Anasayfa Rehber Aragon (ANT) Nedir, Nasıl Alınır?

Aragon (ANT) Nedir, Nasıl Alınır?

Rehber

Aragon nedir? Protokolün çalışma sistemi nasıldır? Avantajları nelerdir? ANT nedir? Kullanım alanları nelerdir? İşte tüm merak ettikleriniz…

Aragon (ANT) Nedir, Nasıl Alınır?

ANT Coin Nedir?

Aragon ağı, 2016 yılında Jorge Izquierdo ve Luis Cuende tarafından hayata geçirilmiştir. İşletmelerin Ethereum blockchaini üzerinde merkeziyetsiz özerk organizasyon yani DAO oluşturmak ve yönetmek için kullandıkları yeni nesil bir yazılım olarak karşımıza çıkan Aragon protokolünün kullanıcıları, tümüyle işlevsel otonom organizasyonlar oluşturabiliyorlar. Burada oluşturulan merkeziyetsiz özerk organizasyonlar; yaratma süreci boyunca ödeme protokolleri ve yönetişim sistemleri gibi tüm işlevselliklerin etkin kullanılmasından dolayı tak çalıştır çözümleri sunuyor. 

Protokoldeki DAO’ların son derece ölçeklenebilir ve uyarlanabilir olduğu görülüyor. Aragon üzerine inşa edilmiş merkeziyetsiz özerk organizasyonların hizmetlerinin şu anda Decentraland ve Curve Finance gibi kripto devleri tarafından kullanıldığını söyleyebiliriz. 

Jorge Izquierdo ve Luis Cuende'nin kullanıma sunduğu Aragon, bütçeye uygun blockchain uzmanlarının eksikliği ile mücadele etmek için çaba harcıyor. Herhangi bir kuruluşu yönetmek çok fazla ek yük gerektiriyor. Programlanabilir DAO’lar vasıtasıyla söz konusu maliyetleri azaltmayı ve çok yönlü verimliliği artırmayı hedefleyen Aragon’un ekosistemi 5 temel bileşenden meydana geliyor: istemci, ağ, vakıf, mahkeme ve protokolün yerel kripto para birimi olan ANT

“İstemci”, işletmelerin merkeziyetsiz özerk organizasyonlarını oluşturmaları ve yönetmeleri için kullandıkları bir araçtır. “Ağ”, platformun merkeziyetsiz özerk organizasyonlar ağı arasında etkileşimleri sağlayan daha geniş bir DAO’dur. “Aragon Vakfı”, protokolün token satışından elde edilen fonları yöneten ve dağıtan, kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. Protokolün en yenilikçi tarafı ise ağ tarafından ev sahipliği yapılan merkeziyetsiz özerk organizasyonlar arasında akıllı sözleşmeler ile çözülemeyen kritik anlaşmazlıklara çözüm getiren bir “mahkeme”nin bulunmasıdır. Aragon nedir? sorusuna verebileceğimiz yanıt bu şekildedir.

ANT nedir? sorusunun yanıtını merak edenler için de şu yanıtı verebiliriz: “ANT”, Aragon ağının yerel utility (hizmet) tokenıdır. Ethereum platformu üzerine inşa edilmiş bir ERC 20 tokenıdır. Merkeziyetsiz özerk organizasyon geliştirme hizmetleri sunan bir protokolün parçası olarak ANT, ağın işlevi için büyük bir öneme sahiptir. 2018 yılının son çeyreğinde piyasaya sürülmüş olan kripto para birimi ANT, yazının hazırlandığı sırada 1,89 dolardan işlem görüyor. Aragon nedir? ve ANT nedir? sorularını ayrıntılı bir şekilde cevap verdikten sonra konunun derinliklerine hep birlikte inebiliriz. 

ANT Coin Nasıl Çalışır?

Aragon Client (İstemci): Kullanıcıların, ihtiyaca göre düzenlenebilen DAO özellikleri oluşturdukları yerdir. İstemci, önceden blok zinciri eğitimi gerektirmeyen ve gezinmesi kolay, şeffaf bir akıllı sözleşme yapısı sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Aragon (ANT) Nedir, Nasıl Alınır?

Aragon Network (Ağ): Geliştiriciler, Aragon Ağı üzerinde kendi DAO’ların oluşturabiliyor, inşa edebiliyor ve yönetebiliyor. Kripto para birimi ANT ise bu sürece akıllıca entegre ediliyor. Aragon protokolünün Ethereum ağı üzerine inşa edilmiş olmasından dolayı geliştiriciler, herhangi bir Ethereum Dapp (merkeziyetsiz uygulama) entegrasyonunu etkin kullanabiliyor ve bu da diğer ağ katılımcılarına fayda sağlayabiliyor. Söz konusu Dapp’lerin yaratıcıları, uygulama kullanımlarına bağlı olarak gelir elde edebiliyor.

Protokol, işlemleri otomatik olarak gerçekleştirebilen ve uygulayabilen gelişmiş akıllı sözleşmeleri kullanıyor. Sözleşmedeki koşullar yerine getirildiğinde ödemeleri otonom bir şekilde yapmak amacıyla bir emanet sisteminden yararlanılıyor. Protokol; aynı zamanda gerçek dünya sözleşmelerini, blok zincirini destekleyebilecek verilere dönüştürmek üzere oracle’ları kullanıyor. Merkeziyetsiz özerk organizasyonların oluşturulmasına imkân tanıyan bir platform olarak Aragon Ağı’nın kendisinin bir DAO olduğunu belirtmekte fayda var.

Aragon Foundation (Vakıf): Topluluğun ilerlemesine yardım etmekle görevli bir gruptur. Projeyle ilgilenen firmaları arayıp bulan grup hem onların hedeflerinin hem de tüm ağın varlığının ilerlemesine yardım ediyor. Bu, daha önce de belirttiğimiz gibi kâr amacı gütmeyen bir gruptur.

Aragon Court (Mahkeme): Kullanıcılar, platformun yönetişimine katılıyor. Basit bir konsensüs, herhangi bir fikir farklılığına çözüm getiriyor. Jüri üyeleri, akıllı sözleşme kontrolünün ötesinde olan ağ anlaşmazlıklarını çözüme kavuşturuyor. Etkilenen her iki tarafın da temyiz hakkı bulunuyor. Jüri üyelerinin kararından memnun olmayan herhangi bir taraf, davayı Aragon’da yer alan daha yüksek bir mahkemeye taşıyabiliyor. Uyuşmazlık çözüm sürecinin nasıl işlediğini öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Aragon (ANT) Nedir, Nasıl Alınır?

ANT Coin Kullanım Alanları Nelerdir?

ANT Coin ile ilgili en önemli kullanım alanı, mahkeme tarafından üstlenilen anlaşmazlık çözüm sürecidir. Uyuşmazlık çözüm süreci ise şu şekildedir: Bir grup kullanıcı yani jüri üyeleri, anlaşmazlığın arka planını değerlendiriyor ve her iki tarafın sunduğu bütün gerçekleri analiz ederek bilinçli kararlar veriyor. Jüri üyeleri, karmaşık anlaşmazlıklara çözüm getirmek amacıyla hem enerji hem de zaman harcamalarından dolayı ANT Coin aracılığıyla teşvik ediliyorlar.

Jüri üyeleri bu şekilde anlaşmazlıkları çözerek ödüller kazanıyor. Jüri üyesi olmak istiyorsanız ilk olarak ANT tokenlarınızı ANJ tokenlarıyla takas etmeniz gerekiyor. Daha sonra hem jüri üyesi olmak hem de ANT olarak daha fazla ödül kazanmak için ANJ tokenlarınızı Aragon platformunda stake edebiliyorsunuz. 

ANT token sahipleri, ağın topluluk yönetişimine de katılım sağlayabiliyor. Bu kişiler; ağ ile ilgili çok sayıda karar, yükseltme ve teklif için oy kullanma hakkına sahip olabiliyorlar. ANT token, topluluk yönetişimini yürütmek için geliştirilmiş bir mekanizma kullanan ANTv2’ye taşınmıştır. Güncelleme, yüzde 66 daha az gas kullanıyor ve meta işlemleri destekliyor.  

Piyasa meraklısı olarak borsa üzerinden ANT satın alabilirsiniz. Bunun için Binance kripto para borsasını kullanabilirsiniz. Burada Tether (USDT), Binance USD (BUSD), Bitcoin (BTC) ve BNB karşılığında alım yapabilirsiniz. Kripto para birimini satın almak için Huobi Global borsasını da tercih edebilirsiniz. Bu borsada ise Tether (USDT), Ethereum (ETH) ve Bitcoin (BTC) karşılığında alım yapabilirsiniz. 

KuCoin, Kraken, Uniswap ve Gate.io da kripto para birimini satın almak için kullanabileceğiniz borsa listesinde yer alıyor. Alım satım veya yatırım yapmak tamamen sizin kendi imkânlarınıza ve risk yönetiminize bağlıdır. Kripto varlığın anlık fiyatı, piyasa değeri ve işlem hacmi gibi verileri takip etmeniz önem arz ediyor. 

Aragon (ANT) Nedir, Nasıl Alınır?

ANT Coin Avantajları Nelerdir?

Aragon, şirketlere herhangi bir DAO kurmanın en basit ve en hızlı yolunu sunuyor. Bir web sitesi oluşturucuya benzer şekilde çalışan ağ; şirketinizin özel ihtiyaçlarına göre düzenlenebilen, önceden yapılandırılmış modüllere dayanıyor. Protokol, bu şekilde bir şirketin herhangi bir profesyonel işe almadan blockchain teknolojisinin gücünden faydalanmasına imkân tanıyan kıymetli bir hizmet sunuyor. 

  • Güvenlik: Geliştirme ekibi için güvenliğin büyük bir endişe kaynağı olduğunu ifade edebiliriz. Aragon, ağdaki bütün eylemlerin güvence altına alınmasını sağlamak amacıyla Ethereum blok zincirine ve açık kaynaklı bir koda güveniyor. Açık kaynaklı bir proje olarak ağ, Ethereum topluluğu tarafından yoğun bir güvenlik incelemesine tabi tutulmuştur. 
  • Kolaylık: Merkeziyetsiz özerk organizasyonu programlamak kolay bir iş değildir ancak Aragon, bunu blockchain teknolojisine yeni başlayanlar için bir ihtimal haline getiriyor. Etkileşimli ara yüz, bir şirketin blok zinciri uzmanlarını işe alma ihtiyacına son veriyor çünkü en kritik işlevlerin ve özelliklerin tamamı standart olarak geliyor. Protokol; modern bir şirketin gereksinim duyacağı bütün idari işlevleri, temel modülün bir parçası haline getirmek amacıyla önemli ölçüde çaba harcamıştır.  
  • Kişiselleştirme: Şirketler, etkinliklerini artırmak amacıyla her bir özelliği ihtiyaçlarına göre düzenleyebiliyor. Bu değişiklikler, ara yüz üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Bunun dışında şirketin imkânları varsa direkt olarak açık kaynaklı kod üzerinde de değişiklik yapılabiliyor. Böylece hemen hemen tür organizasyonun ihtiyaçları karşılanabiliyor.

Aragon (ANT) Nedir, Nasıl Alınır?

  • Küresel Erişim: Kullanıcıların sahip olduğu bir diğer önemli avantaj ise hemfikir kişilerden oluşan küresel bir ağa erişimdir. Platform, şirketleri dünyanın farklı bölgelerinden diğer şirketlerle iş birliği yapmaya teşvik ediyor. Söz konusu şirketler, birbirlerine fikir danışabiliyor ve bu şekilde yeni kullanıcılar için bilgi alışverişinde bulunma sürecinin düzene koyulmasına yardımcı oluyor.
  • Yargı Yetkileri: Aragon Mahkemesi vasıtasıyla dijital yargı yetkileri denilen yeni bir konsept ortaya konuyor. Bu sistem, organizasyonlar arasında dijital sözleşmeleri güçlendiren şeydir. Geliştiriciler, önceden programlanmış modüllerin dışında kalan anlaşmazlıklara çözüm getirmek üzere bir mekanizmanın bulunduğundan emin olmak için söz konusu sistemi tanıtmıştır.  
  • Şeffaflık: Kullanıcılar, ağı kullanırken tam şeffaflığın keyfini çıkarabiliyorlar. Bütün merkeziyetsiz özerk organizasyon fonlarının nasıl harcandığını kolay bir şekilde takip edebilen kullanıcılar, böylece ağın avantajlarını güvenle paylaşabiliyorlar. 
Aragon (ANT) Nedir, Nasıl Alınır? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(1)
  • Nur Nur Aragon ant ilk defa duyduğum bir tokendi inceleme okuma fırsatım oldu açıklayıcı bilgileriniz için teşekkür ederim tüm yazılarınız açıklayıcı Yanıtla