Anasayfa Altcoin Altcoin Projesinin Kurucuları Tutuklandı: Token Böyle Çakıldı!

Altcoin Projesinin Kurucuları Tutuklandı: Token Böyle Çakıldı!

Altcoin

SafeMoon kurucularının tutuklanmasından dakikalar sonra SFM token, yüzde 50'nin üzerinde değer kaybetti.

Altcoin Projesinin Kurucuları Tutuklandı: Token Böyle Çakıldı!

SafeMoon (SFM) günlük grafiklerde yüzde 54, haftalık grafiklerde ise yüzde 51,1 oranında değer kaybetti. Token, ayrıca geçen yıl yüzde 72,9 oranında düşüş yaşadı. SFM'nin son düşüşü, kurucuları John Karony, Kyle Nagy ve Thomas Smith'in tutuklanmasının ardından geldi. 

Üçlü, "multi-milyon dolarlık uluslararası dolandırıcılık planı" ile suçlanıyor. Üçlü, 1933 tarihli "Menkul Kıymetler Yasası"nın kayıt ve dolandırıcılık karşıtı hükümlerini ihlâl etmekle suçlanıyor. Ayrıca, 1934 tarihli "Menkul Kıymetler Borsası Kanunu"nun dolandırıcılıkla mücadele hükümlerini de ihlâl etmekle suçlanıyorlar.

Tutuklamadan önce ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), şirketi kayıt dışı menkul kıymet satmakla suçladı. SEC'in basın açıklamasına göre; şirket, "kripto varlık menkul kıymeti SafeMoon'un kayıt dışı satışı yoluyla büyük bir dolandırıcılık planı" yürüttü.

SafeMoon Yöneticileri Para Çaldı mı?

Altcoin Projesinin Kurucuları Tutuklandı: Token Böyle Çakıldı!

Suçlamalara göre; şirket, yatırımcıları dolandırdı ve kişisel kazanç için fonları kötüye kullandı. SEC'e göre; yöneticiler, McLaren arabaları ve lüks evler satın almak için şirketten 200 milyon doların üzerinde para aldı.

SFM, zirvede olduğu dönemde yaklaşık 5,7 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahipti ve 12 Mart'tan 20 Nisan 2021'e kadar yüzde 55.000'in üzerinde bir artış gösterdi. Fakat insanlar, SFM'nin likidite havuzunun bazı kısımlarının hiçbir zaman kilitlenmediğini fark etti. Bu durum, 2021'de token değerinde yüzde 50'lik bir düşüşe yol açtı.

Karony ve Smith, fiyatları dengelemek amacıyla SFM tokenlerini satın almak için zimmete geçirilen fonları kullanmakla suçlanıyor. Karony, ayrıca SFM satın almak için bir ticaret hesabı oluşturmuştu. Şikâyete göre; Karony, bunu "wash trading olarak bilinen bir uygulama olan piyasa faaliyeti izlenimi yaratmak için" yaptı.

SEC, kripto usulsüzlükleriyle mücadele etmek için 2023'te oyununu hızlandırdı. Düzenleyici kurumun halihazırda sektörün ağır topu Binance ve ABD merkezli borsa Coinbase'e karşı bir davası var. Bu yılın başlarında bir ABD Mahkemesi, XRP'nin menkul kıymet olmadığına karar verdi. Böylece SEC, Ripple'a karşı açtığı davada bir darbe aldı.

Altcoin Projesinin Kurucuları Tutuklandı: Token Böyle Çakıldı! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Shit Coin Nedir? Dikkat Çeken Shit Coin’ler!
Rehber Banu Fırıncılar
Kripto Dünyasının Maymun Hükümdarı: ApeCoin (APE) Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Pepe Coin Güvenlik Rehberi: Yatırımlarınızı Koruma Altına Alın!
Rehber Banu Fırıncılar
NFT 101: Dijital Varlıklar Hakkında Tüm Merak Edilenler
Rehber Banu Fırıncılar
Rug Pull Vakasıyla Gündemde Yer Alan BALD Coin Nedir?
Rehber Dilara Avcıoğlu