Anasayfa Rehber FTX Hesap Açma

FTX Hesap Açma

Rehber

FTX borsasında nasıl hesap açılır? FTX kimlik doğrulama nedir? Kimlik doğrulama ile ilgili yaşanan sorunlar nelerdir? Tüm ayrıntılar burada...

FTX Hesap Açma

FTX Nedir?

FTX, merkezi kripto para borsalarından biridir. MIT mezunu Sam Bankman-Fried tarafından 2019 yılında kurulan FTX, türev işlemler ve kaldıraçlı işlemler ile ön plana çıkıyor. FTX hesabı açarak söz konusu borsanın sunduğu özelliklerden kolay bir şekilde yararlanabilirsiniz. En güvenilir borsalardan biri olarak kabul edilen FTX, aynı zamanda FTX Token (FTT) olarak adlandırılan bir kripto para birimine de sahip. FTT tokenlerine sahip olan yatırımcılar, daha düşük işlem ücretlerinden faydalanabiliyor.

FTX borsasında hesap açmak için takip etmeniz gereken adımlar şu şekilde:

  • FTX borsasının ana sayfasına gitmek için buraya tıklayın.
  • Ana sayfanın sağ üst köşesinde yer alan “Kayıt Ol” butonuna tıklayın.
  • Kayıt ekranı açılacak. E-posta adresinizi yazın. Güvenilir bir parola oluşturun.
  • “Hizmet Kullanım Şartları”nı kabul ettiğinize dair ifadenin yanındaki kutucuğa tik atın. Daha sonra da altta bulunan “Sign Up” seçeneğine tıklayın. Bu şekilde FTX borsasına başarılı bir şekilde kayıt yaptırmış olacaksınız.
  • Şu anda yapmanız gereken şey ise “Hesap Ayarları” sekmesine gitmek olacak.
  • “Hesap Güvenliği” sayfasında iki faktörlü kimlik doğrulamayı ayarlamanız gerekiyor. SMS veya Google Authenticator vasıtasıyla iki faktörlü kimlik doğrulamayı kurabilirsiniz.
  • Yukarıdaki aşamaları tamamladıktan sonra para yatırma ve alım-satım işlemlerine başlayabilirsiniz. KYC (Müşterinizi Tanıyın) aşamalarını tamamlamadan çekebileceğiniz maksimum tutar ise 1,000 dolar olacaktır.
  • FTX hesabınızda para çekme işlevini tamamen aktif hale getirmek istiyorsanız “Ayarlar” sayfası üzerinden kimlik doğrulama sürecini tamamlamanız gerekiyor.

FTX KYC Level 2 Nedir?

FTX borsasında bireysel hesaplar için KYC (Müşterinizi Tanıyın) gereklilikleri şu şekilde:

Birinci seviyede ad ve soyad, ülke ve şehir/eyalet/bölge bilgilerinizi girin. “Submit Information” butonuna basın.

FTX borsasında para yatırma ve para çekme işlemleri için KYC (Müşterinizi Tanıyın) seviyenizin 2 olması gerekiyor. Bu da “FTX KYC Level 2 Nedir?” sorusunu en fazla aranan başlıklardan biri haline getiriyor. İkinci seviyede ad ve soyad, doğum tarihi, doğum yeri, bireysel varlıkların kanıtı, adres ve adres kanıtı alanlarını dolduruyorsunuz.

FTX Hesap Açma

Daha sonra doğum tarihi ve vatandaşlık bilgilerini kanıtlayan, aynı zamanda fotoğrafa sahip olan bir kimlik belgesi/pasaport/ehliyet yüklüyorsunuz. Belge numarası ve düzenlenme tarihi gibi bilgileri giriyorsunuz. Diğer yandan, yüzünüzün net bir şekilde göründüğü bir fotoğraf yüklemeniz isteniyor. Fakat bu yeterli değil. Bir elinizde kimlik belgesi/pasaport/ehliyet, diğer elinizde ise o günün tarihi ve FTX yazılı olan bir kâğıt tutmanız gerekiyor. Bunu da hallettikten sonra “Submit Documents” butonuna tıklıyor ve ikinci seviyeyi tamamlıyorsunuz.

Üçüncü seviyede ise yakın tarihli bir adres kanıtı ile yakın tarihli bir banka ekstresi yüklemeniz gerekiyor. Adres kanıtının son 3 ayda alınmış olması ve daha önce ibraz ettiğiniz adres ile eşleşmesi isteniyor. Adres kanıtının yakın tarihli elektrik/su/doğal gaz faturası veya kira sözleşmesi olabileceği belirtiliyor. Banka ekstresinin de aynı şekilde son 3 ayda alınmış olması ve önceden ibraz ettiğiniz adres ile eşleşmesi talep ediliyor. Söz konusu yüklemeleri yaptıktan sonra “Submit Information” butonuna basıyor ve üçüncü seviyeyi de tamamlıyorsunuz.

FTX Kimlik Doğrulama Sorunu

FTX borsasında hesap açmak isteyenler, kimlik doğrulama sorunu ile karşı karşıya kalabiliyor. Şikayetvar platformuna yazan bir kullanıcı, FTX PRO hesabı için 2FA kodunu Google Authenticator listesinden alamadığını belirtiyor. Yaşadığı sorun ile ilgili bilgi vermek için support@FTX.com adresine e-posta gönderdiğini ve Telegram üzerinden resmî Türkiye adresine de yazdığını kaydeden kullanıcı, söz konusu sorun yüzünden hesabını kullanamadığını belirtiyor.

Başka bir kullanıcı da FTX borsasında kimlik doğrulama sürecinin çok uzun sürdüğüne işaret ediyor. Doğrulamanın 20 gündür gerçekleşmediğini aktaran kullanıcı, SMS ile yapamadığı için adres ile doğrulama yaptığını dile getiriyor. Kullanıcı, acil bir şekilde işlem yapmak istediğini ve bu konuda yardım beklediğini ifade ediyor.

FTX Hesap Açma

FTX 2FA SMS Gelmiyor

Şikayetvar platformunda en fazla atılan şikâyet başlığının “FTX 2FA SMS gelmiyor” olduğu fark ediliyor. Konu ile ilgili şikâyetini bildiren kullanıcılardan biri, birçok kez denemesine rağmen 2FA kodunun hiçbir şekilde kendisine ulaşmadığını dile getiriyor. 2FA kodunun telefonuna SMS olarak gönderildiğine dair bir yazı ile karşılaştığını ancak söz konusu kodun asla kendisine gelmediğini aktaran kullanıcı, FTX destek ekibine de ulaşamadığını kaydediyor. Kullanıcı, bu nedenle sisteme giremediğini ve işlem yapamadığını ifade ediyor.

Aynı platforma şikâyet yazan bir diğer kullanıcı da FTX hesabından para çekmek istediğini ancak 2FA SMS kodunun gelmediğini belirtiyor. Borsaya konu ile ilgili mail gönderdiğini kaydeden kullanıcı, 3 gündür problemin bir türlü çözüme kavuşturulamadığını aktarıyor. Kullanıcı, SMS’i iptal etmek istediğine ama bunun için de SMS istendiğine dikkat çekerek, mağdur olduğunu ve neredeyse herkesin aynı problemle karşılaştığını aktarıyor.

2FA kodunun gelmemesiyle ilgili yapılan diğer kullanıcı yorumları da şu şekilde:

2FA kodu gelmiyor. Hesabıma uzun süredir giriş yapamıyorum. Herhangi bir çözüm de bulamıyorum. Hesabımda para var. Fakat alım-satım yapamıyorum. Destek ekibiyle irtibat da kuramıyorum. Lütfen bana yardım edin.

FTX hesabıma giremiyorum çünkü 2FA kodu cep telefonuma gelmiyor. Kod gelmeyince de hesabıma girmem mümkün olmuyor. Konu ile ilgili herhangi bir muhatap bile bulamıyorum. Bana yardım edilmesini bekliyorum.

En kritik anlarda FTX hesabıma girmek isterken uzun süre boyunca 2FA kodu beklemek zorunda kalıyorum. Bugün hesabıma girmek için saatlerce bekledim. Hala da beklemeye devam ediyorum. En küçük bir problemin bile çözülememesini ve hatta bize böyle bir problemin yaşatılmasını kabul etmiyorum. En kısa süre içerisinde paramı çekip hesabımı sileceğim.

Yorumlar(0)

Henüz yorum yazılmamış.