Anasayfa Rehber Ankr Coin Nedir?

Ankr Coin Nedir?

Rehber

Zincirler arası ve çoklu zincir fırsatları sunan, Web3 ekosistemine fayda sağlayan Ankr nedir? ANKR Coin nedir? Nasıl kullanılır?

Ankr Coin Nedir? Fiyatı, Grafikler, Piyasa Değeri

Kolay ve hızlı bir şekilde merkezi olmayan uygulamalar (dApp'ler) oluşturmak, ekosistemin Earn programından pay almak ve blockchain barındırma hizmeti gibi özel çözümler almak isteyenler dikkatini versin çünkü “Ankr” tam da bunu vadediyor. İster bir geliştirici, ister kripto para yatırımcısı olun, Ankr'nin size sunacağı birçok hizmet var. O zaman, gelin birlikte bu projede daha ne yapabiliriz ona bakalım. Ankr projesi nedir? Projenin yerel tokeni ANKR Coin nedir? gibi tüm soruların cevabı için okumaya devam edin.

Ankr Nedir?

Ankr, staking ve merkezi olmayan uygulama (dApp) geliştirmeyi sağlayan, merkezi olmayan finans (DeFi) platformuna sahip, blockchain tabanlı çapraz zincir (cross-chain) alt yapısıdır. Esasında Ankr, kolay ve uygun fiyatlı blok zinciri düğümlerine barındırma hizmeti sağlamak için paylaşılan kaynakları kullanan bir çözüm olarak ortaya çıkar.

Dağıtılmış defter teknolojisine dayalı, merkezi olmayan protokol ve sistemleriyle Web3’ü geliştirmeye yönelik şekilde tasarlanmış ve geliştirilmiş Ankr’nin ana amacı; merkezi otorite ve aracılara olan ihtiyacı kaldırmaktır.

Ankr Nedir?

Ankr ağında tüm Hisse Kanıtı (PoS) tokenlerini stake edebilirsiniz. Proje şu anda Polygon (MATIC), Ethereum (ETH), BNB Chain, Avalanche (AVAX), Polkadot (DOT) ve Kusama (KSM) üzerinde staking'i desteklemektedir. Basitleştirilmiş bir doğrulayıcı deneyimi için aylık bir ücret ödeyerek ANKR'yi Ethereum 2.0 düğümlerini çalıştırmak için de kullanabilirsiniz.

Ankr Projesinin Kurucuları Kimlerdir?

Ankr, UC Berkeley'den iki eski üniversite oda arkadaşı - Chandler Song ile Ryan Fang - ve eski bir Amazon bilgisayar mühendisi olan Stanley Wu tarafından 2017 yılında kuruldu.

Kurucu ortak Chandler Song, Stanley Wu’nun menajeri olduğu Amazon Web Services'ta mühendis olarak çalıştı. Diğer kurucu ortak Ryan Fang ise Morgan Stanley'de yatırım bankacısı olarak çalıştı. Song, Fang ve Wu, işten çıktıkları bir gece, Kullanışlı Çalışma Kanıtı (PoUW) hakkında bir makaleyi tartıştılar. Tartışmanın sonuncunda, Song'un CEO, Fang'in COO ve Wu'nun CTO olduğu “Ankr” ortaya çıktı.

Kullanışlı Çalışma Kanıtı (Proof of Useful Work, PoUW), blok zincirinin verimliliğini ve güvenliğini artırmak için kullanılan yeni bir blockchain konsensüs mekanizmasıdır.

Song, Ryan Fang'i 2014 yılında birinci sınıftayken Bitcoin (BTC) ve Blockchain teknolojisi ile tanıştırdı ve onu, birlikte 22 Bitcoin (BTC) satın almaya ikna etti. 2017 yılında ise toplam Bitcoin miktarı, ANKR projesini finanse etmeye yardımcı oldu.

Ankr ekibi, 16 farklı ülkeden, Web3 uygulamalarına ve stake protokollerine kolay erişim sağlamak için çalışan insanlardan oluşmaktadır. Ekip, kuruluşundan bu yana, işlevsel bir Web3 altyapısı oluşturmaya çalışan küresel bir profesyonel proje haline geldi.

Ankr Nasıl Çalışır?

Ankr bir blockchain değildir, araç paketi mantığıyla çalışır. Ankr Coin projesi 2 ana özellikten oluşur:

Düğüm Altyapısı

Ankr, merkezi olmayan finans (DeFi) platformlarına, NFT projelerine, blockchain oyunlarına ve her türden merkezi olmayan uygulamalara (dApp) fayda sağlar. Tüm dünyadaki isteklere hizmet veren çok sayıda yüksek performanslı bağımsız düğüme sahip olmak, tüm bu uygulamaların blok zincirlerine daha hızlı, daha ölçeklenebilir ve daha uygun fiyatlı erişim sağlayabileceği anlamına gelir.

Bir blok zinciri düğümü kurmak, teknik bilgi, zaman ve çaba gerektirir. Herkes, düğüm dağıtımını kendi başına yönetme becerisine sahip değildir. Özel bir düğüme ihtiyacınız varsa, Ankr uzaktan erişmeniz için bir tane başlatabilir. Ankr, istediğiniz zaman veri talep edebileceğiniz, dünyanın her yerinde bağımsız olarak çalışan düğümlerden oluşur. Ankr'nin API çözümleri, uygulama zaman çizelgelerini hızlandırırken aynı zamanda merkezi olmayan uygulamalara (dApp) zamanında ve doğru veriler sağlar.

StakeFi

Ankr, çeşitli blok zincirlerinde tokenleri stake etmek ve işlemlerin doğrulanmasına yardımcı olmak isteyen bireyler için katılım sürecini basitleştirir. Örneğin, bir düğüm kurmak ve sürdürmek için teknik yeterliliğe ihtiyaç duymanın yanı sıra, Ethereum 2.0 blok zincirinde doğrulayıcı olmak için 32 ETH staking gereklidir.

Ankr'nin StakeFi'sini kullanarak bireyler, otomatik olarak en yüksek getiriye sahip havuzlara yönlendirilen 0,5 ETH'ye kadar bahis yapabilirler. Platform gözetim altında değildir, yani kullanıcılar varlıklarını farklı bir platformda kilitlemek zorunda kalmadan cüzdanlarında tutabilirler. Buna karşılık, kullanıcılar merkezi olmayan finans uygulamalarına ve protokollerine erişmek için kullanılabilecek bir ETH ve ek ödüller alıyor.

ANKR Coin Nedir? Nasıl Kullanılır?

ANKR coin, ANKR üzerinde birden fazla işlevde kullanılan, değişim aracı olarak hizmet eden, hem Ethereum (ETH) hem de BNB Chain blok zincirlerinde üretilmiş ERC20 ve BEP20 tabanlı bir yardımcı program tokenidir. Staking, yönetim tekliflerine oy verme, bir düğümü çalıştırma, ANKR ekosisteminde merkezi olmayan uygulama (dApp) ve protokol dağıtımı gibi hizmetlere erişim için bir ağa katılım ve sabit gelir elde etme yöntemidir.

ANKR Coin Nedir? Nasıl Kullanılır?

ANKR coin ayrıca pay sahipleri ve ağ katılımcıları için ödül olarak dağıtılır. Tokenin en önemli özelliği, ANKR ekosistemine güç verirken, aynı zamanda kripto para piyasası üzerinde alınıp satılabilmesidir.

ANKR Coin Avantajları:

  • ANKR’de stake işlemlerinin hızlı olması
  • Premium hizmetler için ANKR token ile ödeme yapılması
  • Ankr'nin yönetişim mekanizmasında oy kullanabilmek için ANKR token ile ödeme yapılması
  • Karmaşık olan zincirler arası aktivitenin ANKR sayesinde daha kolay olması
  • Ekosistemdeki pay sahiplerine dağıtılan ödüllerde hak sahibi olma
  • Kazanılan tokenlerle yatırım yapabilme

ANKR Coin Fiyat ve Piyasa Değeri

ANKR Coin fiyat ve piyasa değeri, kripto para piyasasının dalgalı yapısı ve dış faktörler sebebiyle sürekli değişkenlik göstermektedir. Diğer birçok kripto para birimi gibi, ANKR coin arzı da maksimum 10 milyar ANKR kripto para arzı ile sınırlıdır. ANKR coin fiyatı, enflasyonla mücadele mekanizması olarak işlev gören 10 milyar ANKR tokeninin sınırlı arzını içeren çeşitli faktörlerden etkilenmektedir.

Ankr ekibi, altı gün içinde 15,9 milyon dolar topladıkları bir ön satış gerçekleştirdi. Ekip, halka açık satıştan da 2,75 milyon dolar toplayarak, toplamda 18,7 milyon dolar topladı. Sunulan maksimum arzdaki 10 milyar tokenin 3,5 milyarı ise dağıtıldı.

Tokenin tüm zamanlardaki fiyat değişkenliği aşağıdaki grafikte net olarak gösterilmektedir:

ANKR Coin Fiyat ve Piyasa Değeri

Yatırım konusuna gelince en büyük borsalar Binance, Bybit, BingX ve Bitget kullanarak ANKR token, Bitcoin (BTC) ve Tether (USDT) gibi kripto para birimleriyle işlem yapabilirsiniz.

Ankr ekosisteminde kullanıcılar, staking ürünlerini, altyapıyı ve daha fazlasını platformlarıyla entegre etmek için ihtiyaç duydukları her türlü özel çözümü bulabilirler. Günümüzde Ankr, en hızlı büyüyen merkezi olmayan altyapı sağlayıcıları arasındadır. Gelecekte geliştiriciler ve kullanıcılar için daha fazla hizmet eklemeye devam edecektir.

Ankr Coin Nedir? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)