Blockchain HaberleriKripto Para Haberleri

Airdrop ve Bounty Dolandırıcılıklarından Nasıl Kaçınabiliriz?

Airdroplar ve bountyler kripto para tasarımcılarının yeni blockchain projelerinin reklamını yapmak için kullandıkları tanıtım amaçlı yöntemlerdir. Güvenilir airdroplar ve bountyler olsa da bunların dolandırıcılık içeren versiyonları da vardır.

Airdrop ve Bounty Dolandırıcılıklarından Kaçınmanın 7 Yöntemi

  1. Katılmak için para ödemeyin
  2. Cüzdanınıza erişim izni vermeyin
  3. Katılırken farklı bir mail adresi kullanın
  4. Yeni bir şifre kullanın
  5. Kişisel bilgilerinizi verirken dikkatli olun
  6. Kripto ödüllerini almak için ana cüzdanınızı kullanmayın
  7. Airdrop sunan şirket hakkında araştırma yapın

Kripto Para Dünyasında Dolandırıcılık Örnekleri

Kripto para dünyası hala vahşi batı dönemini yaşıyor. Şimdiye kadar geliştirmeler yapılsa da yetkililer hala blockchain teknolojisini anlamakta zorlanıyor. Bu durum kripto para şirketlerinin faaliyete geçmesi için ortam oluşturmuştur.  Bu kontrolsüz piyasa da her türlü dolandırıcıyı kendine çekmiş durumda.

Çok kalabalık bir piyasa da projelerinin kalkınması için kripto para geliştiricileri  bir tür tanıtım/reklam amaçlı yöntemlere başvurdular. Düzgün bir şekilde kullanıldığında bu tanıtım amaçlı yöntemler yeni platformların tanınması için hem katılımcılar hem de bunları kullanan şirketler için çok faydalıdır. Bir diğer yandan ise dolandırıcılar airdropları ve bountyleri para çalmak ya da kişisel bilgileri çalmak için kullanır.

SEC Tomahawk adlı bir kripto para girişimini kapatmıştır. Tomahawk şirketi şişirilmiş oranlar ve koini hakkında yanlış iddialar sunmuştur.

Tomahawk Exploration LLC “Tomahawkcoins” olarak adlandırılan blockchaine dayalı dijital koin satarak para kazanmaya çalışıyordu. SEC raporunda davalı kişilerin, şirketin iç yapı araştırması ile çelişen tanıtımsal araçların petrol üretimi projelerinde kullanıldığını ve Tomahawk’ın hiç sondaj bölgesine sahip olmadığı takdirde bunun aksini iddia ettiğini tespit etti.

Aynı zaman da SEC şirketin ICO’su aracılığı ile para kazanmadığı halde bounty programı ile token dağıttığını tespit etti. Tomahawkcoin artık değersiz olduğundan dolayı, kripto para karşılığında tanıtım programına katılan kişiler sadece zamanlarını harcamış oldu.

Airdrop ve Bountylerin Farkları Nelerdir?

Airdrop ve bountyler arasında tek en önemli fark bunlara katılmak için gereken çaba miktarıdır.

Airdroplar çoğu zaman otomatik olarak dağıtılan az çaba gerektiren tanıtımlardır. Bazı tür airdrop programları katılımcılardan mail adreslerini vermelerini ya da bir belge doldurmalarını isteyebilir.
Bounty ödülünü almak için ise katılımcılar bir dizi tanıtım amaçlı görevleri yerine getirmelidir. Bu görevler çoğunlukla, tweet atmak, forumlarda paylaşım yapmak ya da YouTube videosu paylaşmak gibi benzer işlemleri içerir.

Bounty ve Airdrop toplayan kişiler ne kadar kazanıyor?

4New adlı kripto para şirketinin başkanı Saransh Sharma, kripto para şirketlerinin projelerini tanıtmak için neden bu kadar çok para harcadığı hakkında, “Yeni bir markayı geliştirirken gerçekten fiyat-etkili bir mekanizmadır. Siz daha farkına varmadan büyümüş olabilir” dedi.

Tam zamanlı olarak bounty toplayan kişilerin ne kadar para kazandıkları ve teşviklerinin ne olduğu hakkında bir ankette nazı kişilerin ayda bir kaç yüz dolar kazandığı sonucuna varıldı.

İnternet işlerine göre Bounty toplamak:

“Bir kripto para bountysini tamamlamak düzenli olarak serbest bir işte çalışmaktan çok farklıdır. Size para ödemeyecek ya da tamamen değersiz token/koin ile tazminat parası verecek kişiler tarafından paylaşılan birçok bounty vardır. İşin en büyük kısmı ise sizi dolandırmayacak bir kişi ile çalıştığınızdan emin olmaktır.”

Kripto para şirketleri bounty ve airdrop programlarına çok yüksek miktarlarda para yatırdı. Bounty0x Alpha adlı platformda 25.000’den fazla etkin bounty toplayıcısı var ve piyasaya çıkışından günümüze kadar 5.3 milyon dolar değerinde bounty dağıttı.

 

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu