ABD kripto para liderliğini elinde tutuyor!

3 Dakikada Okunabilir


Kripto para birimi piyasası her geçen gün gelişmekte ve yeni zirvelere doğru ulaşmaya çalışmaktadır. Kripto paraların değeri her geçen gün daha farklı, daha fazla ve daha çok insanın hayatına dokunmakta ve bunun sonucunda kripto para yatırımlarının değeri bir o kadar artmaktadır.

Birçok ülke kripto para birimlerinin finansal alanlardaki kullanımını düzenlemeye yönelik hala aktif olarak bir çalışma yapmamış olsa da, Japonya, Güney Kore ve Malta gibi birçok ülke kendilerini kripto yanlısı bir millet olarak tanıtmaya başlamışlardır. Kripto uyumlu ülkeler arasında dünyanın Bitcoin merkezi olmak için bir yarış var ve bu yarışta 3 ülke önde gidiyor. Amerika Birleşik Devletleri bu konuda rekoru elinde barındıran bir ülke olsa da diğer 3 ülke kripto paraların merkezi olma konusunda birbirleri ile çok farklı konularda yarışmayı sürdürüyor.

Bitcoin ve kripto para birimleri ademi merkeziyetçi varlıklar olduğu için bağımsız çalışır ve hiçbir ülke, hükümet veya kuruluş onları asla ve asla kontrol edemezler. Bu nedenle, dünyanın Bitcoin merkezi olmak için en üst nokta herkese açık durumda ve isteyen her devlet kripto paraların merkezi olmak için yeni çalışmalar yapabilir.

ABD lider

ABD ve Japonya şimdi dünyada en fazla kripto paraların merkezinde olmaya yakın ülkeler olarak adlarından söz ettiriyor olabilirler. Bu ülkeler arasında ABD ve Japonya dünyada en güvenilir ülkeler arasında olabilecek ülkeler arasında olduklarından dolayı diğer rakiplerine göre daha fazla dikkat çekiyorlar. Malta bugün AB üyesi olsa da NATO üyesi değil ve savunma ihtiyaçlarını karşılayabilecek durumda olan bir ülke değil. ABD ve Japonya kadar iyi ekonomiye sahip değil, her iki taraftan bu 2 dev ülkeye göre geride kalan Malta’nın kripto para merkezi olması için bu 2 ülkeye göre çok daha fazla çalışması gerek. Tüm bunların yanısıra ABD’nin dünyada en güçlü devlet yönetimine sahip ülke olması bu konuda ABD’yi 1. sıraya koyan nedenlerden. 

ABD dışında Japonya dünyanın en büyük 5 ekonomisinden birisi olduğu için adından söz ettiriyor. ABD’nin ardından Japonya kripto para lisansı konusunda borsalara çok zor lisans veriyor olmasına rağmen kripto para yatırımcıları tarafından yatırımların yapıldığı, her kripto para borsasının lisans almak için adeta sıraya girdiği ülkelerden birisi. Bitcoin merkezi olmak için çalışan Japonya, bu konuda rakiplerine göre çok daha fazla ön sırada.

Öte yandan, Japonya, vatandaşların dijital belirteçlerin kullanımını teşvik etmek için önerilen yasalarla en kripto uyumlu ülkelerden biri olarak biliniyor.

Avrupa geride

Avrupa ülkeleri kesinlikle gerisinde kalıyorlar, ancak son zamanlarda İsviçre ve Malta gibi ülkeler blok zinciri ve Bitcoin gündemini oldukça agresif bir şekilde izlemek zorunda kaldı ve bunları yaparken kripto para merkezi olabilecek olduklarını, diğer ABD ve Japonya gibi büyük dev rakiplerini geçebilecek düzenlemeler yaptılar.

Bitcoin merkezi olarak adlandırılmak için, bir ülkenin aynı fiat para birimleri gibi Bitcoin kullanımını düzenlemesi ve teşvik etmesi gerekir. Ancak, bu hedefe yaklaşan tek ülke ABD. Ohio eyaleti daha önce Bitcoin’i vatandaşlardan devlet vergileri için bir ödeme şekli olarak kabul edeceğini açıklamış ve ABD’nin yine bu alanda öncü olmaya devam edecek olduğunu tüm dünyaya haykırmıştır.

Her ne kadar teknoloji yeni olduğu için pek bir şey tahmin etmek için henüz çok erken olmasına rağmen ve birçok ülke hala bunun çeşitli yönleri ve kullanım konusunu araştırmaya devam ediyor. ABD’nin bu konuda rakiplerinden çok daha önde olması da bunu bir adım ileri öte noktaya taşıyor.


İçeriğe Nasıl Tepki Verdiniz?

Kızgın Kızgın
242
Kızgın
Şaşkın Şaşkın
242
Şaşkın
Lol Lol
363
Lol
Harika Harika
242
Harika
Korkunç Korkunç
201
Korkunç
error: Kopyalama Engellendi!