Kripto Para Haberleri

ABD Merkez Bankası CBDC Deneyi Yapıyor

Kısa süre önce, Amerika Birleşik Devletleri nihayet bir merkez bankası dijital para birimini (CBDC) test eden ülkeler kervanına katıldı. Yönetici Lael Brainard, dün bir sanal teknoloji etkinliğinde ABD Federal Rezervinin, Boston Fed ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsünden (MIT) araştırma ekipleriyle iş birliği içinde olarak varsayımsal bir dijital para birimi ile deneyler yürüttüğünü söyledi.

Brainard’a göre, her iki kurum da mevcut finansal sistem üzerindeki etkilerinin yanı sıra blockchain’de dijital bir doların nasıl kullanabileceğini görmek için birkaç yıldır blockchain teknolojisini araştırıyor. Brainard doların küresel rezerv para birimi olarak öneminin, Fed’in önemli bir role sahip olduğu anlamına geldiğini sözlerine ekleyerek:

Lael Brainard:

“Dijital para birimlerinin ve merkez bankası dijital para birimlerinin dünya çapındaki önemli etkilerini anlamak için zaman ve çaba harcıyoruz.”

Henüz CBDC İçin Tarih Yok

Fed, DLT tabanlı bir para birimi oluşturmak ve test etmek için bir sonraki adımı atsa da Brainard, merkez bankasının, deneyin başarılı olması durumunda bir merkez bankası dijital para birimi çıkarmayı “henüz taahhüt etmediğini” belirtti. Bu deneyin kesinlikle araştırma amaçlı olduğunu özellikle açıkladı. Merkez bankasının CBDC çıkarabilmesi veya kullanabilmesi için resmi bir politika süreci gerekli olacaktır. Ve bu karar, hükumeti ve diğer paydaşların tarafından yanıtlanması gereken birçok hukuki soruyu içerir. Brainard, Fed’in süreci başlatmadığını ve henüz başlatmaya da karar vermediğini belirtti.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Çin'in kripto parası Çinlileri şimdiden kuşkulandırıyor!

Kripto para

https://en.wikipedia.org/wiki/Central_bank_digital_currency

Brainard, deneyden elde edilen verilerin yayınlanacağını ve kod tabanının herkesin deney olarak kullanması için açık kaynaklı bir yazılım aracılığıyla erişilebilir hale getirileceğini ekledi. Projeye liderlik eden Boston Fed’in kıdemli başkan yardımcısı James Cunha, ilk adımın Amerika Birleşik Devletleri kadar büyük bir ülke için merkez bankası dijital para biriminin “ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir motor ve yazılım” geliştirmek olduğunu açıkladı. Cunha’ya göre, projede yer alan bazı önemli zorluklar arasında büyük işlem hacimleri, güvenlik ve gizlilik yer alıyor.

Çin CBDC Yarışında Lider Konumda

ABD deney aşamasına yeni başlarken, Çin ve Güney Kore gibi diğer ülkeler CBDC yarışına liderlik ediyor. Farklı sektörlerdeki büyük şirketler, Çin’in yeni Dijital Yuanını büyük ölçekte test ediyor. Temmuz ayı sonlarında Tencent destekli gıda dağıtım devi Meituan Dianping gıda alışverişi, tüketici ürünleri ve perakende hizmetleri için kullanılan internet tabanlı platformunda Dijital Yuan’ı test edeceğini bildirdi.

“Bitcoin, Ethereum ve Altın Piyasa Analizi: 14 Ağustos 2020” adlı teknik analizimizi okumak için: https://www.koinbox.net/bitcoin-ethereum-ve-altin-piyasa-analizi/

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu