Anasayfa Coin Rehberi Ethereum Cüzdanı Açma

Ethereum Cüzdanı Açma

Coin Rehberi

Ethereum cüzdanı nedir? Ethereum cüzdanı ne işe yarar? Ethereum cüzdanı nasıl oluşturulur? Ethereum cüzdanı ile alakalı merak ettiğiniz her şey içeriğimizde.

Ethereum Cüzdanı Açma

Kripto para dünyasına ilgi duyan Ethereum almak isteyen kişilerin en sık sorduğu soruların başında ‘Ethereum cüzdanı nasıl açılır?’ geliyor. Biz de bu yazımızda sizler Ethereum cüzdanının nasıl açılacağı ile ilgili bilgiler hazırladık…

Ethereum Cüzdanı Nedir?

Bitcoin’in en güçlü rakibi olarak lanse edilen ve Blockchain tabanlı olarak çalışan Ethereum, sektöre merak barındıran kişilerin en çok ilgi duyduğu varlıkların başında geliyor. Ethereum cüzdanı ise varlıkların korunması amacıyla oluşturulan platformlar olarak tanımlanabilir.

Ethereum Cüzdanı Açma

Ethereum Cüzdanı Ne İşe Yarar?

Ethereum cüzdanı, kullanıcıların satın almış olduğu varlıklarını güven içerisinde saklamalarını sağlayan uygulamalardır. Ethereum sahibi olan her kullanıcının sahip olması gereken bu cüzdanlar hem internet sayfalarından hem de mobil uygulamalardan erişilebilecek durumda bulunur. Çevrimdışı olarak çalışan Ethereum cüzdanları ise güvenlik açısından sıklıkla tavsiye edilir.

Ethereum Cüzdanı Nasıl Oluşturulur?

Ethereum sahibi olmak isteyenler, Ethereum cüzdanının nasıl oluşturulacağı ile ilgili birçok soru yöneltiyor. Kripto para borsalarının barındırdığı risklere karşı önlem almak adına sahip olunması gereken bu cüzdana sahip olmak için Myetherwallet adlı cüzdan sayfasını kullanabilirsiniz. Güvenlik açısından geniş kapsamlı önlemlere sahip olan Myetherwallet üzerinden cüzdan hesabı oluşturmak için şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Öncelikle buraya tıklayarak Myetherwallet ana sayfasına gitmemiz gerekiyor.
 • Ana sayfada karşımıza çıkan iki ayrı seçenekten ‘Create A New Wallet’ yazan seçeneği seçerek ilerliyoruz.
 • Güvenlik önlemleri açısından sunulan sayfaları, altlarında yer alan ‘Next’ butonlarına basarak geçiyoruz.
 • Bize üç adet seçenek sunacaktır. İlk seçenek olan ‘MEW Wallet’ kısmında, mobil uygulamayı kullanabileceğimiz bize aktarılıyor. Biz ise ikinci seçenek olan ‘By Keystore File’ seçeneğini seçiyoruz.
 • En az 9 karakterden oluşacak şekilde belirlemiş olduğumuz şifremizi, ilgili kısma yazıyoruz ve ‘Next’ butonuna basarak devam ediyoruz.
 • Daha sonra ise ‘Download Keystore File’ olarak karşımıza çıkan butona tıklıyoruz ve ilgili dosyayı bilgisayarımıza indiriyoruz.
 • Bu dosyayı birden fazla yerde saklamamız yararlı olacaktır. Bunun için USB bellek ve harici harddisk kullanabiliriz.
 • Dosyayı en az 2 adet saklama alanına kopyaladıktan sonra ise ‘I Understand. Continue’ yazılı butona basarak ilerliyoruz.
 • Bir sonraki adımda ise ‘Private Key’ adındaki gizli anahtarımız belirleniyor. Bu anahtar, şifreye erişim sağlayamadığımız zamanlarda, cüzdanımıza ulaşmamızı sağlıyor.
 • Bu anahtarı, oldukça güvenli olduğunu düşündüğümüz bir yerde saklamak için kopyalıyoruz veya not alıyoruz.
 • Daha sonra ise ‘Print Paper Wallet’ adlı butona tıklıyoruz ve ilerliyoruz.
 • Son olarak ise ‘Next: Save Your Adress’ butonuna basarak devam ediyoruz ve karşımıza çıkan ‘Password’ kısmına, kopyalamış veya not almış olduğumuz gizli anahtarımızı yazarak ‘Select Wallet File’ butonuna tıklıyoruz.

Ethereum Cüzdanı Açma

Ethereum Cüzdanı Kaç Çeşittir?

Ethereum cüzdanı, birden fazla şekilde oluşturulabiliyor. Ethereum cüzdanı çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Kağıt Cüzdan

Ethereum cüzdan çeşitleri arasında, en güvenli seçenek olarak Kağıt Cüzdan’ı gösterebiliriz. Tamamen çevrimdışı olarak çalışması nedeniyle, siber saldırılar karşısında oldukça korumalıdır ve saklama koşullarınıza bağlı olarak fiziksel hırsızlıklara karşı da en güvenli yöntemdir.

Mobil Cüzdan

Hafif cüzdan olarak da bilinen mobil cüzdanlar, bütün Blockchain’in indirilmesine gerek kalmadan çalışıyor. Ağın içerisinde bulunduğu durumu göz önünde bulundurarak, madenciler veya nodelar tarafından gönderilen ve tutarlı olan bilgilere dayalı olarak çalışıyor. Çevrimiçi durumda olunan her an ulaşılabilir olan mobil cüzdanlar, saldırılar karşısında ise kağıt cüzdanlara göre daha korumasız durumdadırlar.

Ethereum Cüzdanı Açma

Bilgisayar Cüzdanı

Adından da anlaşılabileceği üzere masaüstü veya dizüstü bilgisayarlarda taşınabilen cüzdanlara bilgisayar cüzdanı denir. Bütün Blockchain’i indirerek kullanılabileceği gibi hafif versiyon seçeneği ile de çalıştırılabilir. Kolaylık isteyenler için hafif versiyon daha iyi bir seçenek olsa da tam sürüm, madenci veya node tarafından herhangi bir işlem yapılmasına gerek kalmadan çalıştığı için daha güvenli bir hizmet sunar. Şu an için en iyi bilgisayar cüzdanları arasında gösterilenleri ise Exodus, MetaMask, Atomic ve Mist olarak sıralayabiliriz.

Web Cüzdanı

Çevrimiçi cüzdan olarak da tanımlanan web cüzdanları, bulut depolama sistemi ile çalışır ve her an ulaşıma açıktır. Hız konusunda diğer cüzdan türlerinden daha iyi bir hizmet veren web cüzdanları, çevrimiçi olmalarından dolayı ise saldırılar karşısında daha korumasızlardır. Ayrıca cüzdanların temelde kullanıcıya ait olmaması ve varlıkların güvenliğinin kontrol edilememesi de dezavantajları arasında yer alıyor.

Donanım Cüzdanı

Donanım cüzdanları ise soğuk depolama alanında en kapsamlı çalışan cüzdan türüdür. Harici harddisklere oldukça benzeyen bir yapıda olsalar da yalnızca kripto para birimleri ile çalışacak şekilde hazırlanmışlardır. İstenen bilgisayara bağlayarak kullanılabilen web cüzdanları, aynı zamanda çevrimdışı bir şekilde anahtar üretimi sağlıyor. Aynı şekilde çevrimdışı olarak çalışan bir sisteme sahip olması, saldırılara karşı da oldukça güvenli olmasını sağlıyor.

Gözetimli Cüzdan

Gözetimli cüzdanlar ise varlıkları saklama alanında çalışan üçüncü tarafların verdiği bir hizmettir. Üçüncü taraflar tarafından yönetiliyor olsa da kullanıcılar istedikleri zamanlarda cüzdanlarına erişim sağlayabiliyorlar.

Ethereum Cüzdanı Açma

Ethereum Cüzdanı Açabileceğiniz En İyi 10 Kripto Para Borsası

Ethereum kullanıcı olmak isteyenler, cüzdan sahibi olmak adına hangi borsayı seçmeleri gerektiği konusunda kararsızlık yaşayabiliyorlar. Sizlere, Ethereum cüzdanı açabileceğiniz en iyi 10 kripto para borsasını şu şekilde sıraladık:

 • Coinbase
 • Coinmama
 • io
 • Bitpanda
 • BtcTurk
 • BitTurk
 • Paribu
 • ForkDelta*
 • ERC dEX*
 • IDEX*

*Merkezi olmayan borsalar

Ethereum (ETH) Wallet Açma

Ethereum Wallet oluşturmak isteyenler, konu hakkında daha fazla bilgi almak adına sıkça sorular yöneltiyorlar. Ethereum Wallet oluşturmak için, tavsiye edebileceğimiz en iyi borsa cüzdanının Myetherwallet (MEW) olduğunu söyleyebiliriz. Hem mobil uygulaması bulunan hem de çevrimdışı cüzdan oluşturmasına imkan veren MEW, en çok tercih edilen Ethereum Wallet açma platformları arasında yer alıyor.

Ethereum Cüzdanı Açma içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)