Kripto Para Haberleri

ABD kripto para birimlerine liderlik etmediği takdirde, bunu Çin yapacak!

Günümüzde Bitcoin gibi alternatif değer saklama araçlarının büyüme görmesi hiç de şaşırtıcı değildir. Geçtiğimiz hafta sonu Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Ancak Bitcoin en iyi bilinen kripto para birimi olsa da bu kriz ve yolsuzluk dolu zamanlarda daha güvenli, daha ucuz ve daha hızlı iş yapma yöntemlerine olan talebimizi karşılayabilecek teknolojik değişimin yalnızca küçük bir parçasıdır.

Blok zincir teknolojisi geleceğimizdir

Bitcoin’in altında yatan teknoloji olan blok zinciri, Bitcoin ağına bağlı bilgisayarlar arasında ortaklaşa olarak güvenli işlem defteri, tedarik zinciri yönetimi, uluslararası ödemeleri güvence altına alma gibi çeşitli uygulamalara sahiptir. JPMorgan Chase’e göre blok zincir teknolojisi; “küresel ekonomini devrimi” olabilir. Hatta JP Morgan yatırımcı paralarını küresel finansal platformlarında transfer etmek için Ekim ayında kendi kripto parası JPM Coin’ini kullanmaya başladı. Danışmanlık firması Gartner ise blok zincirinin iş 2030’a kadar finansal sektöre 3 trilyon dolardan daha fazla iş katma değeri getireceğini söyledi.

Blockchain
ABD kripto para birimlerine liderlik etmediği takdirde, bunu Çin yapacak! 4

Bununla birlikte, tüm bu değişime güç veren endüstri, Washington’un işlevsizliği nedeniyle ABD’de devam etmekte zorlanıyor. Silikon Vadisi girişimleri araştırma ve geliştirmeye milyarlarca yatırım yapıyor, ancak ürünleri pazara sunmalarına yardımcı olacak net kurallar henüz yok. ABD kongresi geçtiğimiz haftalarda yeni bir düzenleyici çerçeve yazılması konusunda tartıştı ve ABD’nin denetleyici kurumları her zamanki gibi boş savaşlarda savaşıyor. Uzmanlar bu “düzenleyici kaosun” Amerikan yeniliğini bastırdığını söylerken İngiltere ve Singapur gibi diğer pazar merkezleri Amerikan blok zinciri geliştiricilerini kendilerini çekmek için çok hızlı bir şekilde yasalarını hızla güncelledi. Çin, Pekin ise teknoloji hakimiyeti kurmak için mücadele ediyor.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Binance Güvenilir mi?

ABD kripto para savaşını neden kaybediyor?

Amerikan Girişim Enstitüsü’nden Roslyn Layton, ABD Senatosuna:

Rehberlikten yoksun düzenleyiciler yeniliği öldürüyor. Senato, Biden’ın teknokratik yeterlilik ve Çin ile sağlam ekonomik rekabet vaatlerini yerine getirmediği takdirde Çin yakında bizi geçebilir.

Şu anda n az 8 ABD’li düzenleyici kurum ülkede kripto para polisini kimin oynayacağı konusunda kavga ediyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu SEC, kripto paralar nasıl tasarlanır veya kullanılırsa kullanılsın tüm kripto paraları menkul kıymetlerle karşılaştırarak eski 1930’ların yasalarını uyguluyor.

Roslyn Layton gibi eleştirmenler, Çin’in kripto parası Dijital Yuan’a ülkenin tek yasal kripto parası olarak yaklaşıyor. Innovation Defense Foundation’dan Wayne Brough, Çin Halk Bankası’nın Ekim ayında resmi olarak çıkardığı ve 2 milyon Çinli’ye toplamda 10 milyon dolar değerinde Dijital Yuan dağıtmasının çok başarılı bir gelişme olduğunu söyledi. Starbucks, McDonald’s ve Subway gibi büyük Amerikan şirketleri Çin’in bu yeni para birimini şimdiden kullanıyor. Fransa, İsveç, İsviçre ve Japonya kendi merkez bankalarında kripto para birimlerini geliştiriyor. Brough, ABD’deki bu hareketsizlik yüzünden ülkenin kazanmak için doğduğu bir yarışı kaybetme yolunda ilerlediklerini” söyledi.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Coinbase, Pazardaki Yükselişini Sürdürüyor
kripto-para-borsa
ABD kripto para birimlerine liderlik etmediği takdirde, bunu Çin yapacak! 5

Washington eyaletinden eski Cumhuriyetçi kongre üyesi George Nethercutt, Washington’un kripto para ihmalinin gereksiz bir hata olduğu hakkında uyarılar yaptı.

George Nethercutt:

Çin ve Singapur, kendi blok zincir endüstrilerinin önünü açıyor. ABD’deki kripto para sıkıntısı, teşvik kontrol karışıklıklarından ve bir kripto para biriminin ne olduğu konusunda bariz bir anlayış eksikliğinden kaynaklanıyor. Bu, dünyanın teknolojik olarak en gelişmiş ülkesi için utanç vericidir.

Layton ve Nethercutt, ABD’deki bu kripto para politikası eksikliğinin SEC Başkanı Jay Clayton’dan kaynaklandığını iddia ediyor. Geçtiğimiz haftalarda Jay Clayton, blok zinciri çözümlerine yönelik olarak kötü şöhretli yaklaşımları olduğundan dolayı blok zincirlerin bir düzenleyici çerçeveye ihtiyacı olmadığını söyledi.

Çin kripto paralarda lider olabilir

Uzmanlara göre Jay Clayton, herhangi bir kripto paraya bir menkul değer muamelesi yaparak SEC’i güçlendirdi ve 1946 tarihli Yüksek Mahkeme kararıyla yaptırım eylemlerini haklı çıkardı. SEC, kripto paralar ve yatırım sözleşmeleri arasında hiçbir benzerlik olmasa bile temel bir özelliğe sahip blok zincir kullanan iş yazılımlarının kripto paralarını fayda odaklı kripto para olarak adlandırıyor. Bu yüzden Ripple ve R3 gibi Amerikalı geliştiriciler JPMorgan’ın halihazırda kullanıma sunmuş olduğu baskın ödeme sistemlerine karşı güç sağlamak için kripto para çıkardı. Şu anda XRP dünya genelinde en büyük 4. kripto paradır ve bu yüzden SEC, XRP’yi kalıcı bir yaptırım tehdidi kalıbı altına koyarak Ripple’a savaş açmıştır. Jay Clayton kendi teşkilatının gücünü korusa da kripto para gelişmeleri açısından ABD’nin liderliğini zor bir yola sokmaktadır.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Afrika ülkelerinde Bitcoin kullanımı artacak
ABD kripto para birimlerine liderlik etmediği takdirde, bunu Çin yapacak! –
ABD kripto para birimlerine liderlik etmediği takdirde, bunu Çin yapacak! 6

ABD’nin yeni Başkanı Joe Biden’ın Jay Clayton’ın kripto paralar üzerindeki sınırsız gücüne ilişkin görüşünü nasıl değiştireceği veya Joe Biden’in iki partili iş birliği vaadinin düzenleyici kaosu sona erdirmeye kadar uzanıp uzanmayacağını zaman gösterecektir. ABD’li Cumhuriyetçiler son 4 yılın yönetmelikleri azaltarak ve idari devleti dizginleyerek geçirdiler ve bunu yaparak Çin’in kripto para yarışını kazanmasına izin verdiler.

Joe Biden’ın SEC’in kararlarını incelemesi ve ülkeyi net bir kurallar dizisine kavuşturmak için bir araya getirmesi gerekiyor. Böylece hem taraflar hem de ABD ekonomisi bu ortaklıktan kazanan olarak çıkacaktır. Böyle bir şey olmazsa ABD kesinlikle kripto para yarışını kaybedecek ve Çin lider koltuğuna oturacaktır.

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu