Anasayfa Sektörel AB'den Kripto Hamlesi: Firmalar Artık Bunu Yapmak Zorunda!

AB'den Kripto Hamlesi: Firmalar Artık Bunu Yapmak Zorunda!

Sektörel

Avrupa Birliği, yeni kripto vergi kurallarını kabul ederken kripto firmalarının veri paylaşımını zorunlu hale getirdi.

AB'den Kripto Hamlesi: Firmalar Artık Bunu Yapmak Zorunda!

Avrupa Konseyi, Salı günü yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği'nin "kripto para firmalarının müşteri varlıklarını paylaşmalarını zorunlu kılacak yeni bir yasayı kabul ettiğini" ve "bu verilerin vergi makamları arasında otomatik olarak paylaşılacağını" duyurdu.

Direktifin kapsamına stablecoin'ler, NFT'ler, e-para tokenleri ve merkeziyetsiz bir şekilde ihraç edilen kripto varlıklar giriyor.

Avrupa Konseyi, "Vergi makamları arasında, raporlama yapan kripto varlık hizmet sağlayıcıları tarafından sağlanması gereken zorunlu bir otomatik bilgi alışverişi olacaktır." dedi.

Sekizinci İdari İş Birliği Direktifi (DAC8) olarak da bilinen vergi kuralları, ilk olarak 8 Aralık 2022 tarihinde Avrupa Komisyonu'na sunuldu.

Direktif, Avrupa Birliği'nin yasal düzenlemeler gazetesi olan Resmî Gazete'de yayınlanacak ve yayınlanmasını takip eden 20'nci günde yürürlüğe girecek.

AB'den Kripto Hamlesi: Firmalar Artık Bunu Yapmak Zorunda!

Avrupa Birliği, MiCA'yı Tamamlamayı Amaçlıyor

Avrupa Konseyi Basın Sorumlusu Johanna Store, yaptığı açıklamada, direktifin önümüzdeki iki hafta içinde yayınlanacağını söyledi. Direktifin kesin yayın tarihi henüz belirlenmiş değil.

Avrupa Konseyi; DAC8'in, Avrupa Birliği'nin dijital varlık düzenlemeleri için yasal çerçevesi olan MiCA'yı tamamlamayı amaçladığını söyledi. MiCA, kripto firmalarının ve borsaların blok genelinde faaliyet göstermek için lisans almalarını gerektirirken, stablecoin ihraç edenlerin de uygun rezervlere sahip olmalarını zorunlu kılıyor.

Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA), MiCA ile ilgili ikinci istişare belgesini 5 Ekim 2023 tarihinde yayınladı.

Kaynak: Forkast

AB'den Kripto Hamlesi: Firmalar Artık Bunu Yapmak Zorunda! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Binance Nedir? Binance Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
Ayı Piyasası (Bear Market) Nedir?
Rehber Hüseyin Özlan
Layer 1 / Layer 2 Nedir?
Rehber Hüseyin Özlan