Anasayfa Altcoin Altcoin Projesinde Sarsıntı! Platform Faaliyetlerini Durduruyor

Altcoin Projesinde Sarsıntı! Platform Faaliyetlerini Durduruyor

Altcoin

Avalanche ekosisteminde yer alan protokollerden biri olan Yeti Finance kapanıyor.

Altcoin Projesinde Sarsıntı! Platform Faaliyetlerini Durduruyor

Avalanche ekosisteminin önde gelen protokollerinden biri olan Yeti Finance, faaliyetlerini durdurma kararını açıkladı. Yeti Finance'in başlangıcından bu yana öncelikli hedefi, Avalanche ağındaki çeşitli varlık portföyüne karşı borçlanma konusunda lider bir protokol haline gelmekti. 

Yeti Finance'in arkasındaki ekip, kurucuların hiçbir tokenı satmaması ve güvenliğe her şeyden önce öncelik vermesiyle her zaman vizyona bağlı kalmıştır. Fakat geçen yıl Yeti Finance için zorlu geçti. Kilitli Toplam Değer (TVL) ve gelirde önemli bir düşüş yaşandı. Bu da küçülmeye ve bütçe kesintilerine yol açtı.

Kripto endüstrisi, siyah kuğu olayları ve hedefli saldırıların giderek yaygınlaştığı çalkantılı dönemlerle karşı karşıya kaldı. Sınırlı kaynaklara sahip olan Yeti Finance ekibi, kullanıcı fonlarını korumak ve borçlanmada kendilerini güvenilir bir lider olarak kanıtlamak için protokol güvenliğini en üst düzeye çıkarmaya odaklandı. Hedefe ulaşılmasına rağmen protokol, uzun vadeli sürdürülebilirlik için gerekli ölçeğe ulaşamadı.

Bir dizi beklenmedik olay, Yeti Finance için durumu daha da karmaşık hale getirdi. Dikkate değer bir sorun, YUSD varlıklarının küçük bir kullanıcı grubu arasında yoğunlaşması ve bu durumun her an büyük miktarda geri ödeme riski oluşturmasıydı.

Bu karmaşık zorluklar, yeni özelliklerin tanıtılmasının ve bu koşullar altında genişlemenin riskli doğasıyla birleştiğinde, ekibin en sorumlu eylem planının "protokolü sona erdirmek" olduğu konusunda zor bir karara varmasına yol açtı.

Tasfiye sürecinin bir parçası olarak mevcut hazinenin yaklaşık yüzde 90'ı, YETI sahipleri tarafından itfaya hazır hale getirilecek. Geri kalan fonlar, gerekli tasfiye maliyetlerini karşılayacak. İtfa sözleşmesi, 10 Şubat'a kadar erişilebilir olacak.

Mevcut ekip üyelerine tahsis edilen veya tutulan tokenlar kullanılamayacak ve tüm varlıkların topluluğa yönlendirilmesi sağlanacak.

Altcoin Projesinde Sarsıntı! Platform Faaliyetlerini Durduruyor

Kullanıcılar ve Topluluk için Sonraki Adımlar 

Yeti Finance, kullanıcıların protokolden çıkması için bir planın ana hatlarını çizdi. Hazine sahiplerinin pozisyonlarını kapatmalarını ve mevduatlarını geri çekmelerini teşvik etmek amacıyla ödenmemiş kredilerin faiz oranları üç ay boyunca artırılacak. Stabilite havuzu, tasfiyeleri desteklemek için aktif kalacak ancak diğer tüm havuz emisyonları duracak.

Ekip; kullanıcılara, protokolün sorumluluk reddi beyanlarında ve hizmet şartlarında belirtildiği üzere protokole katılımın ve YUSD gibi ilgili tokenları tutma riskinin her zaman kendilerine ait olduğunu hatırlatmaktadır. Güvenlik hiçbir zaman garanti edilemeyeceğinden kullanıcıların protokolden hemen çıkmaları tavsiye edilmektedir.

Altcoin Projesinde Sarsıntı! Platform Faaliyetlerini Durduruyor içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Rehber Dilara Avcıoğlu
Oyun Dünyasında Kripto Şöleni: DEXGame (DXGM) Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Kripto Dünyasının Maymun Hükümdarı: ApeCoin (APE) Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
DeFi 101: Yeni Başlayanlar İçin Detaylı Anlatım
Rehber Banu Fırıncılar
Avalanche ve NFT'ler: Yeni Trendleri ve Fırsatları Keşfedin
Rehber Banu Fırıncılar