Anasayfa Rehber Akıllı Sözleşmelerde Bilmeniz Gerekenler

Akıllı Sözleşmelerde Bilmeniz Gerekenler

Rehber

Blok zincirler dağınık ve güvenilir depolama imkanları sunarken, akıllı sözleşmeler de dağınık ve güvenilir hesaplamaları yapar. Bu yeni yöntemleri ile mal

Akıllı Sözleşmelerde Bilmeniz Gerekenler

Akıllı sözleşmeler (smart contracts) blockchain teknolojisi ya da dağıtık defter teknoloji gelişmeleri sayesinde yapılan birçok platformun ve uygulamanın çok önemli bir parçasıdır.

Akıllı Sözleşme Ne Demek?

Akıllı sözleşme alıcı ve satıcı arasındaki şartların kod satırlarına yazıldığı kendi kendini gerçekleştiren bir sözleşmedir. Kod ve şartlar dağıtık ve merkezi olmayan blockchain ağlarında bulunur. Yazılım, işlemin gerçekleştirilmesini kontrol eder ve ticari işlemler takip edilebilir ve geri alınamazdır. Akıllı sözleşmeler herhangi bir aracı taraf, yasal çerçeve ya da dışsal uygulama mekanizması olmadan birinden farklı anonim taraflar arasında güvenli ticari işlemler ve şartların yerine getirilmesine yarar. Blockchain teknolojisi genellikle ilk kripto para birimi Bitcoin ile ilişkilendirilse de bu teknoloji artık Bitcoin’in ötesine geçmiştir. Bunun en iyi örneği Ethereum (ETH) blok zinciri ve bu ağın akıllı sözleşmeler açısından gelişmiş olmasıdır.

Akıllı Sözleşme Nasıl Yapılır?

Akıllı sözleşme bir blockchain ya da dağıtık defter ağındaki sanal makinada çalışan ve iş mantığının yazılım kodunu/şifresini çözen bir çeşit programdır. Smart contracts yapmak için aşağıdaki adımların sırasıyla izlenmesi gerekmektedir.

 • İş takımları akıllı sözleşmenin belirli bir durumda ya da çeşitli farklı olaylara nasıl cevap vereceğinin kriterlerini belirlemek için yazılımcılar ile ortaklaşa olarak çalışır.
 • Ödeme onaylamaları, kargo makbuzu ya da herhangi bir şartın belirli bir seviyeyi geçtiğinde okumasının gönderilmesi gibi durumlar bu olaylara örnektir.
 • Bir türev finansal enstrümanın değerinin belirlenmesi ve otomatik olarak sigorta ödemesi yapmak gibi daha karmaşık şartlar ileri derecede geliştirilmiş mantık kullanarak kodlanabilir.
 • Bundan sonra yazılımcılar akıllı sözleşme yazma platformu kullanarak kodu yazar ve bu kodun mantığını test eder. Uygulama yazıldıktan sonra denetim gerçekleştirilir ve güvenlik testlerinin yapılması için başka bir takıma gönderilir.
 • Smart contracts güvenlik incelemesinde uzmanlaşmış dahili bir uzman ya da şirket kodun güvenliğini test eder.
 • Denetim onayı aldıktan sonra sözleşme bir blok zinciri ağına ya da dağıtılmış deftere belirlenen şartlara göre hizmet etmek için gönderilir.
 • Hizmet verirken smart contracts, Oracle adlı kripto grafik olarak güvenilir veri akış kaynağını dinler.
 • Bir ya da birden fazla Oracle’dan gerekli şartların tamamlandığı hakkında bilgi aldıktan sonra smart contracts tetiklenir.

Akıllı Sözleşme Nasıl Yapılır?

Akıllı Sözleşmelerin Tarihi

Akıllı sözleşmeler ilk kez 1994 yılında Amerikan bilgisayar bilimcisi Nick Szabo tarafından önerilmiştir. Szabo bunları bir sözleşmenin şartlarını yerine getiren bilgisayarlaştırılmış ticaret amaçlı işlem protokolleri olarak adlandırmıştır. Szabo Bitcoin’in icadından 10 yıl önce 1998’de Bit Gold adlı bir sanal para birimi icat etmiştir. Bundan dolayı bazı kişiler Nick Szabo’nun Satoshi Nakamoto olduğundan şüphelenmektedir.

Akıllı Sözleşme Coinleri

Kripto para piyasasındaki en iyi akıllı sözleşme coini Ethereum (ETH) şeklindedir. Ethereum’dan sonra gelen coinlerin piyasa değeri sıralaması şu şekildedir: BNB, Cardano (ADA), Avalanche (AVAX), Chainlink (LINK), TRON (TRX), Cosmos (ATOM), Ethereum Classic (ETC), Stellar (XLM), Algorand (ALGO), VeChain (VET), Internet Computer (ICP), Hedera (HBAR), Elrond (EGLD), Tezos (XTZ), EOS (EOS), NEO (NEO), Klyatn (KLAY), Stacks (STX), Zilliqa (ZIL), Waves (WAVES), NEM (XEM) ve QTUM (QTUM).

Akıllı Sözleşmelerin Faydaları Nelerdir?

Doğruluk, Hız ve Verimlilik:

 • Hizmet verdiği sırada şartlar yerine getirildiğinde sözleşme anlık olarak tetiklenir.
 • Akıllı sözleşmeler dijital var otomatik olduğundan dolayı herhangi bir evrak işi gerekliliği yoktur.
 • Sözleşmenin doğruluğunu kanıtlama gereksinimi yoktur ve böylece zamandan tasarruf edilir.

Güven ve Şeffaflık

 • Üçüncü taraf olmadığından dolayı kişisel kazanç için bilgilerin değiştirilip değiştirilmeyeceği hakkında herhangi bir şüphe duyulmaz.
 • Şifrelenmiş ticaret amaçlı işlem kayıtları tüm katılımcılara gönderilir.

Güvenlik

 • Blok zinciri işlem kayıtları şifrelendiğinden dolayı bunların hacklenmesi çok zordur.
 • Blok zinciri ağında bulunan her bir kayıt daha önceki kayıtlara bağlandığından dolayı hackerların ağdaki tek bir kaydı değiştirmesi için tüm kayıtları değiştirmesi gerekir.

Tasarruf

 • Akıllı sözleşmeler sayesinde işlemlerin yerine getirilmesi için gereken aracılar ortadan kaldırıldığından dolayı hem gecikmeler hem de bu taraflara ödenen ücretlerden tasarruf edilir.

Akıllı Sözleşmelerin Faydaları Nelerdir?

Akıllı Sözleşmelerin Kullanım Alanları Nelerdir?

 1. Akıllı sözleşmelerin kullanım alanları basitte karmaşığa kadar gitmektedir.
 2. Bir parayı A noktasından B noktasına taşımak gibi basit ekonomik ticari işlemleri ya da ortak bir ekonomideki akıllı erişim yönetimi gibi daha karmaşık alanlarda kullanılır.
 3. Akıllı sözleşmeler nesnelerin interneti (IoT) alanında veri analizinin geliştirilmesi, güvenli olarak uygulama güncellemelerinin paylaşılması ve bir nesnelerin interneti ağında her türlü ödemenin otomatikleştirilmesine yarar.
 4. Akıllı sözleşmeler günümüz dünyasında bulunan geleneksel muadillerinin yerine geçme potansiyeline sahiptir. Böylece birçok geleneksel finans endüstri alanı geliştirebilir.
 5. Bankacılık, sigortacılık, enerji, e-devlet, telekominikasyon, müzik sektörü, sanat, eğitim gibi endüstriler bunlara en iyi örneklerdir.

Akıllı Sözleşmelerde Bilmeniz Gerekenler içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)