Anasayfa Rehber Aptos Coin Nedir?

Aptos Coin Nedir?

Rehber

Aptos Coin nedir? Projenin yükselişinin arkasında ne var? Aptos Coin çalışma sistemi, grafiği, geleceği ve daha fazlası burada...

Aptos Coin Nedir?

Aptos Coin Nedir?

Bitcoin’in ortaya çıkmasından bu yana çok sayıda kripto projesi ile birlikte blockchain teknolojisi hayatımıza girdi. Blockchain dünyası potansiyel olarak kafa karıştırıcı, gizemli ve teknik dil ile dolu olduğundan bazı geliştiriciler arasında sınırları aşacak ve kriptonun anaakım benimsenmesine öncülük edecek bir blockchain oluşturulabileceğine dair bir umut var olabilir. Böyle bir blockchain olan Aptos, kendisini Web3 kullanıcı deneyimini yeniden tanımlayan uygulamalar ve ürünler geliştirmeye adadığına dikkat çekiyor.

Aptos, ölçeklenebilir olmayı hedefliyor. Bu da işlerin normalde daha yoğun olması halinde yavaşlamayacağı anlamına geliyor. Böylece insanların paradan ve zamandan tasarruf etmelerini sağlarken güvenli ve güvenilir olmayı amaçlıyor.

Teknik incelemede; blockchainin son üç senede dünya genelinde 350’den fazla geliştirici tarafından oluşturulduğu ifade ediliyor. Söz konusu blockchainin; konsensüs, sistem güvenliği, merkeziyetsizlik, akıllı sözleşme tasarımı ve performans konularında eşsiz yenilikler sunduğu belirtiliyor. Bu teknolojilerin kombinasyonunun, Web3’ü kitlelere ulaştırmak üzere temel bir yapı taşı sağlayacağı da aktarılıyor.

Aptos Labs, projenin arkasındaki ekip olarak karşımıza çıkıyor. Geliştiriciler, stratejistler ve mühendislerden oluşan ekip, Mo Shaikh ve Avery Ching tarafından yönetiliyor. Shaikh ve Ching’in, Diem blockchain projesinde beraber çalışırken tanıştıkları biliniyor. Ölçeklendirme ürünlerinde uzmanlaşan Shaikh, özel sermaye ve risk sermayesi piyasalarında tecrübeye sahiptir. Ching ise Meta’daki başlıca yazılım mühendislerinden biri olurken çok sayıda yenilikçi ve heyecan verici geliştirme projesine öncülük etmiştir.

Meta’nın Diem projesini durdurması üzerine Shaikh ve Ching, Aptos Labs şirketini kurmak üzere bir araya geldi. Mümkün olan en güvenli ve güvenilir ağı oluşturmaya odaklanan şirket, iki finansman turunda 350 milyon dolardan fazla finansman sağladı. Aptos, Move programlama dilini kullanan bir Layer 1 blockchain ağıdır.

Aptos Coin Nedir?

Kullanıcılara daha fazla ölçeklenebilirlik, güvenlik, güvenilirlik ve kullanılabilirlik vaat eden blockchain ağının yerel kripto para birimi ise APT olarak adlandırılıyor. APT Coin, sistemin devamlılığını sağlamak için stake edilmek üzere tasarlanmıştır. Staking yapanlar ve sistemi işleten kişiler, APT Coin ile ödüllendiriliyor.

Blockchain, hisse kanıtı (PoS) denilen konsensüs mekanizmasını kullanıyor. Bu da blokların, APT Coin sahipleri tarafından kendisine eklendiği anlamına geliyor. APT Coin sahipleri, aynı zamanda blockchainin geleceği ile ilgili teklifler için oy kullanabiliyor. Bu da onu en azından kısmen yönetişim token haline getiriyor. APT Coin, kripto para borsalarında alınıp satılabiliyor. Buradaki en önemli nokta Aptos’un en yeni kripto projelerinden biri olmasıdır. Ana ağ 12 Ekim 2022 tarihinde başlatılırken APT Coin ise 19 Ekim 2022 tarihinde piyasaya sürüldü.

Kriptonun toplam arzı 1 milyar olarak açıklandı. Bunun yüzde 51’i geniş topluluğa, yüzde 19’u ana katkıda bulunanlara, yüzde 16,5’i platformun arkasında yer alan ekibe ve yüzde 13,48’i ise yatırımcılara tahsis edildi. 21 Ekim 2022 tarihi itibarıyla dolaşımdaki arzın 130 milyon olduğu görülüyor. Tokenların geri kalanının 10 yıllık bir süre içerisinde piyasaya sürüleceği belirtiliyor.

Binance ve Coinbase gibi popüler kripto para platformlarında listelenen APT ile ilgili en dikkat çeken gelişme ise airdrop oldu. Tahmini 20 milyon APT’nin airdrop vasıtasıyla 110,235 katılımcıya gönderildiği ifade edildi.

Aptos Coin Nedir?

Aptos Coin Nasıl Çalışır?

Aptos’un etkileyici performansının arkasında devrim niteliğinde birkaç konsept bulunuyor.

Block-STM Teknolojisi

Block-STM Teknolojisi, akıllı sözleşmeleri verimli şekilde yöneten bir motor oluşturuyor. Blockchain motoru, eş zamanlı olarak birden fazla işlemi gerçekleştirmek amacıyla “paralel yürütme”ye dayanıyor. Bu da işleri çok daha hızlı bir hale getiriyor. Tek bir başarısız işlem, bütün zinciri durdurmuyor. Bunun yerine işlemler aynı anda işlenebiliyor ve hepsi yürütme sonrasında doğrulanıyor.

Verimliliğin iyice artırılması hedeflenirken ortak bir zaman planı uygulayıcı, blockchaindeki belirli işlemlere öncelik vermek ve temel doğrulamaları etkin şekilde ele almak için çalışıyor. Böylece aynı anda 160,000 kadar işlem gerçekleştirildiği ileri sürülüyor. Ana ağın başlatılmasının ardından beklentilerinin karşılanmadığını ifade eden topluluk üyeleri ise saniyede yalnızca 4 işlem yürütülebildiğini belirtiyor.

Move Programlama Dili

Projeyi bu kadar çekici hale getiren özelliklerden biri de ilk olarak Diem blockchaini için tasarlanmış özel bir programlama dili olan Move’dur. Bu, aslında bir tür uygulanabilir bytecode dilidir. Geliştiricilerin eşsiz ihtiyaçlarını karşılayacak kadar esnektir. Küresel hafızası ise ortalama programlama diline kıyasla daha güvenlidir. Move, kullanıcıların kopyalanamayan ve atılamayan özel kaynakları tanımlamalarına imkân tanırken kötü niyetli varlıkların blockchaini kontrol etmelerini çok daha güç bir hale getiriyor.

Bizans Hata Toleransı (BFT) Konsensüs Protokolü

Aptos, işlemlerin sırasını takip etmesi gereken bir konsensüs protokolü kullanmıyor. Bunun yerine iki işlemi birbirinden ayırıp bunların birbirlerine paralel bir şekilde çalışmalarına izin veriyor. Sonuç olarak hız artarken gecikme yani ağ işlemlerini onaylamak için geçen süre azalıyor. Aptos, doğruluğu sağlamak amacıyla zincir üstü bireysel durumları analiz eden ve daha sonra doğrulayıcıları gerektiği gibi otomatik olarak güncelleyen bir Bizans Hata Toleransı (BFT) motoru oluşturmuştur.

Aptos Coin Nedir?

Aptos Coin Nasıl Alınır?

Aptos APT satın almak için çeşitli kripto para borsalarını kullanabilirsiniz. Aptos APT, dünyanın en büyük kripto para alım satım platformlarında listelenmiştir. Bunlar arasında Binance, Huobi Global, FTX, KuCoin, Coinbase, Kraken ve Gate.io yer alıyor. Kripto para biriminin, aynı zamanda Bitfinex, OKX, MEXC, Bybit, Paribu ve Upbit gibi borsalarda da listelenmiş olduğu görülüyor. İşlem hacminin Binance tarafından sunulan APT/USDT paritesinde yoğunlaştığı fark ediliyor.

Aptos Coin Grafiği Nasıl?

Oldukça kısa olsa da APT Coin fiyat geçmişine hızlı bir şekilde göz atabiliriz. APT Coin, 19 Ekim 2022 tarihinde piyasaya sürüldü. CoinMarketCap verilerine göre; 8,38 dolardan işlem görmeye başlayan APT Coin, airdrop katılımcılarının büyük bir ihtimalle ayı piyasasından etkilenerek ellerinde bulunan varlıkları satmaları üzerine ani düşüşler yaşadı. Gün içerisinde 6,69 dolar seviyesine kadar düşen fiyat, kapanışı ise 7,24 dolar ile yaptı.

APT Coin fiyatı, 20 Ekim 2022 tarihinde açılışı 7,27 dolar ile yaptı. Gün içerisinde en yüksek 7,70 dolar ve en düşük 6,96 dolar seviyelerinde işlem gören APT Coin fiyatı, kapanışı 7,36 dolar ile yaptı. APT Coin, yazının hazırlandığı sırada 7,13 dolardan el değiştiriyor.

Söz konusu kripto para birimi, yine yazının hazırlandığı sırada yaklaşık 930 milyon dolarlık piyasa değeri ile 52’nci sırada yer alıyor. Bunun henüz yeni piyasaya sürülmüş bir varlık için oldukça etkileyici bir başarı olduğunu ifade edebiliriz.

Aptos Coin Nedir?

Aptos Coin Neden Yükseldi?

Aptos, ilgi çekici geçmişinden dolayı yatırımcılar arasında heyecan yaratmış olabilir. Proje, yakın zamanda iptal edilen Diem blockchain girişimine dayanıyor. Diem geliştiricileri tarafından hayata geçirilen proje, 2022 yılının Mart ayında Coinbase Ventures, FTX Ventures, Three Arrows Capital, Tiger Global, Hashed, Multicoin Capital ve a16z Crypto gibi çok sayıda büyük risk sermayesi grubundan toplam 200 milyon dolarlık yatırım aldı. 2022 yılının Haziran ayında FTX Ventures ve Jump Crypto’dan 150 milyon dolarlık bir yatırım daha aldı. Multicoin Capital ve a16z Crypto gibi yatırımcılar ise çok sayıda finansman turuna katkıda bulundular.

Projenin yükselişe geçme nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Tecrübeli ve saygın kurucular
  • Eşsiz mimari: Block-STM teknolojisi, Move programlama dili, Bizans Hata Toleransı protokolü
  • Etkileyici performans: Aptos, saniyede 160,000 kadar işlem yürütebildiğini iddia ediyor ancak bu konuda tartışmalar var. Topluluk üyelerinden bazıları ağın saniyede yalnızca 4 işlem yürütebildiğini dile getiriyor.
  • Facebook (şimdiki adıyla Meta) ile ilgili arka plan: Projenin Diem ile bağlantısının olması

Aptos tarafından gerçekleştirilen airdrop sonrası yatırımcıların radarına airdrop düzenleyebilecek yeni projeler de girdi. O projelerden biri Sui oldu. Sui, varlıkların düşük gecikmeli yönetimine yönelik merkeziyetsiz, izin gerektirmeyen bir akıllı sözleşme platformudur.

Tamamen sıfırdan tasarlanmış, dünyanın ilk izin gerektirmeyen Layer 1 blockchaini olan Sui, varlıkları bir adrese ait olabilecek nesneler olarak tanımlamak için Move programlama dilini kullanıyor. Sui’nin, yaratıcılar ve geliştiriciler tarafından Web3 kullanıcılarına hitap edecek deneyimler oluşturulmasına imkân tanımak üzere hayata geçirildiği vurgulanıyor.  Ağın yerel kripto para birimi Sui Coin olarak ön plana çıkıyor.

Aptos Coin Geleceği Nasıl Olacak?

Aptos, 2022 yılının en güvenilir kripto projelerinden biri olarak değerlendiriliyor. Hiçbir projenin tümüyle kusursuz olmadığını da belirtmekte fayda var. Projenin, iptal edilmeden önce halihazırda olumlu sonuçlar alan Meta temelli bir projenin devamı niteliğinde olduğu biliniyor. Diem geliştiricileri tarafından oluşturulan proje, Diem’in ölçeklenebilir ve hızlı bir blockchain yaratma hedefine odaklanıyor. Aynı zamanda kriptoyu ortalama kullanıcılar için daha erişilebilir hale getirecek yeni özellikler sunmayı hedefliyor.

Aptos’un arkasında yer alan geliştiricilerin, daha önce heyecan verici projeler üzerinde çalışmış, tecrübeli ve yüksek eğitimli kişiler olduğu fark ediliyor. Aptos, konsensüsü yürütmeden ayıran eşsiz mimarisinin yanı sıra programlama dili olarak Move’u kullanması sayesinde Layer 1 projelerinin arasından sıyrılmayı başarıyor.

Aptos Coin Nedir?

Coinbase Ventures ve FTX Ventures gibi çok sayıda büyük risk sermayesi grubunun ilgisini çeken, tecrübeli bir ekibe sahip olan, kripto alanında en hızlı ve en güvenli Layer 1 projesi olarak anaakım benimsenmeyi hedefleyen projenin geleceğinin parlak olduğunu söyleyebiliriz.

Digital Coin Price tarafından yapılan tahminlere göre, APT fiyatının yıl sonuna kadar hafifçe yükselmesi ve potansiyel olarak 8,08 dolardan işlem görmesi bekleniyor. Platform, APT fiyatının 2023 yılında 13,23 dolar, 2024 yılında 17,35 dolar ve 2025 yılında 21,55 dolar seviyelerinde olabileceğini öne sürerek iyimserliğini koruyor. APT fiyatının 2026 yılında 23,02 dolar, 2027 yılında 25,95 dolar ve 2028 yılında 30,34 dolar seviyelerinde olabileceğini tahmin eden Digital Coin Price, söz konusu fiyatın 2029 yılında 36,62 dolar ve 2030 yılında ise 45,24 dolar seviyelerinde olabileceğini aktarıyor.

Aptos Coin Nedir? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)