Anasayfa Sektörel Açıklandı: Kuzey Kore Merkezli Kripto Hack'lerinde Büyük Düşüş!

Açıklandı: Kuzey Kore Merkezli Kripto Hack'lerinde Büyük Düşüş!

Sektörel

Chainanalysis, Kuzey Kore merkezli kripto hack'lerinde geçen yıla göre yüzde 80 düşüş yaşandığını ortaya koydu.

Açıklandı: Kuzey Kore Merkezli Kripto Hack'lerinde Büyük Düşüş!

Amerikalı bir blockchain analiz firması olan Chainanalysis, Kuzey Koreli hacker'lar tarafından yürütülen yasa dışı faaliyetleri ortaya çıkardı. Geçtiğimiz yıl Kuzey Kore merkezli kripto hack'lerinde ani bir düşüş gözlemlendi. Hacker'ların faaliyetlerinde, geçen yıla göre yüzde 80'lik bir düşüş söz konusu. 2022'de 1,17 milyar dolar olan oran, şu anda 340,4 milyon dolara gerilemiş durumda. 

Chainanalysis;  kripto işletmelerine, devlet kurumlarına ve finans kurumlarına kripto para birimi gizliliği ile ilgilenmelerine yardımcı olan bir blockchain analiz firmasıdır. Firma, analize dayanarak Kuzey Kore'nin kripto hacker'larıyla bağlantılı haberleri ortaya çıkardı.

Chainanalysis'in 14 Eylül tarihli raporuna göre, Kuzey Kore bağlantılı hacker'lar tarafından çalınan dijital varlıklar 2022'de 1,17 milyar dolardan 2023'te 340,4 milyon dolara düşerek yüzde 80'e kadar azaldı.

Chainanalysis, "Bu mutlaka bir ilerleme işareti değil." ifadesine yer verdi. Grubun bilgisayar korsanlığı faaliyetleri 2016'dan bu yana kademeli olarak artmıştır ve kripto piyasası yeni zirvelere ulaştığında eylemdeki düşüş sindirilemez.

Açıklandı: Kuzey Kore Merkezli Kripto Hack'lerinde Büyük Düşüş!

İstatistiklere bakıldığında; 2017'de grup, yaklaşık 29.152.000 dolarlık varlık çalarken, zamanla artan uygulama 2022'de 1,17 milyar dolara ulaştı.  Chainanalysis, "Mevcut durum, güvenliğin arttığını ya da suç uygulamalarının azaldığını göstermiyor. Bu kez daha dikkatli olmamız gerekiyor." diye ekledi.  

Geçtiğimiz 10 gün göz önüne alındığında, Kuzey Kore hükûmeti tarafından desteklenen ve bilinmeyen sayıda kişiden oluşan bir siber suç grubu olan Lazarus Group; Stake ve CoinEx dahil olmak üzere iki ayrı hack ile bağlantılı. Stake 4 Eylül'de yaklaşık 40 milyon dolarlık, CoinEx ise 12 Eylül'de yaklaşık 55 Milyon dolarlık bir kayıp yaşadı. Yani toplam 95 Milyon dolar çalındı. 

Hack, bu yıl grup tarafından çalınan tüm kripto fonlarının yüzde 30'unu oluşturuyordu. Chainanalysis, etik dışı olaylara değinerek kripto piyasasıyla çalışan işletmelerin, çalışanlarını kötü aktörler tarafından kullanılan taktiklerle karşılaşmaları ve bunlarla başa çıkmaları için eğitmelerinin çok önemli olduğunu sözlerine ekledi. 

 

Kuzey Koreli Hacker'ların Rusya Merkezli Borsalarla Bağlantısı

Chainanalysis, ayrıca gelecekte kripto piyasası için büyük bir engel olabilecek olağandışı bir şey gözlemledi. Kuzey Koreli hacker'lar son birkaç yıldır özellikle Rusya merkezli kripto para borsalarına bağımlı hale geldi.

Kuzey Kore, 2021'den bu yana Rusya merkezli çeşitli borsalara dâhil oldu ve Harmony'nin 100 milyon dolarlık köprü hack'inden doğrudan aktarılan 21,9 milyon dolarlık fon da dâhil olmak üzere en büyük hack olaylarından birini gerçekleştirdi.

Grup, başarılı bir girişimde bulunmak için Amerika Birleşik Devletleri onaylı kripto karıştırma hizmetleri Tornado Cash'i ve Blender'ı kullandı.

Buna karşılık olarak ABD, uluslararası düzeyde suç taktiklerini bir şekilde durdurmak için çaba sarf ediyor.

Açıklandı: Kuzey Kore Merkezli Kripto Hack'lerinde Büyük Düşüş! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
En İyi ve Güvenilir Kripto Para Borsası Hangisi?
Rehber Hüseyin Özlan
Gate.io Nedir? Gate.io Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
En İyi 12 Türk Bitcoin Borsası
Rehber Burak Atik
Icrypex Nedir? Icrypex Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
Barimeks Nedir? Barimeks Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Borsa Kullanıcılarının Vazgeçilmezi YubiKey Nedir?
Rehber Deniz Gencer