Anasayfa Sektörel ABD'den Gazze Merkezli Kripto Borsasına Yaptırım Hamlesi!

ABD'den Gazze Merkezli Kripto Borsasına Yaptırım Hamlesi!

Sektörel

ABD Hazine Bakanlığı, Hamas'ın finansmanıyla bağlantılı bir kripto para borsasına yaptırım uyguladı.

ABD'den Gazze Merkezli Kripto Borsasına Yaptırım Hamlesi!

ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi (OFAC), Gazze'de Hamas'ı finanse ettiği gerekçesiyle bir kripto para borsasına yaptırım uyguladı.

Hedef alınan ve Buy Cash olarak bilinen kripto para borsası, Gazze'den faaliyet gösteriyor. Söz konusu borsanın, "terörün finansmanı faaliyetlerinin kolaylaştırılmasında rol oynadığı" iddia ediliyor.

İsrail Ulusal Terör Finansmanıyla Mücadele Bürosu, Haziran 2021'de Hamas'ın bağış toplama kampanyasıyla bağlantılı olarak bir kısmı İzzeddin el Kassam Tugayları ile bağlantılı olan bir dizi kripto cüzdanı ele geçirdi.

Ele geçirilen cüzdan adreslerinden biri, Bitcoin (BTC) de dâhil olmak üzere para transferi ve sanal para borsa hizmetleri sunan Gazze merkezli bir işletme olan Buy Cash Money and Money Transfer Company'ye (Buy Cash) ait.

İsrailli yetkililerin, çok sayıda kripto para hesabına ve milyonlarca dolar değerinde kripto paraya el koyduğu öğrenildi. Hamas'ın, İsrail'e yönelik saldırı öncesinde yaklaşık 41 milyon dolar değerinde kripto para aldığı öne sürüldü.

ABD'den Gazze Merkezli Kripto Borsasına Yaptırım Hamlesi!

OFAC, Hamas'la Bağlantılı Mali İş Birlikçilere Yaptırım Uyguladı

OFAC'ın yönergesi, yaptırımlarını Hamas ile bağlantılı on kilit üye ve mali iş birlikçiyi kapsayacak şekilde genişletiyor. Bu kişilerin; aralarında Cezayir, Sudan, Türkiye ve Katar'ın da bulunduğu çeşitli ülkelere dağılmış durumda olduğu ifade ediliyor. 

ABD Hazine Bakanlığı'nın bu hamlesi, kripto para birimlerini kullanan yasa dışı finansman kanalları ile ilgili artan endişelerin ortasında geldi. 

OFAC'ın eyleminin bir sonucu olarak, belirlenen kişiler tarafından ABD içerisinde veya ABD'li kişilerin kontrolü altında tutulan tüm varlıklar veya mülkiyet çıkarları artık dondurulmuştur ve OFAC'a bildirilmelidir.

Engellenen bu kişilerin doğrudan ya da dolaylı olarak yüzde 50 ya da daha fazlasına sahip olduğu kuruluşlar da yaptırımlara tabidir.

Kaynak: Cryptonews

ABD'den Gazze Merkezli Kripto Borsasına Yaptırım Hamlesi! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar