Anasayfa Rehber Allbridge (ABR) Nedir? Nasıl Alınır?

Allbridge (ABR) Nedir? Nasıl Alınır?

Rehber

Allbridge nedir? Allbridge nasıl alınır? Projenin çalışma sistemi ve avantajları nelerdir? İşte ayrıntılar...

Allbridge (ABR) Nedir? Nasıl Alınır?

ABR Coin Nedir?

Allbridge nedir? sorusuna verilebilecek en anlaşılabilir yanıt şu şekildedir: Farklı ağlar arasında varlıkları transfer etmenin güvenilir, modern ve basit bir yoludur. Layer 2 çözümlerini (Arbitrum ve Optimism gibi) ve NFT aktarımlarını kapsamayı hedefleyen, hem EVM uyumlu (Ethereum, Polygon ve BSC gibi) hem de EVM uyumlu olmayan (Solana ve Terra gibi) blok zincirleri arasında bir köprü olarak da tanımlayabiliriz.  

DAO tarzı çok zincirli bir merkeze dönüşme vizyonuna sahip olan proje, blok zinciri dünyasının sınırsız hale getirilmesi ve farklı ağlar arasında varlıkların serbest bir şekilde hareket ettirilmesi amacıyla bir araç sunmayı hedefliyor.  

Proje; "Classic", "BaaS" ve "Core" olmak üzere 3 ürüne sahip görünüyor. Classic; EVM uyumlu ve EVM uyumlu olmayan blok zincirleri arasında yerel ve sarılmış token aktarımlarını destekleyen, yaygın bir köprüdür.  

BaaS; Solana, NEAR, Tron ve bütün EVM zincirlerine destek veren beyaz etiketli bir köprüleme çözümüdür. Ürün; kolay ve özelleştirilebilir bir kullanıcı arabirimi, esnek bir mimari yapı, akıllı sözleşmelerin tam sahipliği ve bir doğrulayıcı sunuyor.  

Core ise yerel stablecoinlerin çapraz zincir takaslarını sunarak blockchainler arasında değer aktarımını mümkün kılıyor. Mesajlaşma protokolünden bağımsız olan Core, çeşitli EVM ağlarını ve EVM olmayan ağları birbirine bağlıyor.

ABR Coin Nasıl Çalışır?

Allbridge (ABR) Nedir? Nasıl Alınır?

Allbridge, kullanıcı bakış açısından nasıl çalışır? Kullanıcı bakış açısından süreç basittir. Kullanıcının iki işlemi tamamlaması gerekiyor. Birincisi kaynak blok zinciri üzerinde işlemin gönderilmesi iken ikinci ise hedef blok zinciri üzerinde işlemin alınmasıdır. Aktarım adımları şu şekildedir: Blockchain A'da cüzdanı bağlayın, gönderme işlemini tamamlayın. Blockchain B'de cüzdanı bağlayın, alma işlemini tamamlayın.

Fakat yakından bakıldığında süreç daha karmaşıktır. Zincirler arası varlık aktarımı sürecinde 4 varlık bulunuyor:

1. Kullanıcılar

2. Kaynak blockchain (Blockchain A) akıllı sözleşmesi

3. Hedef blockchain (Blockchain B) akıllı sözleşmesi  

4. Doğrulayıcı

Allbridge ile mümkün olan çok sayıda aktarım türü söz konusu. Birincisi yerel tokenların gönderilmesi ve yerel tokenların alınması (Yerel-Yerel), ikincisi yerel tokenların gönderilmesi ve sarılmış olanların alınması (Yerel-Sarılmış), üçüncüsü sarılmış tokenların gönderilmesi ve yerel olanların alınması (Sarılmış-Yerel), dördüncüsü sarılmış tokenların gönderilmesi ve sarılmış tokenların alınması (Sarılmış-Sarılmış) olarak ifade ediliyor.

Yerel-Yerel aktarım sürecinin nasıl çalıştığını mercek altına alalım. Bu durumda kullanıcılar, Blockchain A'dan yerel varlıkları gönderiyorlar ve Blockchain B'de yerel varlıkları alıyorlar.  

  • Gönderme işlemi ile kullanıcı, Blockchain A akıllı sözleşmesine, cüzdanın Blockchain B üzerindeki adresinin ve cüzdana gönderilmesi gereken X miktarının belirtildiği bir istek gönderiyor. Varlıklar kilitleniyor.
  • Alma işlemi ile kullanıcı, doğrulayıcıdan istek günlüğünü kontrol etmesini talep ediyor.
  • Doğrulayıcı, fonların Blockchain A akıllı sözleşmesinde gerçekten kilitlenip kilitlenmediğini kontrol ediyor.
  • Eğer öyleyse doğrulayıcı, imzasını kullanıcıya gönderiyor.
  • Kullanıcı, imzayı Blockchain B akıllı sözleşmesine gönderiyor.
  • Blockchain B akıllı sözleşmesi, istenen X varlıklarının kilidini açıyor ve bunları derhal kullanıcıya gönderiyor.  

ABR Coin Avantajları Nelerdir?

Allbridge (ABR) Nedir? Nasıl Alınır?

Allbridge; EVM uyumlu, Layer 2 ve EVM uyumlu olmayan zincirler arasında bağlantı sağlıyor. Varlıklar arasında köprü kuran proje, desteği ilerleyen süreçte NFT'lere genişletmeyi planlıyor.

Altta yatan teknoloji, aktarımların belirli bir blockchainde normal bir işlem kadar hızlı olmasına imkân tanıyor. Her aktarım iki işlem içeriyor: birincisi kaynak blockchainden ve ikincisi ise hedef zincirde. İşlem, sadece belirli bir blockchainin onu onaylaması için gerek duyduğu kadar zaman alıyor. Onayın yeterince hızlı gerçekleşmesi durumunda aktarım neredeyse hiç zaman kaybetmeden tamamlanabiliyor.  

Proje, staking yapanların varlıkları aktarmak için ödedikleri maliyeti düşürmelerine imkân tanıyor. Köprü ücreti, her köprü aktarımı için ödenen bir ücrettir. Söz konusu ücret, işlem gönderilmeden önce ödeniyor.  

Böylece kaynak blockchainde staking, köprüleme maliyetini düşürmeye olanak sağlıyor. Köprü ücretinin, aktarımı yapılan varlık ile ödendiğini belirtmekte fayda var. Bu, gas ücretini kapsamıyor. Gas ücreti, kullanıcı tarafından ödeniyor.  

Allbridge'in kodu, potansiyel güvenlik açıklarını araştırmak amacıyla sektör lideri Hacken tarafından denetlenmiştir. Bu da kodun güvenli olduğunu, köprünün güvenilir olduğunu ve kullanıcı fonlarının kötü aktörlerden ve kötü niyetlerden korunduğunu göstermiştir.  

ABR Coin Nasıl Alınır?

Allbridge (ABR) Nedir? Nasıl Alınır?

Allbridge nedir? sorusunun yanı sıra Allbridge nasıl alınır? sorusu da bu noktada önem taşıyor. 

Kripto Para Borsaları

ABR Coin satın almak için ilk olarak Uniswap, PancakeSwap, TraderJoe, SpiritSwap, Raydium, Orca, Trisolaris, ApeSwap, Ubeswap, MDEX ve Jupiter gibi kripto para borsalarını kullanabilirsiniz.

İşlem hacminin  kripto para borsası Uniswap tarafından sunulan ABR/USDT işlem çiftinde yoğunlaştığını söyleyebiliriz. Kripto para birimi listelemelerini CoinGecko ve CoinMarketCap gibi güvenilir platformlar üzerinden takip edebilirsiniz.

Staking

İkinci bir seçenek "staking"dir. Allbridge Staking, ABR token için bir staking havuzudur. Bunun, projenin desteklediği her blockchainde olması gerekiyor. Staking için kullanıcılar, havuz payını temsil eden xABR varlıklarını alıyorlar. Kullanıcılar, havuz payları doğrultusunda köprü ücretleri ile orantılı ödüller kazanıyorlar.  

Söz konusu kullanıcılar, varlıkları hangi blockchainden gönderiyorlarsa oradaki köprü ücretini azaltabiliyorlar. Mesela bir kullanıcının Polygon zincirinden Solana zincirine USDC göndermek istemesi halinde köprü ücretini azaltmak için Polygon'daki MetaMask adresinde xABR varlıklarına sahip olması gerekiyor.  

Staking için yapmanız gerekenler şöyle:

Adım 1: Allbridge web sitesine gidin. Önce üstte yer alan "Products" seçeneğine, ardından "Allbridge Classic" seçeneğine tıklayın.

Adım 2: Karşınıza çıkan sayfanın üstünde bulunan "Stake" seçeneğine tıklayın ve "Connect wallet" butonuna basın.

Adım 3: ABR Coin varlıklarına sahip olduğunuz bir cüzdan seçin.  

Adım 4: Stake etmeyi düşündüğünüz ABR Coin miktarını girin.

Adım 5: "Stake" butonuna basın.

Adım 6: Cüzdanda yer alan işleme onay verin.

Adım 7: İşlemin başarılı olmasının ardından stake ettiğiniz ABR Coin’i temsil eden xABR'yi cüzdanınıza alacaksınız.

Peki, unstake etmek yani kilidi açmak için ne yapmanız gerekiyor? Bunun için şu adımları izleyin:

Adım 1: Geri almak istediğiniz xABR miktarını girin.

Adım 2: "Unstake" butonuna basın.

Adım 3: Cüzdanda yer alan işlemi doğrulayın.

Adım 4: İşlemin başarılı olması üzerine ABR'nizi alabileceksiniz.

Farming

Üçüncü bir seçenek ise "farming"dir.  

Orca, Solana blockchaininde kripto para takas etmenin en basit yoludur. Burada Ethereum'daki herhangi bir merkeziyetsiz borsadan daha düşük bir gecikme süresi ve minimum işlem ücreti ile adil fiyat aldığınızı bilerek varlık takas edebilirsiniz. Kullanıcılar, aynı zamanda işlem ücretlerinden pay sahibi olmak amacıyla bir işlem havuzuna likidite sağlayabilirler.

Öncelikle karşılık gelen bazı LP tokenlarına ihtiyaç duyacaksınız. ABR/USDC LP varlıklarını kazanmak için "All Pools" bölümüne gidin. ABR/USDC havuzunu arayın. Bu, "Standard Pools" kategorisi altında yer almaktadır. İstediğiniz miktarda ABR token ve bunların USDC cinsinden eşdeğerini yatırın. Cüzdanınızda yer alan işlemi onaylayın. LP varlıklarının yatırıldığını göreceksiniz. Bunların takibini "Your Liquidty" sekmesi altında yapabilirsiniz.

Şimdi de Double-Dip havuzuna katılımı mercek altına alabiliriz. "Double Dip" bölümünde ABR/USDC'yi arayın. Uygun havuzu bulun. Bu aşamada LP varlıklarını yatırmanız ve işleme onay vermeniz yeterli olacaktır. Ödüllerin 1/3'ü ORCA varlıkları, kalan 2/3'ü ise ABR varlıkları olarak verilecektir. Böylece Allbridge nasıl alınır? sorusuna da detaylı bir şekilde yanıt vermiş olduk.  

Allbridge (ABR) Nedir? Nasıl Alınır?

Günümüzde sadece Bitcoin değil, birçok farklı proje merak edilir hale geldi. Yukarıda yer verdiğimiz tüm bilgilerden kripto para birimi projesi ile ilgili temel bir bakış açısı edinebileceğinizi düşünüyoruz. DeFi piyasası artık tek bir zincirde merkezi değildir, yani farklı zincirlere yayılmış haldedir.

Bu da varlıkları bir zincirden diğerine kolay bir şekilde aktarmak amacıyla köprü faaliyetleri için önemli ölçüde bir talep meydana getiriyor. Haliyle zincirler arası bir köprü olarak Allbridge, çok zincirli bir dünyada birincil yapı taşı haline gelebilir.  

Allbridge (ABR) Nedir? Nasıl Alınır? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)