Anasayfa Rehber FTX Para Çekme

FTX Para Çekme

Rehber

FTX para çekme nasıl işlemi nasıl yapılır? FTX para çekme komisyon oranları ve konu ile ilgili diğer tüm ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz.

FTX Para Çekme

FTX Nasıl Para Çekilir?

FTX hesabınızda bulunan kripto varlıklarınızı başka bir borsadaki hesabınıza çekmek istiyorsanız yapmanız gerekenler şu şekilde:

 • FTX borsasındaki hesabınıza giriş yapın.
 • FTX borsasının ana sayfasındaki profilinize tıklayın ve açılır menüden “Cüzdan” seçimini yapın.
 • Açılan sayfada sahip olduğunuz tüm para bakiyelerinizi göreceksiniz. Diyelim ki Tether (USDT) varlıklarınızı başka bir borsaya çekmek istiyorsunuz. Tether (USDT) satırında bulunan “Çekme” butonuna tıklayın.
 • Tether (USDT) çekme ekranını göreceksiniz. Ne kadar Tether (USDT) çekmek istediğinizi yazın veya bütün varlıklarınızı çekmek istiyorsanız “Maksimum” butonuna basın.
 • Ekranda “Aşağıya Tether (USDT) adresinizi girin. Omni, ERC20, TRC20 ve SLP Tether destekliyoruz. Farklı bir adres girmeniz durumunda yatırımlarınızı kaybedebilirsiniz.” yazısı ile karşılaşacaksınız. Şimdi başka bir kripto para borsasında bulunan Tether (USDT) adresinizi kopyalamanız gerekiyor. Bunu nasıl yapacağınızı aşamalı olarak anlatalım.
 • Diyelim ki FTX hesabınızdaki Tether (USDT) varlıklarınızı Binance hesabınıza çekmek istiyorsunuz. Bunun için Binance borsasındaki Tether (USDT) adresinizi kopyalamanız gerekiyor.
 • Binance borsasında yer alan hesabınıza giriş yapın. Ana sayfanın üst tarafında yer alan “Cüzdan” seçeneğine tıklayın. Açılır menüden “Cüzdan Özeti”ni seçin.
 • Yeni sayfada yer alan “Çekme” butonuna basın ve “Kripto” seçeneğine tıklayın. Coin bölümünden Tether (USDT) seçimini yapın.
 • Şimdi de ağ seçimi yapmanız gerekiyor. Omni, ERC20 veya TRC20 ağlarından birini seçin. Daha sonra da Tether (USDT) adresinizi kopyalayın.
 • Yukarıdaki aşamaları tamamladıktan sonra yeniden FTX borsasına geri dönün. Binance borsasından kopyaladığınız Tether (USDT) adresinizi şimdi “USDT Adres” bölümüne yapıştırın.
 • En alttaki alana da iki faktörlü doğrulama kodunuzu girin. Son olarak “Çekme” butonuna tıklayın. Böylece Tether (USDT) çekmek için gerekli adımları tamamlamış olacaksınız.

FTX Para Çekme Komisyon

FTX borsası 10,000 doların altındaki USD çekimlerinde 75 USD gibi bir ücret talep ediyor. BRL (Brezilya Reali) çekimlerinde ise yüzde 0,3 + 10 R$ gibi bir ücret alınıyor. Diğer para birimlerine yönelik para çekme işlemlerinde ise herhangi bir ücret istenmiyor. Para çekme işlemleri sırasında karşılaşabileceğiniz bütün ücretler, alıcı ya da aracı bankanız tarafından belirleniyor. Söz konusu ücretleri açıklığa kavuşturmak için para çekme işlemlerinden önce onlarla irtibat kurmanız tavsiye ediliyor.

FTX Hesabından Banka Hesabına Para Çekme

FTX borsasında şu anda Türk Lirası ile para yatırma/para çekme işlemleri yapılamıyor. Fakat yakın zamanda söz konusu işlemlerin başlayacağı ifade ediliyor. FTX borsasında şu anda BiLira (TRYB) ile işlem yapılabiliyor. TRYB, Avalanche ve Ethereum blok zincirlerinin üzerinde çalışan bir sabit coindir. Yani 1 TL karşılığında 1 TRYB satın alabiliyorsunuz.

FTX Para Çekme

Türk Lirası ile para yatırma/para çekme işlemleri ve banka vasıtasıyla havale ya da EFT işlemleri başladıktan sonra FTX hesabınızda bulunan itibari paranızı banka hesaplarınızdan birine çekebileceksiniz. Bunun için yapmanız gerekenler şöyle olacak:

 • FTX borsasındaki hesabınıza giriş yapacaksınız. Borsanın ana sayfasındaki profilinize tıklayıp açılır menüden “Cüzdan” seçimini yapacaksınız.
 • Sahip olduğunuz bütün para bakiyelerinizi yeni sayfada göreceksiniz. “Türk Lirası” seçimini yapıp “Withdraw” butonuna tıklayacaksınız.
 • Para çekme ekranı karşınıza çıkacak. Banka hesabınız ile ilgili bilgileri gireceksiniz. Daha sonra da ad soyad, ülke, şehir, bölge ve posta kodu gibi alanları dolduracaksınız.
 • İki faktörlü kimlik doğrulama kodunu girdikten sonra “Withdraw” butonuna basacaksınız. Bu şekilde FTX hesabınızdaki parayı banka hesabınıza kolay bir şekilde çekmiş olacaksınız.

FTX Para Çekme İşleminden Önce Ne Yapmalıyım?

FTX borsasında para çekme işleminden önce KYC (Müşterinizi Tanıyın) seviyenizin 2 olması gerekiyor. Peki, bunun anlamı ne?

KYC (Müşterinizi Tanıyın), 3 farklı seviyeden meydana geliyor. Birinci seviyede e-posta adresi, isim ve ülke bilgilerinizi yazıyorsunuz. İkinci seviyede tam isim, doğum tarihi, doğum günü, sermaye kanıtı, adres, adres kanıtı, kimlik belgesi veya onun yerine geçebilecek pasaport ve ehliyet gibi bölümleri dolduruyorsunuz.

Öte yandan, bir elinizde kimlik belgesi/pasaport/ehliyet bulunurken, diğer elinizde ise tarih ve “FTX” yazılı bir kâğıt tutup kendi fotoğrafınızı çekiyorsunuz. Yüzünüzün net bir şekilde göründüğü fotoğraflardan birini sisteme yüklüyorsunuz. Para çekme işlemlerinden önce bu seviyeyi tamamlamış olmanız gerekiyor. Üçüncü seviyede ise kira sözleşmesi ya da fatura gibi yakın tarihli bir adres kanıtını ve yakın tarihli bir banka ekstresini yüklemeniz gerekiyor.

Para çekme işleminden önce yapmanız gereken bir diğer şey de banka bilgilerinizi iki defa kontrol etmek olacak. Para çekme işlemleri sırasında karşılaşabileceğiniz ücretleri mutlaka alıcı ve aracı bankanıza sorun. Kripto para birimlerine ilişkin banka havalelerinden rahatsız olup olmadıklarını öğrenin.

Kripto para birimlerine ilişkin banka havaleleri konusunda sorunları olan bankalar olabilir. Böyle bir durumda para çekme işlemi yapmaya çalışmanız, banka hesabınız üzerinde olumsuz etkilere yol açabilir. FTX, bu konuda herhangi bir sorumluluk kabul etmiyor. Banka havaleleri sırasında doğru notu (memo) kullanmanız önem arz ediyor. Bunu yapmadığınızda havale işleminiz de yerine getirilmiyor.

Yorumlar(0)

Henüz yorum yazılmamış.