Anasayfa Bitcoin Araştırma: Bitcoin Madenciliği, Çamaşır Kurutmaktan Daha Ucuz!

Araştırma: Bitcoin Madenciliği, Çamaşır Kurutmaktan Daha Ucuz!

Bitcoin

Bir araştırmaya göre; çamaşır kurutmak, Bitcoin madenciliğinden daha fazla elektrik tüketimi gerektiriyor.

Araştırma: Bitcoin Madenciliği, Çamaşır Kurutmaktan Daha Ucuz!

Birçok kişi, "Bitcoin küçük bir ülkeden daha fazla enerji tüketiyor" ya da "Bitcoin'in karbon emisyonları tek bir Visa işleminin karbon emisyonlarını bir milyon kat aşıyor" gibi iddialarla yanlış yönlendiriliyor.

Bu tür ifadeler genellikle bu tartışmanın alevlerini körüklüyor. Fakat yakın zamanda yapılan bir araştırma; bir BTC madenciliğinin, bir ev faaliyetinden daha ucuz olduğunu ortaya koyuyor.

Coingecko'nun verilerine göre, tek bir Bitcoin madenciliği için gereken ortalama ev elektriği maliyeti 46,291 dolardır. Bu rakam, Temmuz 2023'te 1 BTC'nin günlük ortalama fiyatı olan 30.090 dolar ile kıyaslandığında yüzde 35'lik bir artışa işaret ediyor. Bununla birlikte bu rakamların, farklı coğrafi bölgelerde önemli ölçüde değişebileceğini kabul etmek önemlidir.

Bir BTC'nin bir saat içerisinde çıkarılması sürecinde kullanılan enerji birimi miktarı beklendiği kadar farklı olmayabilir. Bu durum özellikle tipik ev aletleri ile yan yana getirildiğinde geçerlidir.

Bir Bitcoin madenciliği için saatlik elektrik tüketimi bir oyun bilgisayarı, klima, yaprak üfleyici ve hatta elektrikli su ısıtıcısından daha fazla olsa da, çamaşır kurutmanın Bitcoin madenciliğinden önemli ölçüde daha fazla elektrik tükettiğini belirtmek gerekir. Çamaşır kurutmak toplam 5 kWh tüketirken, Bitcoin madenciliği 4,6 kWh kullanıyor.

Araştırma: Bitcoin Madenciliği, Çamaşır Kurutmaktan Daha Ucuz!

Evde Bitcoin Madenciliği Yapmak İyi Bir Seçenek mi?

Kişisel bilgisayar kullanarak Bitcoin madenciliği yapmak çeşitli faktörler nedeniyle kârlılığını kaybetmiştir. Birincil faktör, yıllar içinde madencilik zorluk seviyesindeki önemli artıştır. Madencilik topluluğu daha fazla katılımcıyla büyüdükçe, zorluk seviyesi yükselir ve bireylerin Bitcoin madenciliği yapması ve ödüller alması giderek zorlaşır.

Özel madencilik donanımlarının kullanılması, Bitcoin madenciliğinde kârlılığın önünde bir engel teşkil etmektedir. ASIC'ler Bitcoin madenciliği için üretilmiştir. Standart bir ev bilgisayarına kıyasla önemli ölçüde daha yüksek işlem gücüne sahip olan ASIC'ler, tipik bir ev bilgisayarından çok daha hızlı bir şekilde BTC madenciliği yapma kabiliyetine sahiptir. Sonuç olarak bu, bireysel madencilerin rekabetçi kalmaları için zorlu bir engel oluşturmaktadır.

ASIC'lerin çoğu, büyük Bitcoin madencilik operasyonları tarafından toplu olarak satın alınmakta, bu da bireysel madenciler için tedarik kısıtlamalarına ve yüksek maliyetlere yol açmaktadır.

Araştırma: Bitcoin Madenciliği, Çamaşır Kurutmaktan Daha Ucuz! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar