Anasayfa Bitcoin Analistlerden Bitcoin ETF Yorumu: Başka Seçenekleri Yok!

Analistlerden Bitcoin ETF Yorumu: Başka Seçenekleri Yok!

Bitcoin

JPMorgan analistlerine göre; SEC'in, spot Bitcoin ETF'lerini onaylamaktan başka seçenekleri bulunmuyor.

Analistlerden Bitcoin ETF Yorumu: Başka Seçenekleri Yok!

Grayscale'in geçen hafta ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na karşı kazandığı zaferin ardından önde gelen finans kurumları ve bireyler, spot Bitcoin ETF'lerinin kaçınılmaz olduğuna inanıyor.

Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki JPMorgan analistleri; federal menkul kıymetler düzenleyicisinin, spot Bitcoin ETF'lerini onaylamaktan başka bir seçeneğinin olmadığını düşünüyorlar.

SEC, aralarında BlackRock, Fidelity Investments ve Invesco gibi köklü finans kuruluşlarının da bulunduğu çeşitli şirketlerin spot Bitcoin ETF'lerine ilişkin kararlarını Ekim ortasına kadar erteledi.

Araştırma notlarında analistler; SEC'in, Grayscale'in "GBTC (Grayscale Bitcoin Trust) ürününü spot Bitcoin ETF'ye dönüştürme" teklifini reddetmesinin, vadeli işlemlere dayalı ETF'lere yönelik önceki onaylarının tersine çevrilmesini gerektireceğini vurguladılar. Ayrıca, böyle bir hareketin SEC için son derece yıkıcı ve potansiyel olarak utanç verici olacağını ve bunun olası görünmediğini belirttiler.

Analistlerden Bitcoin ETF Yorumu: Başka Seçenekleri Yok!

Aynı Anda Birden Fazla Başvuru Onaylanabilir!

Bu nedenle analistler; SEC'in, Grayscale'inki de dâhil olmak üzere birkaç varlık yöneticisinden gelen ve hala beklemede olan spot bitcoin ETF başvurularını onaylamak zorunda kalmasının daha olası göründüğünü eklediler. Bu erteleme, muhtemelen herhangi bir başvuru sahibine ilk hamle avantajı sağlamak yerine aynı anda birden fazla spot bitcoin ETF başvurusunun onaylanmasına işaret ediyor.

31 Ağustos'ta SEC, önerilen kural değişikliğini değerlendirmek için yeterli zamana ihtiyaç duyacağını ekleyerek yedi spot Bitcoin ETF'sinin tümü hakkındaki kararını erteledi. SEC'in bir sonraki incelemesi, Ekim 2023 ortasını beklemektedir.

Bu konuda yorum yapan JPMorgan analistleri, şunları ekledi: 

Bu durum, ETF ücretleri açısından daha fazla rekabete olanak sağlayacağından yatırımcılar için faydalı olabilir. Grayscale, GBTC'yi dünyanın en büyük spot Bitcoin ETF'sine dönüştürülmek üzere onay alması halinde muhtemelen ücretleri düşürmek için daha büyük bir baskıyla karşı karşıya kalacaktır.

Kaynak: CoinGape

Analistlerden Bitcoin ETF Yorumu: Başka Seçenekleri Yok! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Boğa Piyasası (Bull Market) Nedir?
Rehber Hüseyin Özlan
SEC'in Gönderdiği Wells Bildirimi (Wells Notice) Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Ethereum Enterprise Alliance: İş Dünyasında Blok Zincir Devrimi
Rehber Banu Fırıncılar
Bitcoin ETF Nedir?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Birimleri Neye Göre Yükselir?
Rehber Burak Atik