Anasayfa Sektörel Açıklama Geldi! Coinbase, Popüler Girişimi Sonlandırıyor

Açıklama Geldi! Coinbase, Popüler Girişimi Sonlandırıyor

Sektörel

Kripto para borsası Coinbase, GiveCrypto girişimini sonlandırıyor.

Açıklama Geldi! Coinbase, Popüler Girişimi Sonlandırıyor

Coinbase, kalıcı bir etki yaratamadığını gerekçe göstererek GiveCrypto girişimini sonlandırıyor. Coinbase, 15 Aralık'ta yayınladığı bir blog yazısında, Brian Armstrong tarafından kurulan kar amacı gütmeyen girişimin "yalnızca koşulsuz nakit transferleri yoluyla kalıcı bir değişim yaratamadığını" dile getirdi. 

Borsanın açıklamasına göre; girişim katılımcıları, ödemelerin kesilmesinden sonra "aynı taban çizgisine geri döndüler" ve bu da girişimin yaklaşımının yeniden değerlendirilmesine yol açtı. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Ne yazık ki ödemeler kesildikten sonra aynı taban çizgisine geri dönen alıcılar üzerinde kalıcı bir etki yaratamadık.

Kalan tüm GiveCrypto fonları, iki kuruluşa yönlendirilecek: Brink ve GiveDirectly. Brink, Bitcoin'in yazılımını ve protokolünü güçlendirmeye odaklanan kâr amacı gütmeyen bir girişimken, GiveDirectly ise kripto bağışlarının ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını ve sürekli fayda sağlamasını sağlamak üzere konumlandırılmıştır.

Coinbase, GiveCrypto'nun tüm destekçilerine minnettarlığını ifade etti ve yolculuktaki rollerini kabul etti. Şirket, dünya çapında ekonomik özgürlüğün artırılması hedefine katkıda bulunmaya devam etmeyi amaçlayarak hayırseverlik çabalarını yeniden yönlendirmeyi dört gözle bekliyor. Bu karar, Coinbase'in hayırseverlik girişimlerinde stratejik bir değişime işaret ediyor ve kripto tabanlı hayırseverliğin gelişen ortamını yansıtıyor.

2018 yılında kurulan GiveCrypto, "etki yaratmak" amacıyla kripto para birimlerini kabul ediyor ve dağıtıyordu. Bir Coinbase sözcüsüne göre; girişim, 2022 yılında 1.000'den fazla kişiye fayda sağlayarak 1 milyon doların üzerinde yardımı başarıyla dağıttı.

Kripto Bağışlarına Yönelik Eleştiriler Var

Açıklama Geldi! Coinbase, Popüler Girişimi Sonlandırıyor

Kripto para bağışları, hayırsever girişimler alanında hem zorluklarla hem de eleştirilerle karşılaşıyor. Örneğin, Eylül 2023'te kripto para borsası Binance, yıkıcı bir depremin yaklaşık 3.000 kişinin ölümüne neden olduğu Fas'ta deprem sonrası yardım çabaları nedeniyle inceleme altına alındı. Binance, 70.000 mevcut müşterisine BNB tokenından 3 milyon dolara kadar taahhütte bulundu.

İnsani yardım uzmanları, Binance'in kolaylıkla kullanılabilen nakit para ya da gıda ve battaniye gibi temel ihtiyaç maddeleri yerine token bağışlamayı tercih etmesini sorguladı. Yardımın, felaketin tüm mağdurları yerine mevcut Binance müşterilerine münhasır olması da endişelere yol açtı.

Açıklama Geldi! Coinbase, Popüler Girişimi Sonlandırıyor içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Ethereum Madenciliği Nedir? ETH Mining Nasıl Yapılır?
Rehber Burak Atik
BitTorrent (BTT) Nedir, Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Shit Coin Nedir? Dikkat Çeken Shit Coin’ler!
Rehber Banu Fırıncılar
Rug Pull Vakasıyla Gündemde Yer Alan BALD Coin Nedir?
Rehber Dilara Avcıoğlu
SEC'in Gönderdiği Wells Bildirimi (Wells Notice) Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Serum (SRM) Nedir, Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar