Anasayfa Rehber Alım Satım (Trade) Günlüğü Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Alım Satım (Trade) Günlüğü Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Rehber

Alım Satım Günlüğü Nedir? Alım Satım Günlüğü Nasıl Kullanılır? Alım Satım Günlüğü Nasıl Oluşturulur? Avantajları Nelerdir?

Alım Satım (Trade) Günlüğü Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Not almak ve düşüncelerinizi yazmak, birçok insanın düzenli olarak yapmadığı veya sevmediği alışkanlıklardır. Ancak yapmak olduğunuz işte, hobide vs. daha fazla deneyim kazanmak söz konusu olduğunda, not almak, hızlı bir şekilde benimsemeniz gereken bir alışkanlıktır.

Not: Disiplinli bir tüccar kâr ede eden bir tüccardır ve bir alım satım günlüğü tutmak disiplin oluşturmanın ilk adımıdır.

Alım Satım Günlüğü Nedir?

Alım satım günlüğü, yaptığınız işlemlerin yanı sıra bunları neden yaptığınızın ayrıntılarını içeren bir kayıt türüdür. Bu günlükler, kripto para yatırımcılarının her bir işlemin mantığını ve performansını takip etmesine yardımcı olur.

Alım satım günlükleri, esasen, Bitcoin (BTC) ve geri kalan kripto para birimi yatırımcılarına alım satımları ve alım satım kararları hakkında önemli bilgileri yazma, risk yönetimi yapma ve alım satım alışkanlıklarını takip etme fırsatı veren günlüklerdir. Alım satım analizinin yanı sıra, nihai yatırım kararınızı vermenize neden olan faktörleri de yazabilirsiniz. Bu günlükler, kripto para yatırımına belirli bir miktarda planlama ve düşünce katar. İşlemleriniz ve bu işlemleri neden yaptığınızla ilgili her türlü bilgiye erişerek, işlem tamamlandıktan sonra bu işlemin neden başarılı veya başarısız olduğunu görmek için işlem alma anınıza geri dönebilirsiniz.

Alım satım günlüğü nedir? kısaca bu şekildedir. Şimdide, Alım satım günlüğü nasıl kullanılır? konusuna hızlıca giriş yapalım:

Alım Satım Günlüğü Nasıl Kullanılır?

Bir alım satım günlüğü yazmak, üzerinde uzmanlaşması zaman alan uzun bir süreçtir. Ancak, bu alım satım günlüğünü düzenli olarak yazmak, bu günlüklere ve nasıl çalıştıklarına daha fazla uyum sağlamanıza yardımcı olacaktır. Genel olarak, alım satım günlükleri yatırımcıların kripto para trade becerilerini geliştirmelerine olanak tanır. Örneğin, bu günlüğü tutarak ve alım satım aktivitenizi analiz ederek trade stratejilerinizi nasıl geliştireceğinizi öğrenebilirsiniz.

Her alım satım aynı stratejiyi barındırmaz, bu nedenle fiyat hareketlerinin neyi gerektirdiğine bağlı olarak kullanabileceğiniz birkaç trade stratejisine sahip olmanız önemle tavsiye edilir. Bu stratejileri bir günlüğe yazmak, size gelecekte bunlara başvurma ve potansiyel ilerlemenizi daha etkili bir şekilde izleme fırsatı verir. Kullandığınız stratejileri unutursanız kripto para yatırımcısı olarak büyüyemezsiniz.

Bu tür bir günlük, sizi aşırı trade yapmaktan da alıkoyabilir. Aynı anda çok sayıda açık pozisyonunuz varsa, belirli işlemlere odaklanmak daha zordur ve bu da para kaybetmenize neden olabilir. Gün içinde gerçekleştirdiğiniz işlem sayısına ek olarak kaç tane açık pozisyonunuz olduğunu bilmek, aşırı işlem yapmaktan kaçınmanızı kolaylaştıracaktır.

Alım Satım Günlüğü Nasıl Kullanılır?

Zayıflıklarınızı ve Güçlü Yönlerinizi Değerlendirin

Paranız piyasaya girdikten sonra, alım satımlarınızın piyasada nasıl ilerlediğini gözlemlemeniz ve değerlendirmeniz için deneme uygulamaları veya sahte simülasyonlar yoktur. Yeni başlayanlar için herhangi gerçek bir test etme seçeneği yoktur. Bu nedenle, yeni başlayanlar için, ticaret performanslarını değerlendirmeleri ve güçlü ve zayıf yönlerini belirlemeleri için bir trade günlüğü bu kişilerin başarılı olmaları için izleyebileceği en iyi yollardan biridir.

Alım satım günlüğünüzü tarafsız bir şekilde gözlemleyerek, ticaret performansınız hakkında basit değerlendirmeler yapabilirsiniz. Günlüğünüzü okurken yapabileceğiniz örnek değerlendirmeler aşağıdaki gibidir:

 • "Swing trade işlemlerin uzun pozisyonlarımdan daha fazla mı başarısız oldu?"
 • "Açığa satış işlemlerim uğraşmaya değmez mi?"
 • "Kâr almak yapmak yerine HODL yaparak daha fazla parayı mı kaçırıyorum?"

Alım Satım Günlüğüne Sahip Olmanın Avantajları Nelerdir?

Alım satım günlüğü tutmanın çeşitli artıları vardır. Bunların en başlıcaları aşağıdaki gibidir:

Performans Ölçümü Yapın

Bir alım günlüğüne yazılan daha önce fırsatları görmek, her şeyi siyah beyaz ve daha da önemlisi rakamlarla ifade eder. Bu, yatırımcıların trading performanslarını ölçmelerine, stratejilerini yeniden düşünmelerine ve ilerleyen zamanlarda stratejilerini değiştirmelerine büyük ölçüde yardımcı olur.

Davranış Kalıplarını Tanıyın

Tüccarlar, alım satımları üzerinde derinlemesine düşünebilir ve bilinçaltında geliştiriyor olabilecekleri kalıpları belirleyebilir. Kârlı olsun ya da olmasın, duygu veya davranışsal ticaret kalıpları, trade sırasında tanınmazlarsa sonuçları çok kötü olabilir. Bunun nedeni, davranışa dayalı ticaret kalıplarının nadiren üst limitlere sahip olması ve tüccarların genellikle kendilerini ticarete kaptırmalarıdır. Bu nedenle, bir ticaret günlüğüne yaslanmak ve kalıpları belirlemek, tüccarların stratejilerini duygu veya davranıştan ziyade performansa dayalı hale getirmelerini sağlar.

Stratejilerde Tutarlılık Oluşturun

Bu, önceki iki noktanın kümülatif bir faydasıdır. Alım satım performansı ölçüldüğünde ve duygulardan ayrıştırıldığında, alım satımlar tamamen rakamlarla desteklenen stratejiler tarafından yönlendirilir. Bu, tekrarlanabilir olmalarını sağlar ve yeterli uygulama ile ticaret tutarlılık kazanır. Trade stratejilerinde tutarlılık, tüccarların ayı piyasaları ve diğer belirsiz piyasa koşullarında bile sermayelerini korumalarına yardım eder. Güvenilecek tutarlı bir stratejileri yoksa, piyasa belirsizliği duygulara dayalı işlemleri körüklediğinden, tüccarlar harekete geçebilir ve zarar yazabilir.

Alım Satım Günlüğüne Sahip Olmanın Avantajları

Ani Alım Satımlardan Kaçının

Önceki faydaya benzer bir şekilde, alım satım günlüğü tutmak, tüccarların piyasada para kazanmak için kendi yollarından çıkmalarını sınırlar. Bu genellikle, sürekli olarak kârlı bir plan birdenbire kontrolden çıktığında olur. Bu, alım satımların üzerinde düşünülmeden çok hızlı bir şekilde yapılmasına yol açar. Bu genellikle bir kereye mahsus zarar için duygusal ve telafi edilebilecek bir eylemdir, ancak tekrar etmesi durumunda tüccarın zararları tüm sermayesini kaybetmeye kadar çıkabilir.

Basitçe söylemek gerekirse, anlık ticaret ateşle oynamaktan farklı değildir. Bu noktada, bir trade günlüğüne sahip olmak, tüccarların duyguları denklemden çıkarmalarına yardım eder. Düşünmeden yapılan işlemlerden kolayca kaçınılabilir, çünkü bunları bir günlüğe kaydetmek, tüccarı daha bilinçli hale getirir ve kârlı işlemler defterine anlık bir ticaret ekleme olasılığını azaltır.

Alım Satım Günlüğü Nasıl Oluşturulur?

Alım satım (trade) günlükleri oluşturmak nispeten basit ve anlaşılır bir süreçtir. En iyi trade günlüğü uygulamaları, ihtiyacınız olan tüm yapıyı sunmaktadır. Ancak bu arada, bir alım satım günlüğüne nelerin dahil edilmesi gerektiğini bilmek öğretici olacaktır. Bu kullanıma hazır günlüklerden biri için ödeme yapmak istemiyorsanız, bir kalem ve kağıtla sizde oluşturabilirsiniz. Ticaret tarzınıza uyması için bu günlüklerin birçok farklı formatta özelleştirilebileceğini unutmayın.

Yapılacak ilk şey, Microsoft Excel veya Google E-tablolar gibi programlar aracılığıyla elektronik bir trade günlüğü oluşturmaktır. Ayrıca, Microsoft Word veya Google Docs'ta yazılı bir belgede de oluşturulabilir. Yazılı belge ve elektronik tablo, etkili bir alım satım günlüğü oluşturmak için birlikte kullanılacaktır. Bu belgeleri oluşturduktan sonra, e-tablonuza, yaptığınız her alım satımda her birinin doldurulması gereken sütunlar eklemeniz gerekir. Bu sütunlar şunlardır:

 • Kripto paranın adı,
 • Giriş tarihi,
 • Çıkış tarihi,
 • Yön (uzun veya kısa),
 • Kripto paranın kodu,
 • Pozisyon boyutu,
 • Giriş seviyesi,
 • Toplam pozisyon boyutu (kaldıraçlı ticaret için),
 • Zararı durdur (stop loss) seviyesi,
 • Kâr alma seviyesi,
 • İşlem ücretleri,
 • Çıkış fiyatı,
 • Kâr/zarar,
 • Kâr/zarar yüzdesi,
 • Diğer düşünceler.

Yukarıdaki bölümler, trade günlüğünüz için kullandığınız her e-tabloya ve belgeye dahil edilmelidir, ancak bazı yatırımcılar, işlemlerinin ekran görüntüleri ve zaman çerçevesi gibi fazladan bilgi parçalarını ekran görüntüsü olarak ekler. Amaç, bir yatırımcı olarak sermayenizi büyütmenize yardımcı olabilecek herhangi bir bilgiyi bu günlüğe eklemektir.

Yazılı belgenizi oluştururken, her ticaretle ilgili fikir ve düşüncelerinizi düzenli bir şekilde yazmanıza olanak sağlayacak her gün için ayrı bir bölüm eklediğinizden emin olun. Bu kısım, ticaret performansınızı esasen ölçeceğiniz ve analiz edeceğiniz yerdir. Tüm bu bilgileri doldurduğunuzda, kripto para birimi işlemleriniz için bir trade günlüğü tutmak açısından ihtiyacınız olan her şeye sahip olursunuz. Bu günlüklerden birini doğru bir şekilde nasıl kullanacağınızı anlayarak, tercih ettiğiniz bir ücretli alım satım (trade) günlük uygulamasını kendi başınıza seçebilirsiniz. Bu açıdan, aşağıda kripto para birimi yatırımcılarının kullanabileceği en iyi sekiz alım günlük uygulamasını listeledik.

 1. Coin Market Manager
 2. MyCryptoJournal
 3. Trading Journal Spreadsheet
 4. TraderSync
 5. TraderVue
 6. EdgeSheet
 7. Edgewonk
 8. Journalytix

Etkili Bir Alım Satım Günlüğü Tutmak İçin İpuçları

 • Alım Satım Günlüğünü Düzenli Olarak İnceleyin: Yalnızca bir alım satım günlüğüne sahip olmak ve ticaretlerinizi kaydetmek yeterli değildir. Farkı yaratan, bu trade günlüğü nasıl analiz ettiğiniz ve ticaretlerinizden ne öğrendiğinizdir. Günlüğü düzenli olarak gözden geçirmek, tüccarların eksikliklerini tespit etmeleri ve daha iyi tüccarlar olmaları için bir zorunluluktur.
 • Performansı Görselleştirmek için Fiyat Grafiklerini Kullanın: Alım satım grafiklerinin açıklamalı ekran görüntüleri, onları daha kesin ve performans odaklı hale getirmek için alım satım günlüğüne eklenebilir. Resimler size binlerce kelime anlatır ve fiyat grafikleri, trade günlüğüne harika bir katkı sağlar.
 • Her İşlemden Sonra Önemli Noktaları Not Edin: Trade günlüğüne giren olgusal içeriğin yanı sıra, günlüğün faydasını artırabilecek başka bilgiler de vardır. Ticarete girerken nasıl hissettiğinizi ve bunu yapmanızda sizi neyin ittiğini not edebilirsiniz. Çıkışınızı ertelediyseniz, bunu neden yaptığınızı da not edin.

Alım Satım Günlüğü Neden Önemlidir?

İster yeni başlayan ister deneyimli bir yatırımcı olun, kripto para birimlerine yatırım yaparken bir trade günlüğü seçmeniz önemle tavsiye edilir. Şu anda önemli miktarda bir sermayeye sahip olmasanız bile, ilerleyen zamanlarda daha büyük yatırımlar yapabilirsiniz. Bu, önceki işlemlerinizdeki notlara veya ayrıntılara ve ayrıca yaptığınız hatalara veya başarılara referans vermek için mükemmel bir fırsattır. Bir alım satım (trade) günlüğü olmadan kripto para ticaretlerinizle ilgili tüm ayrıntıları takip etmeye çalışmak neredeyse imkansızdır, bu nedenle bu günlüklerden birini kullanmayı düşünmelisiniz.

Alım satım günlüğü nedir? ve Alım satım günlüğü nasıl kullanılır? Konuları kısaca bu şekildedir. Şimdide öğrendiklerimizin özetine geçelim:

Sonuç

Bir alım satım (trade) günlüğü, tüccarların piyasadaki performanslarını artırmak için kullanabilecekleri önemli bir araçtır. Alım satımlardan önyargıları ve duyguları kaldırmak ve alım satım yolculuğunuzun performans ve rakamlarla yönlendirilmesine izin vermek için basit bir yoldur. Bir alım satım günlüğünün analizi, bir tane tutmanın yanı sıra, daha fazla değilse de eşit derecede önemlidir. Bu, alım satımlarınız üzerinde düşünmenize, zayıf yönlerinizi ve üzerinde çalışılacak alanları belirlemenize ve bir bir tüccar olarak gelişmenize olanak tanır. Umarımız ki bu yazımız ile alım satım günlüğü nedir? ve Alım satım günlüğü nasıl kullanılır? konularını öğrenmişsinizdir ve sizde bir alım satım (trade) günlüğü tutmaya başlar ve bu günlük sizin, daha iyi bir tüccar olmanıza ve piyasadaki işlemlerinizi geliştirmenize yardımcı olur.

Alım Satım (Trade) Günlüğü Nedir ve Nasıl Kullanılır? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)