını telafi etmek ve alım satım faaliyetlerinde bulunmak için müşteri mevduatlarını kullandıkları bildirildi. Bu tür uygulamalar, özellikle Alameda'nın sektördeki şüpheli itibarı göz önüne alındığında, eleştirilere neden oldu.

40 Milyar Dolarlık USDT Basan Yatırım Şirketi İnceleme Altında!

Bunun yanı sıra Tether'in yaygın olarak kullanılan bir stablecoin olmasına rağmen hiçbir zaman bağımsız bir denetimden geçmemiş olması gerçeği de var. Şeffaflık eksikliği, kripto para topluluğunda uzun zamandır bir tartışma konusu haline gelmiştir. 

Raporlar, Şeffaflığa Dair Endişeleri Artırıyor

Conor Grogan; bu bağlamda itfaların değerlendirilmesinin, Tether'in yakımlara dair zincir dışı koordinasyonu nedeniyle zor olduğuna dikkat çekti. Para yatırma adreslerini kullanan geleneksel kripto para birimlerinin aksine Tether, hazinesine yönelik doğrudan fon transferlerine dayanıyor. Bu da fon hareketlerinin izlenmesini zorlaştırıyor.

Önemli bir gözlem, Alameda'nın kripto para piyasasının zirvesindeyken yönetimi altındaki toplam varlıklardan daha fazla USDT üretmesiydi. Bu durum endişelere neden oluyor ve bu işlemlerin doğası ve daha geniş kripto para ekosistemi üzerindeki etkileri hakkında başka sorulara yol açıyor.

Bu ifşaat, FTX'in kurucusu Sam Bankman-Fried'in devam eden dolandırıcılık davasıyla aynı zamana denk geliyor. Dolandırıcılık faaliyetleriyle ilgili suçlamalar onu bekliyor.

Tether cephesindeki bir başka gelişme de USDT stablecoin'lerini sessizce ödünç vermeye devam etme kararı oldu. Bu hamle, Tether'in güvenli krediler sunmayı bırakmasından bir yıl sonra geldi. Bu kararın arkasındaki mantık, uzun süredir devam eden müşterileri likidite sıkıntısından veya varlıkları uygun olmayan oranlarda satma ihtiyacından korumaktır.

Tether'in yapay zekâ alanına girmesi, kripto para topluluğunda şaşkınlık yaratan bir diğer gelişmedir. Son raporlar, Tether'in Alman merkezli kripto madencisi Northern Data Group'ta açıklanmayan bir hisse aldığını ortaya koydu. Bu stratejik hamle; Tether'in, varlıklarını stablecoin'ler alanının ötesinde çeşitlendirme arzusuna işaret ediyor.

İlginç bir şekilde borsalarda bulunan toplam USDT stablecoin arzı, son ayların en yüksek seviyesine ulaştı. Bu durum, Tether'in stratejik kararlarından ve piyasa dinamiklerinden potansiyel olarak etkilenen kripto para traderları arasında alım gücünün arttığını gösteriyor.

Kaynak: AMBCrypto

40 Milyar Dolarlık USDT Basan Yatırım Şirketi İnceleme Altında! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Ayı Piyasası (Bear Market) Nedir?
Rehber Hüseyin Özlan
Paribu Nedir? Paribu Güvenilir mi?
Rehber Hüseyin Özlan
Solana Ecosystem: Çok Yönlü Blok Zinciri Çözümleri
Rehber Banu Fırıncılar