9.000 dolar kazandı, devletin malını kullandı!

1 Dakikada Okunabilir


Avustralya’nın Yeni Güney Galler’deki Killara’da yaşayan ismi açıklanmayan bir adam, Avustralya’lı yetkililer tarafından devlet bilgisayar sistemlerini kullanarak kendi çıkarlarına uygun olarak kazanç sağlamak amacıyla kripto para birimi madenciliği yaptığını tespit etti, kripto para madenciliği yapan adam bu sırada devlet dairesinin tüm imkanlarını kullandı. Eskiden bir Avustralya hükümet çalışanı olan adam, bir BT mühendisliği çalışanıydı ve devlet bilgisayarlarını kripto para birimi madenciliği cihazlarına dönüştürmekle suçlandı.

Avustralya Federal Polisi’nin açıklamasına göre, adam kendisi için 9.000 dolar para kazandı. İki yıl hapis cezasına çarptırılması mümkün olan adamın devlete zararının büyük olduğu ve bu konuda yargılanması kesin.

Avustralyalı vergi mükellefleri, kamu görevlilerine, toplumumuz için hayati bir rol üstlenmek için büyük bir dürüstlükle güven duyuyorlar. Kişisel kazancı için mevcut sistemi haksız ve yasal olmayan bir şekilde kullananlar yargı tarafından en kısa sürede ceza alır.

Kripto para birimi madenciliği, ilgili madencilik ekipmanını çalıştırmak için büyük miktarda elektrik gerektirdiğinden, devlet bilgisayarları binlerce dolara varan enerji yakmış olabilir.

Ancak, bu ilk kez devlet dairesinde kripto para madenciliğinin yasadışı yapıldığı haberi değil. Çinli bir adam olan Xu Xinghua, daha önce yerel bir demiryolu operatörünün elektriğini kullanarak Bitcoin madencilik tesisini çalıştırırken yakalandı. Adam 15.000 $ değerinde elektrik çalmayı başarmıştı ve yargıya sevk edildi.

Başka bir durumda, bir Çinli okul müdürü Lei Hua’nın, okulun elektrik faturası pahasına bir Ethereum madencilik kulesi işlettiği bildirildi. Müdür daha sonra hemen Eğitim Bakanlığı yetkililerince kovuldu.


error: Kopyalama Engellendi!