Anasayfa Altcoin Ankete Dikkat: Dogecoin, PoS Mekanizmasına mı Geçiyor?

Ankete Dikkat: Dogecoin, PoS Mekanizmasına mı Geçiyor?

Altcoin

Dogecoin'in proof of stake (PoS) konsensüs mekanizmasına muhtemel geçişi ile ilgili yapılan bir ankette son durum nedir? İşte oy oranları...

Ankete Dikkat: Dogecoin, PoS Mekanizmasına mı Geçiyor?

Staking'e izin veren ağlar, proof of stake (PoS) mutabakat mekanizması uygular. Şu anda yatırımcılar; Ethereum, Cardano, Polygon, Solana, BNB, Tron, Polkadot, Cosmos, Avalanche vb. dâhil olmak üzere çeşitli varlıkları stake edebilirler.

Staking Rewards'a göre; ilk 10 varlık için (piyasa değerine göre) yıllık ödüller, yüzde 2 ila yüzde 20 arasında değişmektedir.

Dogecoin, blockchain'deki işlemleri doğrulamak için proof of work (PoW) mutabakat mekanizmasını kullanır. Sonuç olarak bu varlık, geleneksel merkeziyetsiz yöntemle stake edilemez.

Metallicus CEO'su ve FBBT Holdings'in Kurucu Ortağı Marshall Hayner, kısa bir süre önce X'te (eski adıyla Twitter) kullanıcılara Dogecoin'de bu seçeneğin mevcut olması halinde stake edip etmeyeceklerini soran bir anket yayınladı. Oy veren 2.200 kişinin yüzde 60.1'inin DOGE staking'den yana olmadığı görüldü. 

PoS, Dogecoin için Uygun Bir Seçenek mi?

Kripto topluluğundan insanlar, PoS'a karşı şüpheciliklerini defalarca dile getirdiler. İnsanların bir kısmı, PoS sisteminin "zenginler tarafından yönetilmekten" başka bir şey olmadığına çünkü sermaye dağılımının büyük ölçüde en üst kaymak tabakaya yönlendirilmiş olduğuna inanıyor. Diğerleri ise PoS dışında başka seçeneklerin de olduğunu ve projelerin bunları da keşfetmesi gerektiğini belirtiyor.

Ankete Dikkat: Dogecoin, PoS Mekanizmasına mı Geçiyor?

Staking, genellikle tokenlerin belirli bir süre boyunca kilitlenmesini gerektirir. Bu da tokenlerin transfer edilmesini veya piyasada aktif likidite sağlamasını yasaklar. Sonuç olarak insanlar, staking oranı ne kadar yüksekse temel blockchain için kullanım alanlarının o kadar az olduğu görüşündedir.

DOGE, işlemler için kullanıldığından birçok kişi, bu varlığı stake etmenin mümkün olmadığının altını çizdi. 

Dogecoin geliştiricisi Mishaboar da bu teklife karşı çıkarak Dogecoin'in proof of stake'e geçmesi halinde kendisinin projeden uzaklaşabileceğini belirtti. Arzın büyük bir kısmı borsalarda tutulduğunda PoS'un mantıklı bir yaklaşım olmadığını söyleyen Mishaboar, şunları ekledi:

Alternatif mutabakat mekanizmaları üzerine yapılan araştırmalar sorumlu bir şekilde, sağlam verilere dayanılarak ve abartıdan kaçınılarak yapılırsa sorun teşkil etmez.

Ancak görünen o ki PoS zincirlerinin çoğu yetersiz kalıyor, aşırı derecede merkezileşiyor ve büyük çantalar taşıyan zengin geliştiriciler tarafından yönetiliyor, feci şekilde başarısız oluyor ve/veya kullanımı tam bir eziyete dönüşüyor.

Mishaboar, PoS'un bir para birimi için en büyük avantajlarından birinin de düşük enerji kullanımı ve daha hızlı işlemler olduğunu ancak bunun çoğu işlem için esasen gerekli olmadığına dikkat çekti. Aksine hız isteyenler için bu; ödeme kanalları, ödeme sağlayıcıları ile entegrasyon vb. diğer çözümlerle sağlanabilir.

Geleneksel olarak stake edilmiş tokenler, yeni işlemlerin meşruiyetinin garantörü olarak hareket eder. Sonuç olarak topluluktan uzmanlar, projelerin neden PoS'a geçmesi gerektiğini defalarca dile getirdi. Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, geçtiğimiz günlerde Dogecoin'in bir noktada bu mekanizmaya geçiş yapmasını beklediğini söyledi ve ekledi:

PoS olgunlaştıkça meşruiyetinin artmasını bekliyorum.

Ankete Dikkat: Dogecoin, PoS Mekanizmasına mı Geçiyor? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Binance Nedir? Binance Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
Paribu Nedir? Paribu Güvenilir mi?
Rehber Hüseyin Özlan