Anasayfa Sektörel Apple'a Toplu Dava Açıldı: "P2P Ödemeleri Engelliyor" İddiası!

Apple'a Toplu Dava Açıldı: "P2P Ödemeleri Engelliyor" İddiası!

Sektörel

Kripto uygulamaları için P2P ödemeleri engellediği gerekçesiyle Apple'a toplu dava açıldı.

Apple'a Toplu Dava Açıldı:

Apple, "cihazlarındaki eşler arası ödeme seçeneklerini sınırlamak" ve "kripto teknolojisinin iOS ödeme uygulamalarına entegrasyonunu engellemek" için bir komplo kurduğunu iddia eden bir toplu dava ile karşı karşıya.

Venmo ve Cash App müşterileri tarafından 17 Kasım'da Kaliforniya Bölge Mahkemesi'nde açılan davada, Apple'ın PayPal'ın Venmo ve Block'un Cash App gibi popüler ödeme platformlarıyla rekabete aykırı anlaşmalar yaptığı iddia ediliyor.

Bu anlaşmaların, ödeme uygulamalarında merkeziyetsiz kripto para teknolojisinin kullanımını kısıtladığı ve bunun da kullanıcılar için şişirilmiş fiyatlara neden olduğu iddia ediliyor.

Bu anlaşmalar, merkeziyetsiz kripto para teknolojisinin mevcut veya yeni iOS Eşler Arası Ödeme uygulamalarına dâhil edilmesini engellemekle birlikte özellik rekabetini ve bundan kaynaklanacak fiyat rekabetini piyasa genelinde sınırlamaktadır.

Apple, Gücünü Kripto Ödemelerini Dışarıda Bırakmak İçin Kullanıyor

Dava, Apple'ı iPhone'lara ve iPad'lere yüklenen ve çalıştırılan tüm uygulamalar üzerinde tam kontrol sağlamak için App Store münhasırlığı ve web tarayıcısı teknolojisindeki sınırlamalar da dâhil olmak üzere teknolojik ve sözleşmeye dayalı kısıtlamalar kullanmakla suçluyor.

Davacılara göre; Apple, yeni iOS P2P ödeme uygulamalarını App Store'a giriş koşulu olarak kripto işlevselliğini hariç tutmaya zorlamak için bu kısıtlamalardan yararlanıyor.

Sonuç olarak tüketiciler, şişirilmiş ücretlere maruz kalıyorlar. Davacılar, Apple'ın iddia edilen rekabete aykırı davranışının neden olduğu aşırı ücretler ve aşırı ücretlendirme için zararlarını karşılamaya çalışıyorlar. 

Toplam 58 sayfadan oluşan toplu dava, eşler arası ödeme uygulamalarının ve merkeziyetsiz kripto para birimlerinin tarihi ve büyümesi hakkında kapsamlı bir açıklama sunuyor.

Nisan ayında Dokuzuncu Daire Temyiz Mahkemesi'nin Apple'ın, "uygulamaların kullanıcıları Apple dışı ödeme çözümlerine yönlendirmesini yasaklayarak Kaliforniya'nın rekabet yasalarını ihlâl ettiğine" karar verdiğini belirtmek gerekir.

Apple'a Toplu Dava Açıldı:

Kripto Uygulamaları, App Store'da Kalma Mücadelesi Veriyor

Apple'ın yönergeleri, uygulama geliştiricilerinin işlem gelirlerinin yüzde 30'unu paylaşmalarını gerektiriyor. Bu durum, iOS kullanıcılarına hizmet sunmaya çalışan ve NFT alımlarını mümkün kılanlar da dâhil olmak üzere kripto firmaları için bir engel teşkil ediyor.

Bildirildiği üzere Apple, Bitcoin dostu sosyal medya uygulaması Damus'u hizmet şartlarını ihlâl ettiği gerekçesiyle App Store'dan kaldırdı. Uygulama, içerik oluşturucuların Lightning Network aracılığıyla Bitcoin şeklinde bahşiş almalarına imkân tanıyan bir bahşiş özelliğine sahip.

Apple, geliştiricilerin, işlemler Apple üzerinden yapılmadığı sürece ek uygulama içi içerik satmalarını yasakladığı için bu özelliği kurallarının ihlâli olarak değerlendirdi. Bu sayede teknoloji devi yüzde 30'luk bir pay alıyor.

Ekim ayında popüler Ethereum cüzdanı MetaMask da geri yüklenmeden önce kısa bir süreliğine Apple'ın App Store'undan kaldırılmıştı. 

Kaynak: Cryptonews

Apple'a Toplu Dava Açıldı: "P2P Ödemeleri Engelliyor" İddiası! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar