Anasayfa Bitcoin Analistler Uyarıyor: Bitcoin ETF, Borsalar için "Katliam" Olabilir!

Analistler Uyarıyor: Bitcoin ETF, Borsalar için "Katliam" Olabilir!

Bitcoin

Bazı analistler; spot Bitcoin ETF'in, kripto para borsaları için "katliam" olabileceğini dile getiriyor.

Analistler Uyarıyor: Bitcoin ETF, Borsalar için

Kripto para topluluğu ABD'de spot Bitcoin ETF'in olası onayını hevesle beklerken bazı analistler, bunun kripto para borsaları için potansiyel olarak istenmeyen sonuçları tetikleyebileceği konusunda uyarıyor.

Birçok sektör gözlemcisi, spot BTC ETF'in 2024'ün başlarında işlem görmeye başlayabileceğini tahmin ediyor. Blockstream CEO'su Adam Back, Nisan ayında beklenen halving ile birlikte BTC fiyatının 100.000 dolara çıkabileceğine inanıyor.

Jan3 CEO'su Samson Mow gibi Bitcoin savunucuları; ABD'de bir spot Bitcoin ETF'inin onaylanmasının, BTC fiyatını 1 milyon dolara kadar çıkarabileceğini söyledi.

Analistler Uyarıyor: Bitcoin ETF, Borsalar için "Katliam" Olabilir!

Merkezi Kripto Borsaları Nasıl Etkilenecek?

Fakat ETF Store Başkanı Nate Geraci ve Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas'a göre; tahmin, merkezi kripto para borsaları için o kadar da iyimser değil.

Geraci, 17 Aralık'ta X'te (eski adıyla Twitter) ABD'de potansiyel spot Bitcoin ETF onayının kripto para borsaları için "katliam" olacağını yazdı.

Geraci'ye göre; perakende spot Bitcoin ETF alıcıları ve satıcıları, kurumsal ticari işlemlerden ve komisyonlardan yararlanacaklar. Öte yandan; Geraci, kripto borsalarının perakende kullanıcılarının ise perakende ticari işlemlere ve komisyonlara sahip olacaklarını belirtti ve bunların spot Bitcoin ETF ile rekabet edebilmeleri için kendilerini geliştirmeleri gerektiğini vurguladı.

Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas, spot Bitcoin ETF ticaretinin yüzde 0,01'e mal olacağını, bunun da ETF ticaretinin ortalama ücreti olduğunu vurguladı.

Buna karşılık Coinbase gibi borsalardaki işlem maliyetleri; kripto para birimine, işlem boyutuna ve işlem çiftlerine bağlı olarak yüzde 0,6'ya ulaşıyor.

Balchunas, onaylandıktan sonra spot Bitcoin ETF'in kripto para endüstrisinde daha fazla fiyat rekabeti yaratacağına ve Super Bowl gibi etkinliklerde hizmetlerinin reklamını yapmak için büyük miktarda para harcayan borsalardan yatırımcılara parayı geri getireceğine inanıyor.

Geçmişte Coinbase, gelirinin çoğunu işlem ücretlerinden elde ediyordu. Coinbase, 2022'de kurumsal ve bireysel yatırımcılardan 2,4 milyar dolar işlem ücreti elde etti ve bu, 3,1 milyar dolarlık toplam net gelirinin yüzde 77'sini oluşturdu.

Fakat firma, gelir akışlarını abonelikler gibi diğer gelir getirici hizmetlere aktif olarak çeşitlendirerek ücretlere olan bağımlılığını azaltmaya çalışıyor.​

Analistler Uyarıyor: Bitcoin ETF, Borsalar için "Katliam" Olabilir! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar