Kripto Para Haberleri

ABD Kongresine Dijital Dolar Yasa Tasarısı Sunuldu

Demokrat Parti tarafından kontrol edilen ABD temsilciler meclisi, COVID-19 salgını nedeniyle Amerikalılara teşvik ödemeleri için kullanılacak bir dijital dolar oluşturulmasını içeren yasa tasarısı sundu.

Demokratlar Dijital Dolar İstiyor

Taslak tasarının 22 Mart 2020 Pazar tarihli bir versiyonuna göre ABD Kongresi, devam eden koronavirüs salgınından etkilenen Amerikalılara destek ödemelerini mümkün kılmak için dijital bir dolar oluşturulmasını sağlamaya çalışıyor.

Bununla birlikte, önerilen dijital dolar bir kripto para olmayacak fakat bir dijital defter üzerinde çalışacak. Önerilen dijital para biriminin koşullarını tanımlayan taslak mevzuattan bir alıntı şu şekildedir:

“Bu herhangi bir Federal Rezerv bankasının hesaplarında kaydedilen ve dijital defter kayıtlarından oluşan bir dolar değeri olarak ifade edilen bakiyedir veya uygun bir finans kurumu tarafından kullanılabilen (Federal Rezerv Sistemi Yönetim Kurulu tarafından belirlendiği üzere) elektronik bir değerdir”

Dijital dolara ek olarak, teklif edilen yasa geçerse bankaların destek ödemelerini almak için uygun kategorilere giren müşterileri için dijital dolar cüzdanları oluşturmalarını zorunlu kılacaktır.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  CBDC’ler Kripto Para Benimsenmesini Tehdit Ediyor Mu?

Dijital Dolar Daha Mı İyi?

Yasa yapıcıları aynı zamanda dijital dolar hesabı açmak konusunda gerekli kimliğe sahip olmayan kişiler için ABD posta servisinin kimlik oluşturmasını planlıyor.

63 milyon Amerikalının bankasız veya az bankalı olması nedeniyle çeklerle destek ödemeleri göndermeye yönelik önceki planlar ABD’nin önemli bir bölümünü haklarından mahrum bırakmıştı.

Haftanın başlarında, Binance.US CEO’su Catherine Coley hükumeti etkilenen kişilere destek ödemeleri için durağan koinleri kullanmaya çağırdı. Coley’e göre:

“Hükumetin çekleri posta yoluyla dağıtma sürecini yenileştirmenin yollarını araması gerekiyor. Hız ve güvenlik açısından, neden varlıkların transferini doğrulamak için destek ödemelerini durağan koniler olarak göndermeyi düşünmüyorsunuz?”

Coley ayrıca dijital para birimlerinin insanların çeklerini bozdurmak için bankaya gitme ihtiyacını ortadan kaldırdığını, böylece sosyal mesafeyi ve kendi kendini karantinaya alma çabalarına yardımcı olduğunu belirtti.

Yasa tasarısı geçerse dijital dolar ABD için tam teşekküllü bir merkezi banka dijital para biriminin (CDBC) oluşturulmasında öncü olabilir. Birkaç ülke kendi yerel para birimlerinin dijital para versiyonunu oluşturmak konusunda çalışıyorlar. Çin’in Dijital Yuan projesinde ileri aşamalarda olduğu tahmin ediliyor.

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu