Anasayfa Rehber Aavegotchi (GHST) Nedir? Nasıl Alınır?

Aavegotchi (GHST) Nedir? Nasıl Alınır?

Rehber

GHST nedir? GHST nasıl alınır? Aavegotchi projesinin kurucusu, çalışma sistemi ve avantajları ile ilgili tüm bilgiler burada…

Aavegotchi (GHST) Nedir? Nasıl Alınır?

GHST Coin Nedir?

Aavegotchi, katılımcıların dijital evreni keşfetmek ve söz konusu evren ile etkileşim kurmak için kullanılan non fungible token (NFT) avatarlarını yani Aavegotchi’leri satın alıp büyütebilecekleri, Ethereum üzerine inşa edilmiş bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Gotchi’ler olarak da adlandırılan avatarların her biri, nadirlik puanıyla tanımlanan eşsiz özelliklere sahip dijital bir koleksiyon malı olarak değerlendiriliyor. 

Bu puan; belirli karakter nitelikleri, avatara eklenen giyilebilir ürünler, oyuncunun avatar ile ne sıklıkta etkileşime girdiğine bağlı olan bir akrabalık puanı ve avatara stake edilen Aave destekli aToken miktarı ile hesaplanıyor. Aave ile olan bu bağlantı, söz konusu platformun kurucusu Stani Kulechov’un Aavegotchi’yi destekleyen geleneksel yatırımcılardan biri olmasının nedenlerindendir. 

Portatif dijital evcil hayvan oyunu Tamagotchi nostaljisinden faydalanarak klasik oynanabilirliğini blok zinciri özellikli işlevsellik ile zenginleştiren Aavegotchi, kriptonun çok sayıda popüler tarafını tek bir platformda bir araya getiriyor: merkeziyetsiz finans (DeFi), blok zinciri oyunları, staking ve dijital arazi mülkiyeti.

Aave, adını Fince “ghost” (hayalet) sözcüğünden alıyor. Gotchi’ler, bir çizgi film hayaleti ile tasvir ediliyor. Bu yüzden kripto para birimi, “GHST” adına sahip oluyor. GHST nedir? sorusuna şu şekilde yanıt verebiliriz: Ekosistemin birincil utility (hizmet) tokenıdır ve belirli bir borsa üzerinden satın alınabilir. Gotchi’lerin kendileri de dâhil olmak üzere ekosistemde ürün alıp satmak amacıyla kullanılabilen varlık, aynı zamanda ek ödüller için stake edilebiliyor ve diğer kripto para birimleri gibi kullanıcılar arasında transfer edilebiliyor. GHST nedir? sorusunu yanıtladığımıza göre projenin ayrıntılarını merak edenler yazımızı okumaya devam edebilirler.

Aavegotchi (GHST) Nedir? Nasıl Alınır?

GHST Coin Kime Aittir?

Aavegotchi, DeFi ve NFT’ler konusunda güçlü bir geçmişe ve muazzam bir deneyime sahip Pixelcraft Studios ekibi tarafından 2020 yılında hayata geçirilmiştir. Pixelcraft Studios ve Aavegotchi platformları, Jesse Johnson ve onun takma adlı kurucu ortağı Coder Dan tarafından kurulmuştur. Diğer birçok ekip üyesinin de takma adla proje üzerinde çalıştığını söyleyebiliriz.

Projenin arkasında yer alan fikir, oyuncuların NFT şeklinde koleksiyon geliştirebilecekleri ve alıp satabilecekleri ilgi çekici bir oyun oluştururken oyuncular tarafından avatarların teminat olarak kullanılmasına imkân tanımaktır. 

GHST Coin Nasıl Çalışır?

Aavegotchi, oyuncular için gerçek varlık mülkiyetine izin veren, açık kaynaklı, topluluğa ait bir NFT oyun protokolüdür. 

Gotchi avatarı elde etmek isteyen bir kullanıcının, öncelikle belirli bir kripto para borsasından GHST token alması gerekiyor. GHST nasıl alınır? Az önce belirttiğimiz gibi bunun için borsa kullanabilirsiniz. Örneğin; Huobi Global, Binance ve KuCoin gibi kripto para borsalarını tercih edebilirsiniz. Huobi Global platformunda Tether (USDT); Binance platformunda Tether (USDT) ve Binance USD (BUSD); KuCoin platformunda ise Tether (USDT) ve Bitcoin (BTC) karşılığında GHST Coin satın alabilirsiniz. Borsa üzerinden alım yapmak oldukça kolaydır. Piyasa meraklıları için GHST nasıl alınır? sorusuna da bu şekilde yanıt vermiş olduk. 

Kullanıcılar, GHST token ile direkt olarak bir Gotchi satın alabiliyorlar. Diğer bir seçenek olarak da 10 Gotchi’den oluşan bir Portal satın alabiliyorlar. Müzayede, bilet çekilişi veya pazar yeri aracılığıyla Portal edinen kullanıcılar, çağırmak için 10 Gotchi’den sadece birini seçebiliyorlar. Diğerleri ise ne yazık ki yok oluyor. 

Aavegotchi (GHST) Nedir? Nasıl Alınır?

Avatarlar, stake edilen varlıkları tutan emanet hesapları olarak da değerlendirilebilir. Yeni bir Gotchi çağıran kullanıcı, nadirlik puanını artırmak için Gotchi avatarının yanı sıra başka bir varlığın değerine sabitlenmiş kripto para birimleri olan Aave tabanlı aToken’ları minimum miktarda stake edebiliyor. 

Bir Gotchi’ye stake edilen aToken miktarı, onun Ruh Gücü olarak biliniyor ve avatarın değeri bu sayıya bağlı olarak artıyor. Avatarın Ruh Gücü, Aave’nin ödünç verme protokolü vasıtasıyla katılımcının aToken’larında getiri üretiyor. Bu şekilde zaman içerisinde Gotchi’lere stake edilen token sayısı artırılıyor. Bunun dışında Gotchi’lerin hem değerlerine hem de nadirliklerine katkıda bulunan iki özelliğe daha sahip oldukları biliniyor.

1. Kişisel özellikler, çağrılan Gotchi’ler için rastgele seçiliyor ve göreceli nadirliğe göre derecelendiriliyor. Kişisel özellikler arasında agresiflik (AGG), enerji (NRG), ürkütücülük (SPK), beyin büyüklüğü (BRN), göz şekli (EYS) ve göz rengi (EYC) yer alıyor. Bunların tamamı Gotchi’lerin nadirliğini ve oyunlarda nasıl performans sergilediklerini etkiliyor. 

Kişisel özellikler, Portal açma noktasında belirleniyor. Bir Portal açıldığı zaman Gotchi’lere rastgele özellik değerleri atamak için Chainlink’in VRF rastgele sayı üreteci işlevinden faydalanılıyor. Bu özellik değerleri bir çan eğrisi üzerinde dağıtılıyor. Nadirliğine bağlı olarak her bir özelliğe “yaygın” (common), “yaygın olmayan” (uncommon), “nadir” (rare) ya da “efsanevi” (mythical) değeri atanıyor. 

Aavegotchi (GHST) Nedir? Nasıl Alınır?

2. Giyilebilir ürünler, her bir avatara eşsiz bir görünüm kazandırırken kişisel özelliklerini ve nadirlik puanlarını da artırıyor. Bunlar, Aavegotchi’nin pazar yerinde ayrı olarak alınıp satılabiliyor ya da takas edilebiliyor. Giyilebilir ürünler, Gotchi’lerin nadir çiftçilik ve mini oyunlarda daha iyi performans göstermelerine imkân tanıyor. ERC 1155 standardına uygun olan giyilebilir ürünlerin tasarımı, Xibot ve topluluk sanatçılarından meydana gelen ekip tarafından yapılıyor. Her bir giyilebilir ürün; ön, sağ, sol ve arka olmak üzere dört farklı görünüme sahiptir. 

Peki, yukarıda bahsettiğimiz nadir çiftçilik nedir? Bu, Aavegotchi tarafından öncülük edilen yenilikçi bir oyun mekanizmasıdır. Ekosistem ile hevesli bir şekilde ilgilenen kullanıcıları ödüllendirmeye çalışan mekanizma, adından da anlayacağınız üzere en nadir Gotchi’yi yetiştirmeye çalıştığınız ve bunun için ödüllendirildiğiniz bir süreçtir. Oyun mekanizmasına katılmanın birkaç yolu bulunuyor:

  • Çağırma süreci boyunca nadir özelliklere sahip bir Gotchi’yi dikkatlice seçmek
  • Gotchi’nizin kişisel özelliklerini değiştirmek için onu giyilebilir ürünler ile donatmak 
  • Mini oyunlara katılım sağlamak

Bununla birlikte tek bir Gotchi’nin nadirlik seviyesinin dinamik olduğunu ve zamanla değişeceğini ifade edebiliriz. Gotchi’nizdeki belirli bir özelliği maksimuma çıkarmanız yeterli olmaz. Diğer oyuncuların hareketlerini de göz önünde bulundurmanız gerekiyor. 

Aavegotchi (GHST) Nedir? Nasıl Alınır?

Onunla oynayamıyorsanız bir Gotchi’ye sahip olmanın eğlenceli tarafı ne olabilir? Aavegotchi oyununun temel deneyimlerinden biri, arkadaşlarınızla Aavegotchi dünyasını keşfetmek ve Gotchi’lerinizi onlarınkiyle karşı karşıya getirmek olabilir. Bazı mini oyunlar basit rastgele sayı üreteçleri kullanılarak oynanırken diğerleri ise daha sürükleyici, oyuncu kontrollü deneyimler sunuyor. Her mini oyun, çok çeşitli kişisel özellik dağılımları için adil bir oynanabilirlik sağlamak amacıyla farklı Gotchi özelliklerini kullanıyor. Mesela hiper agresif bir Gotchi, Aavegotchi Dövüş Kulübünde iyi bir performans gösterebilir ancak pasta pişirme mini oyununa pek uygun olmayabilir. 

Şu anda sunulan herhangi bir mini oyuna uygun olmayan bir Gotchi’niz mi var? Hemen bir tane mini oyun geliştirebilirsiniz. Mini oyun geliştirmek isteyenlere yardımcı olmak için hayata geçirilen AavegotchiDAO V2.0, ekosistemde yürütülen geliştirme çalışmalarına destek vermek amacıyla oluşturulmuş bir “Geliştirme Fonu”nu yönetiyor. 

Ekosistemde yer alan oyunlara katılırken Gotchi’ler, kişisel özelliklerini geçici olarak artırmak için iksirleri kullanabiliyor. Kullanıcılar, Gotchi’lerin yaşadığı dijital dünyada arazi mülkiyetini temsil eden REALM tokenlarının kilidini açmak amacıyla GHST varlıklarını stake edebiliyorlar. Gotchi’lerin kendisinde olduğu gibi giyilebilir ürünler, iksirler ve REALM ile ilgili bütün işlemlerde GHST önemli bir yere sahip oluyor. 

Aavegotchi (GHST) Nedir? Nasıl Alınır?

Gotchiverse ise bütün Aavegotchi eylemlerinin gerçekleştiği ekosistemdir. Bunu üç temel alan oluşturuyor: Citadel, Grid ve Beyond.

  • Citadel: Gotchiverse’deki Gotchi’lerin ana üssüdür. Özel bir güç alanı, düşman Lickquidator’ları dışarıda tutmak için buranın etrafını çeviriyor. Oyuncular, çok nadir durumlar haricinde buraya yapı inşa edemezler.
  • Grid: Oyuncular burada kendi arazi parsellerini inşa edebiliyor ancak düşman Lickquidator’lar burada gizleniyor. Arena ise Grid içerisinde yer alıyor. Burası yeterli Ruh Gücüne sahip Gotchi’lerin birbirleriyle savaştıkları yerdir. 
  • Beyond: Şu anda kilitli olan yerdir. Açıldığı zaman daha fazla parsel kullanılabilir hale gelecek.  

Aavegotchi (GHST) Nedir? Nasıl Alınır?

GHST Coin Avantajları Nelerdir?

Aavegotchi, kullanıcıların sadece oyun içi koleksiyon malı oluşturup satın alabilecekleri bir oyun platformu değildir. Gotchi’lerin kullanımı, NFT’lerin ve oyun koleksiyonlarının ötesine geçiyor çünkü bunlar teminat olarak da kullanılabiliyor. Gotchi’ler ile etkileşime olanak sağlamak için kullanıcıların ilk olarak oyuncu etkinliği dışında Gotchi’lere değer veren diğer desteklenmiş kripto para birimlerini yatırmaları gerekiyor. 

Oyuncular, teminat göndererek gerçek zamanlı görülebilen faiz de kazanabiliyorlar. Kullanıcılar, faiz kazanmanın yanı sıra GHST ödüllerine sahip olabiliyorlar. Ağ, koleksiyon ve giyilebilir ürün pazarından ve mini oyun ücretlerinden gelir elde ediyor. 

Aavegotchi (GHST) Nedir? Nasıl Alınır? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)