Anasayfa Sektörel 76 Milyon Dolarlık Kripto Dolandırıcılığı! 5 Kişi Tutuklandı

76 Milyon Dolarlık Kripto Dolandırıcılığı! 5 Kişi Tutuklandı

Sektörel

Taylan'da 76 milyon dolarlık kripto dolandırıcılığına karıştığı iddia edilen 5 kişinin tutuklandığı bildirildi.

76 Milyon Dolarlık Kripto Dolandırıcılığı! 5 Kişi Tutuklandı

Bangkok Post'un haberine göre; Taylandlı yetkililer, koordineli bir sınır ötesi operasyonla, 2,7 milyar bahtlık (76 milyon dolar) devasa bir kripto dolandırıcılığı düzenlediğinden şüphelenilen 4 Çin vatandaşını ve bir Lao vatandaşını tutukladı.

Siber Suç Araştırma Bürosu (CCIB) tarafından yürütülen soruşturma, 3.280'den fazla kişiyi mali sıkıntıya sokan bir aldatmaca izini ortaya çıkardı. Ayrıntılı dolandırıcılık planı, BCH Global Ltd olarak bilinen aldatıcı bir kripto para yatırım platformu etrafında döndü ve binlerce kurbanı, zor kazandıkları paralarını yatırmaları için kandırdı.

Bu mağdurlar, dolandırıcılık faaliyetlerini bir önceki yılın Kasım ayında polise bildirmeye başlayarak adaletin çarklarını harekete geçirdi. Mağdurların yatırımları altın ve kripto para birimi Tether (USDT) kisvesi altında talep edildi.

CCIB tarafından yapılan daha ileri incelemeler, BCH Global Ltd'nin arkasındaki birçok kişinin benzer dolandırıcılık operasyonlarıyla bağlantılı olduğunu ortaya çıkardı.

76 Milyon Dolarlık Kripto Dolandırıcılığı! 5 Kişi Tutuklandı

Uluslararası Kuruluşlar, Dolandırıcılığı Araştırmak İçin İş Birliği Yapıyor

Bu büyük kripto dolandırıcılığının uluslararası boyutu, Homeland Security Investigation ve diğer uluslararası kolluk kuvvetleri gibi kurumları içeren ortak bir çaba başlattı.

Şu anda gözaltında bulunan 5 şüpheli; kamu dolandırıcılığı, sınır aşan suç işlemek için komplo kurma, kara para aklama ve bilgisayar sistemlerine yanlış bilgi girme gibi bir dizi suçlamayla karşı karşıya. 

Başsavcılık, 10 Ağustos'ta bu kişiler hakkında yasal işlem başlattı. Ardından 4 Eylül'de Kara Para Aklamayla Mücadele Ofisi, şüphelilere ait 585 milyon baht (16 milyon dolar) değerindeki mülklere el koydu.

CCIB sözcüsü Kissana Phathanacharoen, mağdurlara yasal haklarını anlamaları konusunda yardımcı olmaya kararlı olduklarını vurguladı.

76 Milyon Dolarlık Kripto Dolandırıcılığı! 5 Kişi Tutuklandı

CCIB, Kamuoyuna Uyarı Niteliğinde Tavsiyelerde Bulundu

Bu vakanın daha geniş kapsamlı sonuçları, yatırım dolandırıcılığının endişe verici yaygınlığına ışık tutmaktadır. Phathanacharoen'e göre; bu dolandırıcılıklar, polise bildirilen "mali açıdan en yıkıcı dolandırıcılık türlerinden birini" temsil ediyor.

Birçoğu hayatları boyunca biriktirdikleri tasarruflarını yatıran ve hatta mülkleri üzerine ikinci ipotek yaptıran mağdurlar, genellikle kısa zaman dilimleri içinde yüksek, garantili getiri vaatlerinin cazibesine kapılıyor.

CCIB, özellikle yatırım talep eden çevrim içi platformlar ve yabancı mobil uygulamalarla ilgili olarak halka uyarı niteliğinde bir tavsiye yayınladı.

Özellikle abartılı vaatler karşısında dikkatli olunması ve şüpheci davranılması, bu tür dolandırıcılık planlarının kurbanı olmamak için son derece önemlidir.

Kaynak: Cryptonews

76 Milyon Dolarlık Kripto Dolandırıcılığı! 5 Kişi Tutuklandı içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Zettelkasten Coin (ZTTL) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
BitTorrent (BTT) Nedir, Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik