Anasayfa Sektörel Açıklandı: SBF'nin Yakın Arkadaşları Hapis Cezası Alacak mı?

Açıklandı: SBF'nin Yakın Arkadaşları Hapis Cezası Alacak mı?

Sektörel

Uzmanlara göre, FTX kurucusu ve eski CEO'su Sam Bankman-Fried'ın eski yakın arkadaşları hapis cezası alacaklar mı? İşte ayrıntılar...

Açıklandı: SBF'nin Yakın Arkadaşları Hapis Cezası Alacak mı?

FTX kurucusu ve eski CEO'su Sam Bankman-Fried'ın üç eski yakın arkadaşı ve meslektaşı, söz konusu isim aleyhinde ifade vermeleri sayesinde asgari hapis cezası alabilirler. 

Alameda Research'ün CEO'su Caroline Ellison, FTX'in kurucu ortağı Gary Wang ve FTX mühendislik şefi Nishad Singh, Bankman-Fried'in davasında kilit tanıklardı.

Her üçü de Bankman-Fried'in talimatı altında, FTX müşteri fonlarındaki milyarlarca doların çoğunlukla Bankman-Fried'e ait bir koruma fonu olan Alameda'ya aktarılmasını içeren dolandırıcılık faaliyetlerine katıldıklarını itiraf ettiler.

İfadeleri, savcılarla yaptıkları ve suçlarını kabul etmeleriyle sonuçlanan iş birliği anlaşmaları nedeniyle önem taşıyordu. Tipik olarak iş birliği yapan tanıklar, özellikle de ifadeleri daha yüksek profilli bir kişiye karşı mahkûmiyet kararı alınmasına yardımcı olduğunda hoşgörü ile karşılanırlar.

Bloomberg tarafından yayınlanan bir rapora göre, bu durumda kripto endüstrisinin önde gelen isimlerinden Bankman-Fried, Mart ayında hüküm giydiğinde potansiyel olarak onlarca yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak.

Ellison, Wang ve Singh Hapis Cezası Alacak mı?

Dava hakkında bilgi sahibi olan hukuk uzmanları; Ellison, Wang ve Singh'in, iş birlikleri karşılığında çok az hapis cezası alacaklarını ya da hiç hapis cezası almayacaklarını belirttiler.

Fakat bu isimler yine de başka sonuçlarla karşılaşabilirler. Hükûmet haksız kazançların iadesini talep edebilir ve mağdurlara tazminat ödenmesini emredebilir.

Hükûmetin FTX müşterilerinin milyarlarca zarara uğradığı iddiası göz önüne alındığında, üç tanık üzerindeki mali yük önemli olabilir.

Örneğin, Enron'un CFO'su Andrew Fastow'un şirketin büyük çöküşündeki rolü nedeniyle 20 milyon dolar teslim etmesi gerekiyordu.

Hapis cezasından kurtulmayı başarsalar bile Ellison, Wang ve Singh kariyerlerini yeniden inşa ederken zorluklarla karşılaşabilirler. FTX'in çöküşü ve bunu takip eden dava ile olan ilişkileri, onları gelecekteki potansiyel işverenleri nezdinde damgalayabilir.

Açıklandı: SBF'nin Yakın Arkadaşları Hapis Cezası Alacak mı?

Her üçünün de prestijli üniversitelerden etkileyici eğitim geçmişleri olsa da kripto, finans veya başkalarının parasını idare etmeyi içeren herhangi bir alan, yatırımcılar için oluşturdukları algılanan risk nedeniyle sınırların dışında olabilir.

Teknoloji yöneticisi işe alım firması Riviera Partners'ın ortaklarından Chris Rice, bu kişilerin bir kurum içinde geçmişte olduğu gibi aynı düzeyde faaliyet gösterebilecekleri konusunda şüpheleri olduğunu ifade etti. FTX'in çöküşüne dâhil olmalarından kaynaklanan itibar kaybı, ileriye dönük fırsatlarını kısıtlayabilir.

Ayrıca, eylemlerinin mali sonuçları uzun süreli olabilir. Singh; FTX ve Alameda'da çalıştığı süre boyunca edindiği, milyonlarca dolarlık bir ev ve bir yapay zekâ girişimindeki değerli hisseler de dâhil olmak üzere önemli varlıklardan feragat etmeyi kabul etti.

ABD Adalet Bakanlığı'nın tazminat ödemelerini 20 yıla kadar takip etme yetkisine sahip olması, ilgili kişilerin eylemlerinin sonuçlarından tamamen kurtulmalarını zorlaştırıyor.

Kaynak: Cryptonews

Açıklandı: SBF'nin Yakın Arkadaşları Hapis Cezası Alacak mı? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Shit Coin Nedir? Dikkat Çeken Shit Coin’ler!
Rehber Banu Fırıncılar
Kripto Dünyasının Maymun Hükümdarı: ApeCoin (APE) Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Pepe Coin Güvenlik Rehberi: Yatırımlarınızı Koruma Altına Alın!
Rehber Banu Fırıncılar
Solana Ecosystem: Çok Yönlü Blok Zinciri Çözümleri
Rehber Banu Fırıncılar