Bitcoin Haberleri

Ankete Göre Salvadorluların Çoğunluğu BTC’ye Para Birimi Olarak Şüphe Duyuyor

Yeni bir ankete göre, Başkan Nayib Bukele'nin ülkesinde yasal ödeme aracı olarak kripto para birimini benimsemesi, Salvadorluların çoğu tarafından derin bir anlayışla karşılanmadı. Ankete katılanların neredeyse yarısı Bitcoin hakkında hiçbir şey bilmediklerini kabul ederken, üçte ikisi kripto parayla ödeme almaya hazır değil.

Salvadorluların Yarısı Bitcoin Kabulü ‘Hiç Doğru Değil’ Diyor

Başkan Bukele’nin kripto dostu politikasına bir darbe olarak, Perşembe günü yayınlanan anket sonuçları, El Salvador’daki insanların yaklaşık %54’ünün bitcoin (BTC) benimsenmesini “hiç doğru değil” olarak gördüğünü gösterdi. Bir diğer %24 ise bunun “sadece biraz doğru” olduğunu söyledi. Hükümetin kripto hareketini %20’den daha azı tamamen onayladı.

Ankete Göre Salvadorluların Çoğunluğu BTC'ye Para Birimi Olarak Şüphe Duyuyor
Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Twitter.

Reuters’in bildirdiğine göre, anket Francisco Gavidia Üniversitesi’ne bağlı Disruptiva tarafından yapıldı . Anketör, 1 ve 4 Temmuz arasında Orta Amerika ülkesinde 1.233 kişiye ulaştı ve çalışmanın %2.8’lik bir hata payı var.

El Salvador, yıllardır ulusal para birimi olarak ABD dolarını kullanıyor ancak geçen ay Kongre, Bukele’nin kripto para birimini benimseme yönündeki baskısını destekledi. Milletvekilleri , dünyada bunu yapan ilk ülke olan ülkede bitcoin (BTC) resmi para birimi statüsü veren yasayı onayladı.

Başkan Bukele, yurtdışında yaşayan Salvadorlulardan gelen havaleleri kolaylaştırmanın bir yolu olarak bitcoin’i de teşvik ediyor. Ancak anket, ülke nüfusunun büyük bir bölümünün, %46’sının kripto para birimi hakkında “hiçbir şey” bilmediğini gösterdi. Ankete katılanların bir diğer %65’i ise kripto parayla ödeme almaya istekli olmadıklarını belirtti.

İlgili İçerik: Bitcoin (BTC) Nasıl Alınır? 5 Adımda Satın Alma Rehberi

Disruptiva’nın Bilim, Teknoloji ve Yenilik Enstitüsü başkanı Oscar Picardo, anketin sonucunu sunan bir etkinlik sırasında şunları söyledi:

Bu, dijital dönüşüm konusunda riskli bir bahis.

Salvador Kongresi’ndeki 39 yaşındaki Nayib Bukele’nin destekçileri, Haziran ayı başlarında Bitcoin’i (BTC) “sınırsız” bir yasal ihale haline getiren yasa tasarısını onayladı. O zamandan beri, benzersiz karar, kripto dostu hareketin ülke ekonomisini nasıl etkileyeceği konusunda endişelerle karşılandı.

IMF uyardı, Dünya Bankası ise “makroekonomik mali ve hukuki bir takım konularda reddetti kripto para teknik uygulaması El Salvador yardımcı olmak. Geçen hafta ABD Dışişleri Bakanlığı, başkanı Bitcoin’in “iyi düzenlenmiş” olmasını sağlamaya çağırdı.

Disruptiva anket sonuçları hakkında ne düşünüyorsunuz? Konuyla ilgili düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşın.

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu