Anasayfa Bitcoin Analistlerden Spot Bitcoin ETF Tahmini: 55 Milyar Dolara Kadar...

Analistlerden Spot Bitcoin ETF Tahmini: 55 Milyar Dolara Kadar...

Bitcoin

Analistlere göre; spot Bitcoin ETF, ilk günde 3 milyar dolar ve beş yılda 55 milyar dolara kadar giriş görebilir.

Analistlerden Spot Bitcoin ETF Tahmini: 55 Milyar Dolara Kadar...

Yatırımcılar, önde gelen kripto para biriminde yeni bir kurumsal talep dalgasını tetikleyeceği öngörülen spot Bitcoin ETF'i için düzenleyici onayı merakla bekliyorlar.

Reuters tarafından Salı günü yayınlanan bir rapora göre, piyasa oyuncuları arasında böyle bir fon için potansiyel nakit girişini tahmin etmek tartışma konusu olmaya devam ederken, tahminler ilk gününde 3 milyar dolardan beş yıl içerisinde şaşırtıcı bir şekilde 55 milyar dolara kadar değişiyor.

ETF sağlayıcısı Roundhill Investments'ın Baş Strateji Sorumlusu Dave Mazza, medya kuruluşuna verdiği demeçte, altın piyasasıyla paralellik kurarak spot ETF'lerin onaylanmasının Bitcoin piyasasının görünümünü değiştirme potansiyeline sahip olduğunu söyledi.

Mazza, 2006'da ilk altın ETF'inin ya da 2021'de Bitcoin vadeli işlem ETF'inin yarattığı etkiye benzer şekilde, ilk spot Bitcoin ETF'lerinin piyasaya sürülmesiyle birlikte satın alma faaliyetlerinde bir artış yaşanacağını öngörüyor.

BlackRock ve Fidelity gibi önde gelen yatırım devlerinin yanı sıra Grayscale gibi kripto odaklı firmalar da spot Bitcoin ETF'leri için başvuruda bulundu.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), şu anda yeni spot Bitcoin ürünleri için sekiz ila on başvuruyu inceliyor ancak kararların zamanlamasına ilişkin ayrıntılar hala belirsiz.

ETF'leri çevreleyen iyimserliğe rağmen, kripto paralara şüpheyle yaklaşan ve bu yeni yatırım araçlarına ilgi duymadığını ifade eden geleneksel yatırımcılar da var.

Lexington, Massachusetts'teki Coromandel Wealth Management'ta yatırım danışmanı olan George Gagliardi, "Müşterilerimin parasının bir kuruşu bile bu yanlış yatırımlara girmeyecek." dedi.

Analistlerden Spot Bitcoin ETF Tahmini: 55 Milyar Dolara Kadar...

Bitcoin, Spot ETF İyimserliğiyle Birlikte Yükseliyor

Spot Bitcoin ETF'inin piyasaya sürülmesine ilişkin iyimserlik, kripto piyasalarında son dönemde yaşanan ve Bitcoin'in Mayıs 2022'den bu yana en yüksek seviye olan 35.198 dolara ulaştığı ralliyi körükledi.

Bununla birlikte yatırımcılar ve analistler tarafından kullanılan çeşitli metrikler nedeniyle bir ETF'e olan talebi tahmin etmek zordur. Kripto firması NYDIG, spot Bitcoin ETF'ine olan talebi yaklaşık 30 milyar dolar olarak tahmin ediyor. Hesaplamaları, altın ve Bitcoin ETF piyasalarının büyüklüklerini karşılaştırmayı ve göreceli oynaklıklarını ayarlamayı içeriyor.

Fakat Strategas Securities'de ETF stratejisti olan Todd Sohn, ETF piyasasına giren yepyeni bir varlık sınıfı için talep seviyesini doğru tahmin etmenin zorluğunu kabul ediyor.

Vadeli işlem sözleşmelerine bağlı mevcut Bitcoin ETF'leri, fiyat hareketlerini tam olarak takip etmiyor. Vadeli işlem sözleşmelerinin yenilenmesiyle ilgili maliyetler, getirileri aşındırarak yatırımcılar için daha az cazip hale gelebiliyor.

Spot Bitcoin ETF'i için başvuruda bulunan Valkyrie Funds'ın yatırım şefi Steven McClurg, talebi ölçmenin bir yolunun, doğrudan Bitcoin tutan açık uçlu özel bir tröst olan Grayscale Bitcoin Trust'ın (GBTC) büyüklüğünü analiz etmek olduğunu öne sürüyor. McClurg'a göre; GBTC'nin 3,2 milyar dolar olan mevcut piyasa değeri, spot Bitcoin ürünü için ilk talebi temsil edebilir.

Bitcoin ETF'i, Büyük Yatırımcıların Talebini Tetikleyebilir

Savunucular, toplu olarak yaklaşık 46,5 trilyon doları yöneten mali danışmanların, emeklilik fonlarının ve diğer para yöneticilerinin spot Bitcoin ETF'i için önemli bir talep kaynağı olabileceğine inanıyor.

SEC onayını bekleyen bir spot Bitcoin ETF'i olan VanEck'in Dijital Varlıklar Araştırma Başkanı Matthew Sigel; BlackRock'ın piyasaya girmesi halinde banka ve finansal danışmanların bir kısmının, fonu platformlarına ekleyeceğini tahmin ediyor.

Bitwise Investments CEO'su Matthew Hougan, bu tür ETF'lerin halihazırda mevcut olduğu Kanada gibi küçük pazarlarda gözlemlenen talebe dayanarak, spot Bitcoin ETF'lerinin ilk beş yıl içerisinde 55 milyar dolar çekeceğini tahmin ediyor.

Önemli bir talep potansiyeline rağmen, bu hareketten pay almak için yarışan tüm varlık yöneticilerinin uzun vadede başarılı olması mümkün değil.

Hougan, "Hepsi başarılı olacak mı? Elbette hayır. En iyi pazarlamaya sahip olanlar başarılı olacak ancak yarısı iki yıl içerisinde yok olacak." dedi. 

Kaynak: Cryptonews

Analistlerden Spot Bitcoin ETF Tahmini: 55 Milyar Dolara Kadar... içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar