Anasayfa Sektörel ABD Enflasyonu Keskin Düşüşte: Kripto Piyasası Ne Tepki Verdi?

ABD Enflasyonu Keskin Düşüşte: Kripto Piyasası Ne Tepki Verdi?

Sektörel

ABD vatandaşlarına yük olan yüksek maliyetler, bu Çarşamba sabahı ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu'ndan oldukça cesaret verici haberler aldı.

ABD Enflasyonu Keskin Düşüşte: Kripto Piyasası Ne Tepki Verdi?

Çeşitli ürün ve hizmetler için tüketici fiyatlarındaki ortalama değişimi analiz eden önemli bir ekonomik gösterge olan Tüketici Fiyat Endeksi'ne (TÜFE) göre, enflasyon Mart ayında keskin bir şekilde düşerek bir yılın en düşük seviyesine geriledi. Bu haberlerin ışığında kripto piyasası, Bitcoin'in (BTC) fiyatının son birkaç dakika içinde %1,5 artmasıyla olumlu tepki verdi.

Kripto Piyasasının Tepkisi

Bildirildiği üzere, Mart ayında Amerika Birleşik Devletleri'ndeki yıllık çekirdek TÜFE oranı %5,6 idi, bunun %5,6 olması bekleniyordu ve bir önceki değer %5,5 idi ve art arda beş aylık düşüşü sonlandırdı. Bu da şu anda 101.70'te bulunan ABD Dolar Endeksi'nde (DXY) önemli bir düşüşe yol açtı.

Sonuç olarak, Bitcoin'in (BTC) fiyatı şu anda 30.343$'dan el değiştirdiği için yukarı yönlü gidişatına devam ederken, altcoin lideri Ethereum (ETH) da TÜFE verilerinin yayınlanmasının ardından dakikalar içinde %0.94'lük marjinal bir artışa tanık oldu. Mevcut durumda Ethereum'un (ETH) fiyatı, son 24 saatte %0,34'lük bir artışı temsil eden 1.897 dolardan işlem görüyor.

ABD Enflasyonu Keskin Düşüşte: Kripto Piyasası Ne Tepki Verdi?

ABD Borsaları Yükseliyor!

Ek olarak, ABD borsa vadeli işlemleri, temel enflasyon ölçümünün Mart ayında tüketici fiyatlarının beklenenden daha az arttığını göstermesinin ardından yükseldi. S&P 500 endeksine dayalı Vadeli işlem sözleşmeleri %0,8 daha yüksek işlem görürken, Dow Jones Endüstriyel Ortalama vadeli işlemleri 221 puan yükselerek %0,6'lık bir kazanca eşdeğer olurken, Nasdaq-100 vadeli işlemleri %1 arttı.

Altın ise %1,2 artışla onsu 2.043,30 dolara yükseldi ve bu, ABD TÜFE baskısının ardından 13 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Federal Rezerv'in Mayıs ayındaki faiz oranı kararı, rapordaki verilerden etkilenebilir. TÜFE yıldan yıla hala %5 artmış olsa da, bu durum merkez bankasının faiz artırım rejimini durdurma gerekçesini güçlendirebilir.

Kaynak: CoinGape

ABD Enflasyonu Keskin Düşüşte: Kripto Piyasası Ne Tepki Verdi? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik