Anasayfa Rehber ARPA Chain (ARPA) Nedir? Nasıl Alınır?

ARPA Chain (ARPA) Nedir? Nasıl Alınır?

Rehber

ARPA Chain (ARPA) Coin, kullanıcı mahremiyetini esas alarak verilerin güvenli şekilde aktarılmasını sağlayan hesaplama ağıdır.

ARPA Chain (ARPA) Nedir? Nasıl Alınır?

Arpa Chain nedir? ve ARPA Chain nasıl alınır? Bitcoin gibi diğer blockchain çözümlerinden daha fazla teknik bir altyapıya sahiptir, ancak dünyamızdaki en önemli altyapısal uygulamaları geliştirme potansiyeline sahiptir. Bu yüzden Arpa chain nedir? ve ARPA Chain nasıl alınır? konusunu en basit şekilde inceleyeceğiz.

Arpa Chain Nedir?

Teknik bilgilere çok girmeden arpa chain nedir konusuna bakalım: ARPA bir kriptografi yöntemi olan Multi-Party Computation (MPC) ile tasarlanan ve hesaplama gizliliğini korumaya odaklanan katman 2 blok zinciri çözümüdür. Bu protokolün amacı sahiplikten veri yardımcı programlarını ayırarak bunları kiralanabilir yapmaktır. Multi-Party Computation protokolü her bir tarafın girdilerini gizli ve güvenli hale getirirken aynı anda birden fazla tarafın veri analizi yapmasına ve veri sinerjileri çıktıları almasına olanak sağlar. Ayrıca ağ özel verilerin gizli bir şekilde paylaşılmasına izin verir ve her tür hesaplamanın doğruluğu Message Authentication Code kullanılarak doğrulanabilir.

Arpa chain nedir?  Arpa coin ağının kullanım alanları arasında hesaplama ücretlerini azaltma, veri ve model kullanım ücretlerini azaltma, teminat depozitosu ve topluluk yöntemi gibileri yer almaktadır. Kripto para birimi şu anda Ethereum ağında çalışmaktadır. Ethereum ve EOS ağları ile uyumludur ve bu ağlardaki geliştiriciler ve diğerleri ARPA blockchain ile uyumlu gizliliği koruyan merkezi olmayan uygulamalar (dApps) geliştirebilir. Bazı doğrudan kullanım alanları arasında kredi dolandırıcılıklarını önleme, güvenli veri cüzdanı hizmetleri, tahmin piyasası, ortak Yapay Zeka model öğrenimi ve anahtar yönetim sistemleri yer almaktadır. Örneğin ARPA coin ağını kullanan bankalar kendilerine ait herhangi bir kullanıcı verisini ya da özel veriyi paylaşmadan risk yönetimi amaçlı olarak kredi kara listelerini birbiri ile paylaşabilir. Tüm bu özellikleri sayesinde ARPA coin blok zinciri ağı lider kripto para birimi Bitcoin blockchain ağına göre çok daha karmaşıktır. Ancak bu karmaşıklık kripto para biriminin Bitcoin’den daha faydalı bir token olduğunu göstermektedir.

ARPA coin ağının ortakları arasında IEEE Standard Association, ISO, JD.com, Sinochem Group, CAICT, Elrond ve Chainlink gibi kuruluşlar ve teknoloji şirketleri bulunmaktadır.

ARPA Chain Nedir? Nasıl Çalışır?

Arpa Chain nedir? nasıl çalışır? Bu ekosistem özel olarak tasarlanmış bir blok zinciri, fayda kripto para birimi ve sahiplik sisteminlerinden oluşmaktadır. Ağ vekil akıllı sözleşmeleri bir köprü olarak kullanarak blok zincirlerine bağlanır ve bunların güvenliğini sağlar. Ağın yapısında düğümler, tedarikçiler, tüketiciler ve destekçiler bulunmaktadır.

Multi-Party Computation (MPC)

Multi-Party Computation protokolü Arpa Chain’in ana unsurudur. Bu protokol veri yardımcı programlarını sahiplikten ayırmaktan sorumludur. Sıfır bilgi kanıtlarını kullanarak birden fazla kullanıcının ortaklaşa olarak veri analizi yapmasına ve bu verileri çıkarmasına yarar. Sıfır bilgi kanıtları bilgilerin doğrulanması için en önemli bilgilerin paylaşılması zorunluluğunu aradan çıkaran ve böylece güvenliği artıran bir teknolojidir. Bu protokol iki katmandan oluşmaktadır. Bunlar süreç katmanı ve hesaplama ağı ya da katmanı olarak adlandırılamaktadır. İkincisi akıllı sözleşmeleri tamamlamaktan sorumludur.

Multi-Party Computation (MPC)

Protokol Katmanı

ARPA Chain aynı zamanda iki katmanlı yaklaşıma sahiptir. Protokol katmanı bunların ilkidir. Bu sistem Bitcoin blok zinciri gibi izinsiz kamuya açık blockchain ağını çalıştırır. Bu ağa herkes katılabilir ve herhangi bir ceza olmadan ayrılabilir. Protokol katmanı kullanıcıların hesaplama güçlerini paylaşarak kazanç elde etmesine yarar.

Hesaplama Katmanı

Hesaplama ağı, bu ağın ikinci katmanıdır. Bu sistem Multi-Party Computation süreçlerinden sorumludur. Bunlar ağdaki bazı kesin kriterleri yerine getirmesi gereken en önemli düğümlerdir. Ek olarak bu katman düğümlerin ödül kazandığı ya da kötü davranışların cezalandırıldığı katmandır.

Consensus

ARPA coin ağının yürürlülükte kalmak için birden fazla özgün consensus (ortak fikir) mekanizması kullanır. The Proof of Correctness (Doğruluk Kanıtları) mekanizması Bitcoin ağının kullandığı Proof of Work (İş Kanıtları) mekanizmasının yerine getirilmiştir. Bu sistem Bitcoin ağının aksine belirli bir hesap için tüm ağı seçmek yerine sadece birkaç düğüm seçer. Bu açıdan sistem ağın kod yürütme süreçlerini tamamlaması için sadece belirli düğümlere yetki vermek ve böylece güvenli kalmak için özel olarak tasarlanmıştır.

Proof of Computation

Proof of Computation (Hesaplama Kanıtları) mekanizması bir düğümün ne kadar işi yerine getirdiğini takip etmekten sorumludur. Sistem bir düğümün katılım seviyesini kayıt eder ve daha sonra çabalarına göre ödüllendirir. Özellikle sistem bunu hesaplama siteminde üçlüleri sayarak gerçekleştirir.

Proof of Security

Proof of Security (Güvenlik Kanıtları) sistemi zincir dışı TEE’lerdeki hesaplamaları doğrulamada kullanılır. Tee’ler ağa zincir dışı olarak hesaplama gücü sağlayan ağlardır. Sistem bu tarafların hesaplama işlemlerini doğru ve zamanın yaptığından emin olur. Ağdaki herhangi bir yanlış veri gelecekte büyük sorunlara neden olabilir bundan dolayı bu bölüm çok önemlidir.

ARPA

ARPA coin, ağın yerel fayda kripto para birimidir. Token sahipleri ağın tüm özelliklerine ulaşabilir, veri ödemelerinde kullanılır ve hesaplama gücü ya da yeri kiralaması gibi işlevlerde de kullanılır. Ayrıca kripto para birimi hesaplama ağı ücretleri, veri kiralama, model kullanım ücretleri ve bilgi gönderme işlemlerinde ücret olarak kullanılır.

ARPA Chain (ARPA) Nedir? Nasıl Alınır?

Yönetişim

ARPA kripto para birimi sahipleri ağda gerçekleşecek yeni yükseltmeler hakkında oy verebilir. Bu sistem topluluk yönetişim protokolü kullanarak her türlü katılımcının sesinin duyulduğundan emin olur. Topluluk yönetişim sistemi ağlara daha fazla bağlılık getirir ve her türlü yatırımcının düşüncesinin duyulduğundan emin olur. Bir kişinin ARPA coin sisteminde ne kadar çok kripto para birimi varsa o kadar güçlü oy hakkına sahiptir.

Son olarak ARPA Chain nasıl alınır? konusuna hızlıca bakalım:

ARPA Chain Nasıl Alınır?

ARPA Chain nasıl alınır? Bu coin yaklaşık 40 kripto para birimi borsasında bulunmaktadır. Merkezi borsalar Binance, Bithumb, Huobi Global, Coinbase, Gate io, KuCoin, Kraken, Binance TR, Phemex, MEXC ve Crypto.com kullanarak yatırım ya da alım satım yapabilirsiniz. Merkezi olmayan borsalar Uniswap V2 ya da PancakeSwap V2 kullanarak yatırım ya da alım satım yapabilirsiniz. Merkezi borsaların çoğunda bir hesap açtıktan sonra KYC doğrulamalarını tamamlamanız ve daha sonra hesabınıza para yatırım işlemlerini yerini getirmeniz gerekmektedir. Merkezi olmayan borsalarda ise KYC zorunluluğu yoktur. Hesabınıza para yatırım işlemini yaptıktan sonra alım yapabilirsiniz. ARPA Chain alınabilecek en iyi borsalar Binance, TRBinance ve Bithumb şeklindedir. Kripto para birimi 40 farklı borsada USDT, TRY, BUSD, BTC, BNB, ETH, EUR, HT gibi diğer kripto paralar ve stabil kripto paralar karşılığında işlem görmektedir.

ARPA Chain (ARPA) Nedir? Nasıl Alınır? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)