Anasayfa Sektörel Alarm Verildi: Dev Borsanın Kullanıcıları 450 Bin Dolar Kaybetti!

Alarm Verildi: Dev Borsanın Kullanıcıları 450 Bin Dolar Kaybetti!

Sektörel

Hong Kong'daki Binance kullanıcıları, dolandırıcılık mesajlarında 450 bin dolar kaybetti.

Alarm Verildi: Dev Borsanın Kullanıcıları 450 Bin Dolar Kaybetti!

Hong Kong polis teşkilatı, Hong Kong merkezli 11 Binance müşterisinin kısa mesaj yoluyla gönderilen bir kimlik avı dolandırıcılığı dalgasında hedef alınmasının ardından alarm verdi.

Hong Kong polisi, Facebook sayfasında 9 Ekim'de yayınladığı "CyberDefender" başlıklı bir yazıyla kullanıcıları dolandırıcılık konusunda uyardı.

Son zamanlarda Binance gibi davranan dolandırıcılar, kullanıcıların son tarihten önce kimlik bilgilerini doğrulamak üzere mesajdaki bağlantıya tıklamaları gerektiğini, aksi takdirde hesaplarının devre dışı bırakılacağını iddia eden kısa mesajlar gönderdi.

Polis, kullanıcıların bağlantıya tıklayıp sözde kişisel bilgilerini "doğrulamalarının" ardından bilgisayar korsanlarının Binance hesaplarına tam erişim sağlayabildiklerini ve burada kullanıcıların cüzdanlarında bulunan tüm varlıkları çalmaya devam ettiklerini söyledi.

Gönderiye göre kimlik avı şeması; Hong Kong merkezli 11 Binance müşterisinin, son iki hafta içinde 446.000 dolardan (3,5 milyon Hong Kong doları) fazla toplam kayıp bildirmesine neden oldu. 

Alarm Verildi: Dev Borsanın Kullanıcıları 450 Bin Dolar Kaybetti!

Polis, potansiyel olarak hileli bir mesaj aldığına inanan tüm kullanıcılardan, şüpheli mesajları resmî web sitesinin "dolandırıcılık önleme" bölümüne kaydetmelerini istedi.

Polis, ayrıca Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SFC) tarafından sağlanan ve yeni yayınlanan doğrulanmış sanal varlık ticaret platformları listesine yönelik bir bağlantı gösterdi. Şu anda sadece iki kripto para borsası - HashKey ve OSL - Hong Kong'da perakende yatırım amacıyla tam lisanslıdır.

Mayıs ayında kurulan CyberDefender, Hong Kong Polis Gücü Siber Güvenlik ve Teknoloji Suçları Bürosu tarafından başlatılan ve yerel vatandaşların çevrim içi güvenlik riskleri konusundaki farkındalığını artırmayı amaçlayan bir projedir.

JPEX Skandalı Ortalığı Karıştırdı

Alarm Verildi: Dev Borsanın Kullanıcıları 450 Bin Dolar Kaybetti!

Bu arada Hong Konglu kripto yatırımcıları, son haftalarda dolandırıcılık ve sahtekarlık faaliyetlerinden çok etkilendi. JPEX borsası skandalı, tahmini olarak 180 milyon dolar zarara yol açtı. 2.300'den fazla Hong Kong merkezli yatırımcı, yerel polise şikâyette bulundu.

JPEX, Hong Kong sakinlerini gösterişli reklamlarla ve borç verme ürünlerinde "şüpheli" derecede yüksek getirilerle cezbettiği iddia edilen lisanssız bir kripto para borsasıydı. Borsa, 15 Eylül'de platformundan para çekme işlemleri için ücretleri artırarak fonları kullanıcıları için erişilemez hale getirdi.

Hong Kong'u vuran en büyük finansal dolandırıcılık olarak nitelendirilen skandalın ardından SFC, potansiyel dolandırıcılıkla mücadele etmek amacıyla hem tam lisanslı hem de "şüpheli" kripto platformlarının bir listesini yayınlayacağını duyurdu.

Alarm Verildi: Dev Borsanın Kullanıcıları 450 Bin Dolar Kaybetti! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Ethereum Madenciliği Nedir? ETH Mining Nasıl Yapılır?
Rehber Burak Atik
En İyi ve Güvenilir Kripto Para Borsası Hangisi?
Rehber Hüseyin Özlan
Binance Nedir? Binance Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
Gate.io Nedir? Gate.io Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik