Anasayfa Analiz

Analiz Sıkça Sorulan Sorular

Coin analiz nedir? Coin analizi kripto para birimlerinin teknik ve temel analizinin yapılmasıdır. Teknik analiz fiyat hareketlerini izleyerek gelecek hareketi tahmin etmektir. Temel analiz ise bir kripto para projesinin özelliklerini araştırarak yapılır.

Coin analizi nasıl yapılır? Bunu yapmak için ilk olarak çok fazla araştırma yapmak gerekir. Teknik analiz yapmak için indikatörler, mum çubukları gibi grafik okuma bilgisine sahip olmak gerekir. Temel analiz yapabilmek için doğru kaynakların nereden elde edilebileceği bilinmeli ve daha sonra bu kaynaklar doğru ve tarafsız bir şekilde yorumlanmalıdır.

Coin analiz uygulamaları: Gelişen teknoloji sayesinde internet üzerinde kullanılabilecek bazı coin analiz uygulamaları vardır. Bu tarz uygulamalar %100 etkili olmasa da doğru yorumlandığı takdirde yatırımcılara fayda sağlayabilir. Yine de coin analiz uygulamaları kullanmadan önce kripto paraların ne olduğu ve analizinin nasıl yapıldığı bilinmelidir.

Coin analiz programları arasında ilk sırada gelen program TradingView’dür. TradingView internet sitesinde bir trader’ın isteyebileceği her türlü analiz aracını bulabilirsiniz. Bu araçların ne olduğunu ve nasıl kullanıldığı öğrendikten sonra analiz yapmaya başlayabilirsiniz. İsterseniz yorumlar kısmında diğer trader’lardan bilgi alabilirsiniz.

Coin analiz siteleri arasında popüler analistlerin Twitter sayfaları, kripto para haber siteleri ve kripto para fiyat tahmin siteleri bulunmaktadır. Bu tarz yerlerden elde edilen analizler her zaman ikinci ve hatta üçüncü kez gözden geçirilmeli ve bir trader’ın kendine ait yatırım stratejine uyarlanmalıdır. Hiçbir analiste ve analize körü körüne güvenilmemelidir.

Coin analiz Telegram gruplarını kolayca Telegram’da bulabilirsiniz. Koinbox Teknik Analiz Telegram sayfasına katılarak en güncel Bitcoin ve altcoin analizlerine erişebilirsiniz.

Coin analiz öğrenmek kolay bir süreç değildir. Coin analiz öğrenmek için ilk olarak bilgiye aç olunmalı ve kitap okumayı sevmek gerekmektedir. Dünya genelindeki başarılı trader’ların yazmış olduğu kitapları okuduktan sonra çeşitli varlıklar üzerinde analiz denemeleri yapılmalıdır. En son aşama coin analiz bilen bir trader olasılıklarını hesaplayarak, kaybetmeyi göze alabileceği bir miktar ile tarafsız bir şekilde alım ve satım yapabilir.

Coin analiz grafik okumayı öğrenmek için ilk olarak mum çubukları, Fibonacci çizgileri, destek ve direnç seviyeleri, likidite alanları ve hareketli ortamalar gibi en çok kullanılan coin analiz grafik okuma terimleri öğrenilmelidir. Bu temel araçları kullanmayı ve okumayı öğrendikten sonra metrikler ve formasyonlar gibi diğer coin analiz yöntemlerine geçiş yapabilirsiniz.

Mana coin 10 dolar olur mu? Decentraland (MANA) son zamanlarda manşetleri süsleyen bir kripto para oldu. Kısa vadede Mana coin fiyatının 10 doların üzerine çıkma ihtimali düşük olsa da uzmanlar Metaverse alanının ilerleyen yıllarda dev bir sektör olacağını düşündüğünden dolayı MANA fiyatı 10 dolara çıkabilir.

16 BNB coin yakımı ne zaman? 1 yıldan biraz daha uzun bir sürede yaklaşık %1.000 değerlenen Binance Coin (BNB) belirli aralıklarla yakılmaktadır. 16. BNB coin yakımı ise 18 Temmuz 2021’de tamamlandı. O tarihte 1.296.728 adet BNB coin yakımı gerçekleşti.

Holo coin hedefi olarak 3 fiyat tahmin sitesinin uzun vadeli Holo coin hedefine bakalım.

Holo coin fiyat tahmininde TradingBeasts, Holo coin fiyatının 2022'nin sonunda 0,005 dolara ulaşacağını ve 2024'ün sonunda 0,0084 dolara yükseleceğini tahmin ediyor.

DigitalCoin tahmin sitesi Holo coin tahmininde muhafazakâr bir yükseliş görüşüne sahip. Site 2022'de fiyatın 0,005 dolara ve 2023'te 0,0054 dolara çıkacağına inanıyor. 2025'te ise fiyatın en fazla 0,0073 doları göreceğini ve 2030'da Holo coin hedefinin 0,018 dolar olacağını söylüyor.

WalletInvestor'ın Holo coin fiyat hedefi, HOT'u kötü bir kısa vadeli yatırım olarak değerlendiriyor. 12 ay içinde Holo coin fiyatının 0,0002 dolara düşebileceğini iddia ediyor.

Coin temel analiz yapmanın ilk adımı kripto para alanında bulunan projeler taramaktır. Başarılı olabileceğini düşündüğünüz bir kripto para projelerini bulduktan projenin takımını, ağını, white paper’ını, eko sistemini, tokenomics verilerini ve güvenlik önlemleri gibi özelliklerini araştırmak gerekir. Bundan sonra yapılacak yatırımın boyutu ve hedefi belirlenir. Son olarak söz konusu yatırım ya proje kriptosundan alınarak yapılır ya da projenin geliştirici şirketine yatırım yapılır. Temel analiz genellikle uzun vadeli yatırımcılar için tavsiye olunur.

HOT ne projesi? HOLO (HOT) projesi blockchain teknolojisinin kullanımını gerektirmeyen merkezi olmayan uygulamaları geliştirmek için bir çerçeve olan HOLO kullanılarak oluşturulmuş merkezi olmayan uygulamaları barındırmak için eşler arası dağıtılmış bir platformdur.  HOT projesinin amacı, daha geniş internet ile HOLO ağı kullanılarak oluşturulan uygulamalar arasında bir köprü görevi görmektir.

Peki, Holo ne üretiyor? Projenin resmî belgesine göre HOLO, blockchain dünyası ile günlük kullanıcılar arasında bir köprü görevi görecek şekilde tasarlanmıştır. Proje, ana akım kullanıcılar için internette eşler arası (P2P) uygulamalarını barındırma yeteneği de dahil olmak üzere “kripto para uygulamaları ve kripto para birimlerinin alanında büyük bir değişime olanak tanıyacağını” iddia ettiği birkaç yeniliğe sahiptir.

Holo hangi şirketin? Her ikisi de deneyimli sözleşme kodlayıcıları olan Arthur Brock ve Eric Harris-Braun tarafından HOLO projesi kuruldu. Bu iki kurucu, proje üzerinde ilk olarak Aralık 2016'da gelecekteki bir P2P ekonomisine güç sağlamak için tasarlanmış bir araç ve teknoloji geliştiricisi olan MetaCurrency Projesi'nin bir parçası olarak başladı. Holo, kısmen, kurucuların daha önce üzerinde çalıştığı ve dApp'ler için bir P2P çerçevesi olan Ceptr'den sonra modellenmiştir.

En popüler kripto para tahminleri arasında Bitcoin fiyatının stoktan akışa modelinin tahmini yer almaktadır. Bu model BTC fiyatının ilerleyen yıllarda 1 milyon dolara çıkacağını ön görmektedir. İlk yaratılışından beri kısaltması S2F olan bu model herhangi bir yanılma görmemiştir. 

Bu tahmin dışında uzmanlar Bitcoin fiyatının bu yıl 100 bin ila 80 bin dolara arasına çıkacağını tahmin ediyor. Ethereum açısından ise ilk tahmin 5.000 dolarda bulunuyor.

Kripto para yatırım tavsiyelerinden ilk bilinmesi gereken tavsiye “Kaybedemeyeceğiniz bir miktar ile yatırım yapmamaktır.” İkinci tavsiye ise “Bir analiz yapmadan önce tamamen dinç ve tarafsız olmaktır. Unutmayın en profesyonel trader’lar bile zaman zaman kayıp elde etmişlerdir.

Yükselecek coinlerin hangileri olduğu temel analiz ve teknik analiz yapılarak tespit edilebilir. Teknik analiz grafikler üzerinde çalışmaktır. Temel analiz ise bir projeyi tamamıyla araştırmayı içerir. Bu iki yöntem ile hangi coinin yükselebileceğini bir noktaya kadar tahmin edebilirsiniz.