Kripto Para Haberleri

ABD, Kripto Para Borsalarından Bilgi Talep Etmeye Başladı

Amerika Birleşik Devletleri vergi dairesi, kripto para borsalarından bilgi talep ediyor. Borsalarda işlem yapan herkesin bilgileri ve vergi numaraları ile birlikte denetim daha sıkı hale getirilecek ve vergi konusu da sorun olmaktan çıkacaktır. Bunu birçok ülke yapmaya başladı ve Türkiye de onlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor.

Kripto para piyasalarının sık sık gündeme geldiği şu son günlerde hükümetler belli başlı hamleler ile resmiyet kazandırmayı tercih ediyor. Bazı hükümetler yasaklar ile karşımıza çıkarken gelişmiş ülkelerde ise daha ılımlı yaptırımlar söz konusu hale geliyor.

Geçmişe yönelik vergi konusu da hali hazırda gündemde ancak Maliye birimi bu konu hakkında detaylı bir açıklamada bulunmadı. Gelişmeler var olduğu sürece detayları aktarmaya devam edeceğiz. Borsalar, kendi platformlarında alım satım yapan müşterilerinin bilgilerini vermek zorunda. Aksi takdirde borsalar için de büyük bir yaptırım durumu söz konusu hale gelecektir.

Bilgi Paylaşmayan Borsalara Yaptırım Uygulanacak

ABD seçimlerinden sonra kripto para birimlerinde geri çekilme yaşanacak mı?
ABD, Kripto Para Borsalarından Bilgi Talep Etmeye Başladı 2

Amerika Birleşik Devletleri bünyesindeki borsaların böyle bir lüksü yok. Yani her durumda bilgi göndermek zorundalar. Fakat yurt dışı kaynaklı olarak hizmet veren borsalar bu durumdan kurtulabilir. Aslında aynı şey Türkiye için de geçerlidir. Bu konu insanları illegal borsalara da itebilir ve en çok korkulan konulardan bir tanesi de budur.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Washington D.C 2019'da kripto para yasalarını gözden geçirebilir

Bu konu özellikle Hindistan gibi ülkelerde daha büyük sıkıntıya sebebiyet verecektir. İnsanlar kripto paralardan vazgeçmek istemiyor ve haliyle yatırım yapmak için bir alternatif arayacaklar ve bu alternatif de doğrudan illegal borsalar olacaktır. Yeni dönemde kripto paralar ve yine bu paraların yer aldığı borsalar ile ilgili yaptırımların sayıca artacağını düşünüyoruz.

Resmiyet kazandırmak adına elbette önemli bir hamle ancak yatırımcıları da düşünmek gerekiyor. daha ılımlı yaptırımlar ve düzenlemeler ile birlikte her iki tarafı da kazanmak mümkün. Örnek teşkil edecek adımlar atılıyor ve umuyoruz ki resmiyet kazandığı takdirde dijital paralar daha fazla insan tarafından benimsenecek ve tercih edilecektir. Hükümetlerin ön görüleri de bu doğrultuda karşımıza çıkıyor.

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu