Algoritma Botlarının dApp Üzerindeki Hakimiyeti

3 Dakikada Okunabilir


AnChain.AI ve Yapay zeka-kaynaklı blockchain ekosistem güvenlik şirketi kısa süre önce 2019’un ilk çeyreğinde yapılan 6 milyon dolar değerindeki ticari işlem hacminin her tarafa yayılmış kötü amaçlı kullanılan dApp botları tarafından yapıldığını açıkladı.

EOS ekosistemin’de ki dApp botları üzerinde yapılan geniş kapsamlı bir araştırma toplam hesapların %51inin eşsiz olduğunu ve ticari işlemlerin %75’ini insan olmayan hesaplar tarafından yapıldığını buldu.

AnChain CEO’su Victor Fang’e göre kullanıcı etkinliği, ticari işlem hacmi, günlük hacim teknolojik geçerlilik konu olduğunda neyin gerçek neyin sahte olduğunu belirten etmenlerdir ve blockchain endüstrisini bu botlar bu yüzden tehlikeye atıyor.

AnChain, Palo Alto VC şirketi olan Amino Capital tarafından destekleniyor ve şu anda 15 çalışanı var.

Araştırma en iyi 10 EOS blockchain kumar dApp platformlarında yapılan milyonlarca ticari işlemi inceledi. Bu platformlar toplam EOS dApp ticari işlemlerinin %65’ini oluşturduğu için performans ve şüpheli aktivite tespiti yüzünden incelendi.

Yapay zeka kullanarak AnChain kendini tekrarlayan ve aşırı etkin hesapları araştırarak botları tespit etti.

Fang’e göre bu otomatik hesaplar dApp sıralamasını arttırmak, dApp fayda tokenlerinin likiditesini arttırmak, dApp ödeme kay paylarından kazanılmamış karları toplamak, dApp kullanımını arttırarak rekabetçileri sabotaj etmek ya da zayıf dApplere saldırı yapmak için özel olarak programlanıyor.

AnChain araştırmasında özellikle 5 Ethereum adresi göze çarptı. Bu adresler popüler bir kumar oyununda ki açıklardan yararlanarak kendi kendini yok eden 50.000 bottan oluşuyordu ve botlar iki hafta da 4 milyon dolar çalmayı hedefliyordu.

Araştırmaya bot aktiviteleri bir hata olmak yerine merkezi olmayan blockchainlerde sadece bir özelliktir.

ICANN ya da SEC tarafından kontrol edilebilen IP temelli İnternet hesaplarının aksine takma adlı ticari işlemler “botlar için kapıları açarak uzun süre tespit edilmeden durmalarına izin verir”.

Fang’e göre; “Blockchainlein merkezi olmayan doğası yüzünden blockchainleri korumak bulut sistemlerini korumaktan daha zordur.”

“Tabi ki uzun vadeli dönemde blockchainler daha güvenli olacaktır.”

“Kriptografinin kullanılış tarzından dolayı bu yapısal gelişimi garanti almanın bir yol yoktur.”

AnChain sadece EOS’u araştırsa da raporları Bitcoinin %95 hacminin sahte olduğunu söyleyen SEC ile uyuşuyor.

Tabi ki botlar sadece blockchainlerin sorunu değildir.

Bir araştırmaya göre 2018’de yapılan İnternet trafiğinin %40’ı botlar tarafından yapılmıştır.

Hatta Fang İnternetin ilk zamanlarında sadece kumar ve porno sitelerinin başarılı olacağının düşünüldüğünden bahsetmiştir.

Sonuç olarak blockchainlerin merkezi bir otorite ya da merkezi olmayan bir kuruluş tarafından izlenebilir olmasını tavsiye etmektedir.

“Bu bir şirketin önde gelen tüm ticari işlemlerini araştırarak ekosistemin ne kadar canlı olduğunu hakkında yaptığı ilk araştırmadır.”

“İnsanlar bunun bir problem olduğunun farkına varmalı ve buna göre çözümler üretmelidir.”

EOS’da bulunan en aktif dApp haftalık ticari işlem hacminin 480 milyon dolarını temsil ediyor ve bu dApp’de çok az miktarda bot aktivitesi var.

Şüpheli ticari işlem yapan dApp’ler takılan dApplerdir.

Hatta en popüler ikinci dApp’in çoğu botlardan oluşuyor. 4.500 eşsiz kullanıcı arasında 1.900’ü bot.

Bu devrimsel ipucu dApp dünyasının ne kadar rekabetçi olduğunu ve ekosistem kullanım ölçütlerini değiştirmek için yarışta ikinci gelenlerin kaldıraç botları olduğunu kanıtlıyor.

Aynı zamanda en çok kullanılan ikinci dApp kendi platformunda 4 kat daha fazla ticari işlem yapıyor fakat bu dApp sadece sinyal gönderiyor, popülerliğe ulaşamıyor.

Bu değiştirilmiş numaralar yatırımcıları, düzenleyicileri, tasarımcıları, yönetenleri ve ilgilenenleri kandırıyor.

Fang’e göre; güvenilmeyen platformlar yavaş yavaş gelişen blockchain endüstrisinde uzun süre boyunca olumsuz sonuçlarla karşılaşacaktır.

Şirkete göre yasal rekabeti korumak ve en erken benimsenmeyi hedeflemek için tasarımcılar platformlarına otomatik kalite kontrol testleri uygulamalıdır ve kötü botları kullanımını cezalandırmalıdır.

İronik olarak, yasaların uygulanması ve denetimi “iyi botlar” kullanılarak şeffaf bir şekilde yapılabilir.

Buna ek olarak, yavaş dApp’leri kullanan hesaplarla iyi botlar etkileşime geçerek kullanıcıyı bot olup olmadığı hakkında kontrol edebilir.


error: Kopyalama Engellendi!